Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
KOSGEB Destek Kredisi Müracaatları Başlıyor

KOSGEB tarafından ülke genelinde 100 bin KOBİ’ye verilecek olan toplam 2.5 milyar TL kredi uygulamasına 4 Kasım 2009 Çarşamba günü başlanıyor. Krediyi anlaşma sağlanan 17 banka kullandıracak.

Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Oda Üyelerimiz başta olmak üzere Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına bağlı üyelerin kredilerden istifade etmesi için bir an önce Elazığ TSO bünyesinde bulunan KOSGEB Sinerji Odağı’na kayıt yaptırmalarını istedi. Başkan Şekerdağ, işlemlerin hızlandırılması açısından işletmelerin önce bankaya başvuru yaptıktan sonra ilgili evraklarını daha sonra tamamlayarak bankalara verebileceklerini ifade etti.

Başkan Şekerdağ açıklamasında şu bilgileri verdi: “ Ülke genelinde 100 bin işletmeye sağlanacak 2.5 milyar liralık krediye ilişkin başvurular 4 Kasım 2009 Çarşamba günü başlayacaktır.  Krediden faydalanmak isteyen KOSGEB Veri Tabanı'na kayıtlı işletmeler, anlaşma yapılan 17 bankaya direkt başvuruda bulunabileceklerdir.  Müracaatlar için KOSGEB veritabanına kayıtlı olma zorunluluğu dikkate alınarak kredi ihtiyacı olan işletmelerin bir an önce Odamız bünyesindeki KOSGEB Sinerji Odağımıza başvurarak veri tabanına kaydını yaptırmaları gerekmektedir.” dedi.

Elazığ KOSGEB Sinerji Odağı Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Orhan da yaptığı değerlendirmede “Yeni Kredi Destek Programı'ndan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmaları ve mutlaka krediyi hangi amaçla kullanacaklarını beyan etmeleri gerekmektedir. İşletme başına kredi üst limiti 25.000 TL olup, kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25'i krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75'i ise KOSGEB tarafından karşılanacaktır. 25.000 TL üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacaktır. İşletme sahibinin kadın girişimci olması halinde faiz tutarı 30.000 TL üzerinden aynı şartlarla hesaplanacaktır. Ancak şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Kredi üst limiti 25.000 TL olup, işletmelerimiz ihtiyaçları ölçüsünde kredi kullanabileceklerdir. Kredi Destek Programı çerçevesinde bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 TL'den fazla, ayrıca ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL'den fazla masraf talep edemeyeceklerdir.”dedi

KOSGEB Destek Kredisi Verecek Bankalar:

Akbank, Alternatifbank, Anadolu Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1861 defa okundu.
Ekleme Tarihi :3.11.2009 13:28:29
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.