Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) tarafından “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” çok sayıda uzman ve eğitmenin katılımı ile Elazığ TSO Konferans Salonunda 21-22 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Seminer kapsamında, İGEME Daire Başkanı, Şube Başkanı ve Eğitmenlerden oluşan 6 kişilik bir ekip tarafından iki gün süren İGEME destekleri, İhracata ilk adım, e-ticaret, Türk Dış Ticaret Rejimi, İhracatta devlet destekleri, Pazar araştırması ve pazarlama, Fuar destekleri gibi konularda eğitimler verildi.

Başkan Şekerdağ: İlimiz ihracatını artırmak için önemli çalışmalar yapıyoruz

Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TSO Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda, ülke ihracatının artırılmasında önemli hizmetler veren İGEME`nin başta eğitim hizmetleri olmak üzere fuar, tanıtım, yayın ve ihracatın her alanında iş dünyasına yarar sağlayabilecek hizmetlerinden etkin bir şekilde istifade etmek için Oda bünyesinde İGEME şubesi kurulduğunu ve gerekli olan protokolün imzalanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

Oda olarak bu yıl çeşitli kurumlar ile üyelerine yönelik eğitim verdiklerini, bu eğitimlerin yıl sonuna kadar süreceğini belirten Şekerdağ, ``Bir çok ilimizde ücretli olarak verilen bu eğitimler odamız tarafından ücretsiz olarak sağlanmakta ve genel manada iş dünyamızın ihtiyaç duymuş oldukları öncelikli konular ele alınmalıdır`` dedi.

İGEME Fuarlar Daire Başkanı Sebla Aker, misyonlarının Türkiye`nin sürekli ve istikrarlı ihracat artışının sağlanmasına yönelik firmaların küresel rekabet gücünün artırılması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma, eğitim, ticari bilgi sağlama ve tanıtım hizmetlerini firma odaklı ve güncel bir yaklaşımla sunmak olduklarını kaydetti.

 İGEME Şube Müdürü Arif Şahin ise ihracata ait esaslar ve uygulamalar hakkında bilgiler verdi. İhracatta faturanın bir sözleşme olduğunu, dış ticarette önemli olanın sözleşme olduğunu belirten Şahin, bir dinleyicinin sorusu üzerine dış ticarette bir kaç üründe vergi kesintisi olduğunu, bunun dışında kesinti olmadığını, aksine teşviklerin olduğunu kaydetti. Şahin, dış ticarette istenilen belgelerin de çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: ``Rusya`da geçen aylarda bir sorunumuz vardı çözüldü. Bildiğiniz gibi Rusya bizden 1,5 yıldır yaş sebze ve meyve almıyordu. Bunun sebebi, bazı ihracatçılarımız belgelerini evde yapıp, mühür basmışlar. Rusya da bunu anlaması üzerine bizimle ihracatı kesti. Yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yaptığımız Rusya`da ihracatımız 100 bin, 50 bin dolara düştü. 1,5 yılda 1,5 milyar dolar kaybımız oldu. Onun için bu belgeleri almak zor değil. 3 günde bu belgeleri alabilirsiniz.`` Şahin ayrıca, ihracatı yasak olan ve izine bağlı ürünler hakkında dinleyicilere bilgiler verdi.

Programın ikinci gününde ise, Zeynep İyelik, Jülide Çermikli, Tülay Uyanık ve Yeliz Kırca tarafından eğitimler verildi. Program sonunda katılımcılara Dış Ticaret Eğitim Semineri katılım sertifikası verildi.

  

Bu haber 2862 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.10.2009 13:02:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.