Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, beraberindeki heyetle birlikte 03 Aralık Elazığ TSO'yu ziyaret ederek Odamız Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, beraberinde genel başkan yardımcıları ve parti il teşkilatıyla birlikte Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde partilerinin ekonomi politikaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak Başkan Ali Şekerdağ’ın görüşlerini aldı.

Cindoruk, burada yaptığı değerlendirmede, Elazığ'a en son 9 yıl önce geldiğini, aradan geçen süre zarfında Elazığ'ı çok gelişmiş bulduğunu kaydederek, "Bu özel sektörün ve bizim halkımızın girişimci ruhundan kaynaklanıyor. Elazığ zaten Mamurat'ül Aziz'dir. Anadolu için Elazığ her zaman için önemli bir şehir olmuştur. Zaman zaman Doğu'nun nabzı burada atmıştır. Eski tabirle Elazığ'a doğunun Paris’i derler. İnsan Elazığ'a gelince bir Anadolu nefesi alıyor. Erenleri vardır, harika bir şehirdir Elazığ" dedi.

Rakamlara bakıldığında Elazığ'da çok büyük bir yatırımın olmadığını ifade eden DP Genel Başkanı Cindoruk, "Keban Barajı, Fırat Üniversitesi, Şeker Fabrikası gibi devlet hizmetlerinin kesildiği görülüyor. Bir tek hava meydanı pisti genişletilmiş. Bunu yapanlardan Allah razı olsun, bir hizmettir ama yetmez. Türkiye’de rakamsal olarak niye 60 bin dolar milli gelire takıldık bunun nedenlerini burada görüyoruz. Çünkü üretim yok. Yani bu binalar üretim için yeterli değil. Ben Elazığ'da daha fazla konutsal gelişim görüyorum. Bundan da mutluyum. Ancak işsizliğin önlenmesi ve halkın refahı için konut yapmak yetmiyor" dedi.

Şekerdağ: Terör bölgenin gelişmesini ciddi manada engellemiştir

Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, bölgenin en büyük sıkıntısının terör sorunu olduğunu ifade etti. Devlet Planlama Teşkilatı'nın yaptığı araştırmaya göre Elazığ'ın bölgenin cazibe merkezi seçildiğini hatırlatan Şekerdağ şunları söyledi: "Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye’nin en geri kalmış bölgesi. Buna bir de terörü eklediğimiz zaman içinden çıkılamaz bir durumla karşı karşıyayız. Ne kendi insanımızı getirebiliyoruz, ne de buraki insanımızı tutabiliyoruz. Hem beyin göçü veriyoruz, hem sermaye göçü veriyoruz. Beyin göçü ve sermaye göçü veren bir kentte bir de vasıfsız göç alan bir il olarak muzdaripiz. Bunları kontrol etmek, düzeltebilmek adına mutlaka büyük bir özveriyle çalışmak lazım. Biz bunu aşarsak hem bölge insanımız olarak, hem kendimiz olarak inanın şaha kalkarız. Çünkü Doğu Anadolu ülkemizin hem yer altı, hem yerüstü zenginlikleri olarak, hem dünyaya hem Türkiye'ye yetebilecek özkaynakları olan bir bölge. Hem maden rezervi, hem tarım, hem hayvancılığa dayalı bir ekonomik katma değeri insanlarımıza kazandırabilirsek biz inanıyoruz ki bütün meselelerimiz sona erecek. Bu vesile ile ülkemizin en eski ve köklü siyasi partilerinden biri olan Demokratik Parti’nin siz değerli genel başkanı ve yöneticilerini İlimizde ve Odamızda ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduk. Tekrar hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum"

"Özelleştirmeler büyük yanlış"

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’da, terörle mücadelenin Türkiye'nin meselesi olduğunu söyledi. Bölgeye gelmekte ürkek davranan yatırımcılara devlet katkısının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Cindoruk, "Burada çok iyi girişimciler var. Benim de tanıdıklarım var. İstanbul'da, Ankara'da çok önemli bir Elazığlı sermayesi var. Onlar buraya gelmekte ürkek davranabilirler. O sermayeye devlet katkısı sağlanırsa, artık karma ekonomi mi derseniz, yahut KOBİ'leri öne geçiren bir çalışma mı dersiniz, ya da güvenlik tedbiri mi dersiniz, biz buna üçüncü nesil diyoruz. Devletin elinde hazine arazisi çok var. Türkiye devleti kadar hazine arazisi zengin bir ülke yok. Türkiye'de Hazine istediği yerde, istediği toprağı turizme de, sanayiye de verebilir. Bu nedenle arsa maliyetlerinin olmadığını düşünürsek Türkiye'nin her yerinden Elazığ'a yatırım yapmak isteyeni, bir devlet garantisiyle buluşturmak mümkün. Bu geçmişte yapılmıştır. Şeker'e, Çimento'ya, buna benzer sanayilere de devlet öncülük etmiştir. Hatta hayvancılıkta Et Balık Kurumu aracılığıyla çok önemli ölçüde devlet yatırımları vardır. Bunları özelleştirerek yanlış yaptılar. Özelleştirmelerle bu arazileri alanlar, üstündeki binaları yıkarak, fabrikaları sökerek imara açtılar. Bizim ekonomi politikamız özetle, Doğu Anadolu gibi geri kalmış yörelerde yatırımların devlet eliyle gerçekleşmesi ama işletmesinin Ticaret Odaları, Ziraat Odaları, İşadamları gibi profesyonel kuruluşlara verilmesinden yanadır. Şimdi Elazığ’da düşünün 5 önemli sektörde devlet eliyle 5 büyük yatırım yapılsa ve her yatırımda  3-5 bin kişi çalışsa bu şehirde işsizlik sorunu kalmaz. Bu işletmeler profesyonel kuruluşlar tarafından işletilerek ve işadamları ortak yapılarak devlet üzerinde yük olmaktan da kurtulur. Bölgenin kalkınması ve bugün yakındığımız bir çok sorunu çözümü ekonomik sıkıntılardan geliyor. Bununda çözümü budur işte." diye konuştu.

"Demokratik bir Anayasa gerekiyor"

Demokratik açılım konusuna da değinen DP Genel Başkanı Cindoruk, terörle, anarşiyle mücadele edebilmenin ilk şartının demokratik bir Anayasa olduğunu ifade etti. Terör meselesinin çok köklü tedbirlere ihtiyacı olduğunu kaydeden Cindoruk sözlerini şöyle sürdürdü: "Alevilerin haklı talepleri varsa vereceksiniz. Niye korkalım, biz güçlü bir devletiz. Kürt vatandaşlarımız taleplerini yerine getirmelisiniz. Kenan Evren Kürtçe'yi yasaklamıştı noldu, tutmadı. Şimdi TRT Şeş yayın yapıyor diye kıyamet mi koptu. Ancak biz çoğunluk olarak onların haklarını verirken, Türkiye'nin menfaatlerini, milli birliğini, bütünlüğünü de düşünmek zorundayız. Yurt dışında 35 kişi getirerek bunu şova dönüştürmekle terör sorunu çözülmez" dedi.

Toplantıda, eski bakanlardan Ufuk Sözyemez’de partilerinin ekonomik politikaları hakkında çeşitli bilgiler vererek, soruları cevaplandırdı.

Bu haber 1498 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.12.2009 15:21:06
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.