Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Selçuklu Türkleri'nde, dinî ve millî birliğin muhafazasında, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve Osmanlı insanının yetişmesi ve terbiyesinde büyük hizmetler gören içtimaî (sosyal) bir teşkilat olan Ahilik, bugün modern dünyanın ayıplı hizmet ve mal üretimini engelleme hususunda oluşturmaya çalıştığı standartların temelini yüz yıllar önce atan bir teşkilattır.

Elazığ tarihi bilindiği gibi Harput tarihi ile başlamaktadır. Harput binlerce yıllık geçmişi ile bölgemizin en önemli, kültür, sanat ve ticaret merkezi olmuştur. Öyle ki, halen Harput’ta bulunan Ahi Musa Mescidi bize Harput’ta ticaret yapan esnafın Ahilik Kültürüne sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Ahilik kültüründe, vatandaşı aldatmak, eksik tartmak ve hileli iş yapmak yoktur. Ahilik kültürü almış bir esnaf toplum tarafından en güvenilir kişi olarak değerlendirilmiştir. Öyleki, Harput’un bu ticaret kültürü ile yetişmiş olan Elazığlı esnaf, sanatkar ve tacirler batı illerinde çek, senet yada başka bir teminat vermeden istedikleri kadar ürünü Elazığ’a getirerek yıllarca ticaret yapmışlardır. Elazığ esnafına olan bu güven Ahilik geleneğinin bir sonucudur.

Sebat eden, kendisi siftah yapmış ise gelen müşteriyi komşusuna yönlendiren, haramsız ve hilesiz iş yapan, sözüne ve eline güvenilen esnaf Ahilik teşkilatına dahil olmuş, aksini yapanın ise papucu dama atılarak toplumda rencide edilmiştir. İşte “Papucu dama atılmak” deyimi buradan gelmektedir.

Günümüzün zor ekonomik koşullarında, büyük sıkıntılar yaşayan esnafımızın Ahilik kültürü ile dayanışması aslında birçok problemi de ortadan kaldıracaktır.

Bu düşüncelerle,

Programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımızı tebrik eder, Esnaflarımızın ve işdünyamızın ahilik bayramını kutlar, saygılar sunarım.

Ali ŞEKERDAĞ

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber 1664 defa okundu.
Ekleme Tarihi :14.10.2009 09:24:04
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.