Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
“Elazığ –Muş Buluşması” ortak akıl toplantısı

·      Elazığ-Muş Kültür buluşması kapsamında 25 Ağustos 2009 tarihinde Elazığ’dan Muş’a  giden Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ve Fırat Üniversitesi Rektör Yrd. Prof.Dr.Bülent Şen, gazetecilerden oluşan heyet ilk olarak Muş Valisi Erdoğan Bektaş`ı makamında ziyaret etti.

·      Elazığ heyetinin iki günlük Muş programı çerçevesinde Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası ile bazı tesisler ziyaret edilerek çeşitli toplantılar gerçekleştirildi. Programın son günü Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımı ile Muş Kültür Merkezinde Elazığ Klasik Türk Musikisi Sanatçıları ile Elazığ Musiki Cemiyeti Sanatçılarından oluşan koronun tasavvuf ve Harput musiki ziyafeti büyük beğeni topladı.

Vali Bektaş: Çabamız illerin kalkınması içindir

            Heyeti makamında kabul eden Muş Valisi Erdoğan Bektaş, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha önce bir grupla Elazığ`a gittiklerini hatırlatan Bektaş, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi kutlamaları nedeniyle böyle bir program düzenlediklerini ve bir gün öncesinden çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Elazığlı yetkilileri davet ettiklerini söyledi.

Vali Bektaş, “Elazığ heyeti Muş ile Elazığ kültürel buluşmasını gerçekleştirmek üzere ilimize teşrif etti. Elazığ ve Muş arasında kardeşlik duygusunu pekiştirmek ve böylelikle ikili ilişkilerimizi daha üst düzey seviyelere getirmek için gayret gösteriyoruz. İnşallah bu çabalarımız ilerleyen yıllarda da devam ederek bölge illerimizin kalkınma ve gelişmesine katkı sağlar”  diye konuştu.

Vali Erol: Muş’un, tarım ve hayvancılık potansiyeli değerlendirilmeli

Elazığ Valisi Muammer Erol`da Muş`ta bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, bu tür gezilerde her iki ilin hem kültürel hem de ekonomik anlamda ilerleme kaydedeceğini söyledi. Elazığlıların Muş halkına kardeş gözü ile baktığını ifade eden Vali Erol, bu tür gezi ve ziyaretlerin devam edeceğini belirtti.

Erol konuşmasında, “Sağlık alanında bölge illerine hizmet veren Elazığ’a gelen hastaların büyük çoğunluğunu Muşlu hemşerilerimiz oluşturuyor. Bu da gösteriyor ki, Muşluların Elazığ’a karşı bir sempatisi ve gönül bağ var. İşte bu tür faaliyet ve etkinliklerle illerimizin ekonomik değerlerini de halkımızın huzur ve mutluluğuna kazandırmak arzusundayız. Bu nedenle kurulacak olan işbirlikleri bölgemizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. Muş ilimizin bu anlamda tarım ve hayvancılık potansiyelinin atıl halden ekonomimize kazındırılması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Ortak akıl toplantısı

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Şen, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim kurulu  Başkanı Ali Şekerdağ, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem işadamları ve oda üyelerinin katılımı ile “Ortak akıl toplantısı” yapıldı.

Sinecem: Elazığ her alanda bize örnek teşkil ediyor

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, “Sayın Valilerimizin girişimleri ile başlayan Muş-Elazığ buluşması kapsamında bugün sizleri ilimizde bir kez daha görmek, bizleri son derece mutlu etmiştir.  1071 Tarihinde, Sultan Alparslan Malazgirt Zaferi ile Anadolu'nun kapılarını bu millete açmıştır. Bugün siz değerli Elazığlı hemşerilerimizle birlikte başlatmış olduğumuz MUŞ-ELAZIG diyalogu da İnşallah her iki şehir içinde yeni yeni, sosyal, kültürel ve ekonomik kapılar açacaktır” dedi.

Elazığ İlinin son yıllarda ekonomik ve sosyal anlamda yaşamış olduğu gelişmenin, Doğu Anadolu Bölgesi için de önemli olduğunu kaydeden Sinecem, “Bizim için Elazığ'ın yaşadığı bu süreç bir model teşkil etmektedir. Elazığ'ın yakaladığı bu sinerji tüm bölge içinde önemli ve umut verici bir unsurdur. Muş’umuzun kalkınmasında lokomotif sektör, tarım ve hayvancılıktır. Tarım ve hayvancılığa dayalı bir sanayinin oluşması halinde bu topraklar Bölgemizi ve belki de, ülkemizin önemli bir kısmını besleyecek bir potansiyele sahiptir. Bu sektörde ilimizde yapılacak yatırımlar, yatırımcılar içinde önemli kazanç kapıları olacaktır.” şeklinde konuştu.

Önal: İadeyi ziyaretten mutluyuz

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nuri Önal toplantıda yaptığı kısa değerlendirmede, “Muş heyetinin ilimizi ziyaretlerinde kendilerine vermiş olduğumuz sözün arkasında durarak böylesine anlamlı bir günde, Malazgirt zaferinin 938 ci yıl dönümünde sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu kültür buluşmasının ekonomik buluşmaya dönüşmesi en büyük temennimizdir” dedi.   

Şekerdağ: Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak işbirliğine hazırız

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ konuşmasında, "Elazığ-Muş Buluşması kapsamında Muş İlimizin değerli Valisi, Belediye Başkanı ve İşadamlarından oluşan bir heyeti Mayıs ayı içerisinde ilimizde ve Odamızda ağırlamanın mutluluğunu yaşamıştık. Bu ziyarette söz vermiş olduğumuz, iadeyi ziyaretimizin Türk tarihinin bir dönüm noktasını teşkil eden Malazgirt Zaferi kutlamalarına denk gelmesi ise bizler için büyük bir sevinç kaynağı olmuştur.
Aynı bölgede, aynı coğrafyada, ortak kaderi paylaşan ve bugün Anadolu'nun ilelebet kapılarını bizlere aralayan Malazgirt'ten, Çanakkale'de destan yazan kahramanların torunları olarak; kalkınma, gelişme, işsizliği yenme ve bölgemiz kaynaklarını ekonomiye kazandırma adına başlatılmış olan bu çalışmaya büyük bir önem vermekteyiz. Bölgemiz illerinin kültürel zenginlikleri ve bin yıllık ortak kaderimiz ayrılık sebebi değil, bilakis kardeşlik bağlarımızın çimentosudur. Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Diyarbakır ve bölgemizdeki diğer tüm illerimizle kamu ve özel sektör temsilcileri ve tüm sivil toplum kuruluşları el ele, gönül gönüle vererek insanımızın huzur ve mutluluğu için, mesai ve zaman kavramı gözetmeden büyük bir gayret ile çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. "Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır" sözünden hareketle bugün "bir olma" günüdür diyoruz. Bu anlamda biz Oda olarak her türlü işbirliğine ve çalışmaya hazırız ” diye konuştu.

 

 

Bu haber 1833 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.8.2009 16:33:46
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.