Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
5084 Sayılı Yasanın Devam Etmesi Gerekiyor…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ 31 Aralık 2009 tarihinde sona erecek olan 5084 sayılı Teşvik Yasasının süresinin uzatılması hususunda bir dizi çalışma başlatıldığını ifade ederek, ilgili Bakanlıklar, TOBB ve Milletvekillerine taleplerini bildirdiklerini açıkladı.

Başkan Şekerdağ, açıklanmış olan Bölgesel ve Sektörel Teşvik Yasası’nın yeni yatırımlar açısından önem taşımasına rağmen, yaşanan ekonomik kriz ortamında eski yatırımların ayakta kalabilmeleri ve istihdamı korumaları hususunda 5084 sayılı yasanın en az 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Başkan Şekerdağ, ilgili makamlara gönderilen yazı hakkında şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde bir süredir devam eden ekonomik daralma, tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizle birleşerek pek çok işletmeyi olumsuz etkilemiştir. Bugün, 5084 sayılı yasanın uygulandığı illerde yatırımlara ve istihdama sağlanan teşviklere rağmen işletmeler vergi, SSK primleri ve diğer maliyet girdilerini karşılamakta zorlanmaktadır. Bölgemizin genel olumsuzlukları da dikkate alındığında işletmelerin mevcudiyetini devam ettirmesinde 5084 sayılı yasanın en az bir yıl süre ile devam etmesi büyük önem taşımaktadır.

Günümüz iş dünyasını zorlayan ekonomik şartlar dikkate alındığında ilimizi de kapsayan 5084 sayılı yasa ilk uygulandığı dönemden bugün daha önemli hale gelmiştir. Yasanın uygulanma süresinin 31 Aralık 2009 tarihinde sona ermesi ile yatırım yönünden sıkıntı çeken bölgemiz illerinin ekonomik sorunları daha da artacak, mevcut işletmelerden işçi çıkarmalar artacak, kapanan işyeri sayısı yükselecek ve kayıt dışı cazip hale gelecektir. 5084 Sayılı Yasa, ekonomik krize rağmen işverenin vergi ve prim yükünü azalttığından işçi istihdamına da katkı sağlamaktadır. Yoğun işsizliğin olduğu ve Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiği bölgemiz illerinde durum 31 Aralıktan sonra daha vahim hale gelebilecektir. Hükümetimiz tarafından revize edilen Orta Vadeli Program içinde, 2012 yılında kişi başına düşen milli gelir ancak 2008 yılındaki kişi başına milli gelire denk geleceği bu bağlamda ekonomik krizin etkilerinin bu tarihe kadar hissedileceği göz önünde tutularak, geri kalmış bölgelerde yatırımcının ekonomik varlığını sürdürebilmesi bakımından yasanın devamlılığı gereklidir.

Bu konu göz önüne alınarak acil bir düzenlemeyle 31 Aralık 2009 tarihinde sona erecek olan 5084 Sayılı Yatırım ve İstihdamın Teşviki Yasa’sının uygulama süresinin, eski ve yeni yatırım ayrımı yapılmaksızın, tüm işyerlerini kapsayacak şekilde 31 Aralık 2010 tarihine uzatılması büyük önem taşımaktadır. Bu talebimiz başta Sayın Başbakan, TOBB, İlgili Bakanlar ve ilimiz milletvekillerine bildirilmiş ve Odamızca takip edilmektedir.”

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1390 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.10.2009 16:32:14
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.