Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Teşviklerden en üst düzeyde istifade etmek için çalışma başlatılıyor…

 “Kalkınma Semineri” düzenlenecek

16 Temmuz 2009 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren yeni Teşvik Yasası kapsamında 4. bölgede yer alan ve yatırımcılara önemli fırsatlar sunan Elazığ, potansiyelini harekete geçirmek için önemli çalışmalar başlatıyor…

·        30 Temmuz 2009 tarihinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya gelen Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, RTÜK Üyesi Prof.Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof.Dr. Ahmet İncekara, Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nuri Orhan, Elazığ KOSGEB Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Orhan, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Proje Gözetim Mühendislik İcra Kurulu Başkanı Dr. Arif Çanakcık yapılacak çalışmaları değerlendirdiler.

·        Toplantıya İstanbul’dan katılan İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof.Dr. Ahmet İncekara, vakfın uzmanları, DPT ve diğer kurumlardaki akademisyen ve teorisyenlerle birlikte Elazığ ili saha araştırma çalışması yapılarak 2009 yılı son baharında “Elazığ Kalkınma Semineri”nin düzenlenebileceğini ve bu çalışmanın yatırımcılara önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

·        Elazığ TSO’da sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda önemli adımların atılması ve stratejilerin belirlenmesi için görüş birliğine varıldı.

 

Vali Erol: Elazığ zenginliklerini ekonomiye kazandırmalı

Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ’ın bir çok zenginliğin üzerinde oturan bir il olmasına rağmen bu değerlerini ekonomiye kazandıramadığını belirterek, “Anadolu’nun bir çok ilinde olduğu gibi maalesef Elazığ’da yıllar itibarı ile sürekli olarak büyük kentlere sermaye ve bilgi birikimi göçü vermiş. Bugün artık büyük şehirler gerek insan kaynakları ve gerekse diğer tüm altyapı imkanları bakımından yatırımcı için büyük külfetler getiriyor. Oysa Elazığ son yayınlanan Teşvik Yasası ile birlikte yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor. Teşvikler süreyle sınırlı destekler. Dolayısı ile il olarak treni kaçırmak istemiyoruz. Ve atıl durumda bulunan zengin potansiyelin teşviklerle birlikte harekete geçmesini istiyoruz. Zenginlikler üzerinde oturan işsiz ve fakir bir toplum olmak kaderimiz olmamalı diye düşünüyoruz. Bilindiği gibi, ilin zengin bir potansiyeli var. İşte mermer, maden, tarım, hayvancılık, turizm, sağlık, eğitim, imalat gibi bir çok yatırım alanı var. Elazığ Valiliği olarak bu imkanların ekonomiye kazandırılması hususunda ildeki tüm kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlerimizle el ele vererek ortak bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu düşünce ile ilk toplantımızı Özel İdare toplantı salonunda gerçekleştirmiştik. Bugün bir adım daha ileri giderek ülkemizin bu alanda önemli bir kurumu olan İktisadi Araştırmalar Vakfı başkanı Prof.Dr. Sayın Ahmet İncekara’yı ve Vakfın değerli uzman arkadaşımızı ilimize davet ettik. Kendilerini burada görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Kurumun deneyimlerinden Elazığ olarak istifade etmek istiyoruz. Bu doğrultuda yapılacak olan çalışma önemli bir katkı sağlayacaktır.”dedi.

İAV Başkanı İncekara: Elazığ potansiyeli olan bir il

İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet İncekara  Vakfın çalışmaları hakkında bilgiler vererek Elazığ ili kalkınma seminerinin ile önemli yararlar getireceğini söyledi.

İncekara değerlendirmesinde: “İktisadi Araştırmalar Vakfı, genel konuların yanında, Ülkemizin ekonomik,sosyal ve mali sorunlarını araştırmak, bunlara çözüm önerileri  sunmak amacıyla 1962 yılında kurulmuş, çalışmalarını başarıyla sürdüren Türkiye’nin en eski ve köklü kuruluşlarından biridir.   Küreselleşmenin ön plana çıktığı günümüzde, ekonomik, sosyal ve mali konularda ortaya çıkan değişimleri bilimsel ve teknik çalışmalar yapmak suretiyle takip etmek ve bu değişimlerin uygulama imkanlarını araştırmak için, bilim adamları ve uzmanların katıldığı uluslararası ve ulusal  seminerler, açık oturumlar, konferanslar ve basın toplantıları düzenlemek ve bunları kitap halinde yayınlamak suretiyle çeşitli yayınlarla  kamu oyuna duyurmak  Vakfımızın en önemli  hedefidir. Bugüne kadar ülke içinde ve yurtdışında yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde gerçekleştirmiş olduğumuz 181 seminer yayın haline getirilmiştir. Sayın Valimizin daveti üzerine bugün Elazığ’a gelmiş bulunmaktayız. Elazığ gerçekten potansiyeli olan bir il. Teşviklerle birlikte bu potansiyelin sayın Valimizin de değindiği gibi harekete geçerilmesi önemli. Umuyoruz ki, Elazığ’daki kurum ve kuruluşlar, yerel yönetimler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile güzel bir çalışma ortaya koyup Elazığ için yararlı bir çalışma yapılır. Biz İktisadi Araştırmalar Vakfı olarak bu hususta üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağız. Bu vesile ile kurumumuzun akademisyen ve teorisyenleri, DPT uzmanları ve diğer ilgili kurum ve uzmanlarla müşterek yapacağımız çalışmalar neticesinde gerçekleştirilecek olan Elazığ ili kalkınma seminerinin önemli açılımlar sağlayacağına inanmaktayız.” Dedi.

Başkan Selmanoğlu: Elazığ’ın kalkınması için üzerimize düşeni yapacağız

Elazığ Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu toplantıda yaptığı değerlendirmede Elazığ’ın kalkınma ve gelişme hususunda her türlü şartı taşıdığını belirterek; “İlimiz gerçekten sosyal imkanları, zengin tarihi ve kültürel birikimi, yetişmiş insan gücü, yer altı zenginlikleri ve daha bir çok potansiyeliyle yatırımcılara çok önemli fırsatlar sunuyor. Biz yerel yönetimler olarak yatırımcımızın önünü açma hususunda ve ilimizin hak etmiş olduğu  gelişmişlik düzeyine ulaşmasında üzerimizi düşün tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Bundan sonrada aynı düşüncelerle bu organizasyonun içerisinde yer alacağız. Bu vesile ile, bugün ilimize gelen değerli hocamız ve uzman arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, bu çalışmanın önemli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.” Dedi.

Başkan Şekerdağ: Elazığ teşviklerden en üst düzeyde yararlanmak istiyor

Açıklanmış olan yeni teşvik yasasından ilin en üst düzeyde yararlanması için çalışma başlattıklarını ifade eden Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ; “Bu doğrultuda, Sayın Valimiz başkanlığında, Belediye Başkanımız, Rektörümüz ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte ilimizin bir cazibe merkezi haline gelmesi için bilgi birikimi ve tecrübesi olan kurum ve kişilerle müşterek çalışmalar yapmak istiyoruz.

Bu vesile ile bugün aramızda bulunan İktisadi Araştırmalar Vakfı uzun yıllar boyunca ülkemizdeki bir çok ile Sayın Başkan İncekara hocamızın da ifade ettikleri gibi önemli hizmetler vermiş bir kurum. Elazığ olarak İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın bu birikiminden istifade etmek istiyoruz. Bu doğrultuda bilimsel yöntemlerle ortaya çıkacak çalışmalar ilimizde yatırım yapmak isteyen müteşebbislere önemli katkı sağlayacak ve yol gösterecektir. Bununla birlikte bu çalışmalar ilin tanıtımı noktasında da etkili olacaklardır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak kaynaklarımızın ekonomiye kazandırması, işsizliğin önlenmesi ve potansiyellerimizin değerlendirilmesi için gereken tüm çalışmaların öncülüğünü yapacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum.” Dedi.

Borsa Başkanı Dumandağ: Elazığ önemli bir birliktelik sağlamıştır

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ toplantıda yaptığı kısa değerlendirmesinde, Elazığ’ın bütün kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleriyle birlik ve bütünlük içerisinde hareket ettiğini belirterek, “Bu birliktelik ilimizin kalkınma ve gelişmesinde önemli bir gelişmedir. Teşviklerin amacına ulaşması hususunda bu birliktelikte bir ayağın eksik kalması yatırımcının önünü kesen en önemli etken olacaktır. Bu nedenle bugün görüyoruz ki, Elazığ önemli bir adım atmıştır. Hem Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Özel İdaremiz, Ticaret ve Sanayi Odamız ve diğer tüm kurumlarımız ilin nasıl gelişmesi noktasında birlikte hareket ederek bu organizasyonları gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar bizleri gerçekten umutlandırmaktadır. İnşallah Elazığ bunun kısa sürede meyvelerini alacaktır.”dedi.

RTÜK Üyesi Fendoğlu: Elazığ adına yararlı bir çalışma olacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Prof.Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, bugüne kadar çeşitli kez ilin ekonomi ve iktisadi raporlarının hazırlandığını ancak güncel olarak İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından yapılacak olan İl kalkınma seminerinin önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Fendoğlu değerlendirmesinde, “Bugüne kadar hazırlanan bu raporların ışığında yeni bir çalışma yapılarak güncel verilerin ortaya çıkartılması yatırımcılara yol gösterici ve kaynak niteliği taşıyacaktır. Bu nedenle Sayın Valimiz Başkanlığında, Belediyemiz, Üniversitemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız ve tüm kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin bu konuda birlikteliği Elazığ adına önem taşıyor. Bu çalışmanın hayırlı olmasını diliyor ve şahsıma konuyla ilgili gelecek olan tüm yardımlarda üzerimize düşeni yapacağımı belirtmek istiyorum.”şeklinde konuştu.

Çanakcık: Elazığ için üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Proje Gözetim Mühendislik (PGM) İcra Kurulu Başkanı Dr. Arif Çanakcık’ta yaptığı değerlendirmede Uluslar arası kontrol ve danışmanlık hizmeti veren akredite olmuş bir kuruluş olduklarını belirterek, “Kuruluşumuz bir çok ülkede kontrol ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Akredite sahibi kendi alanında çok az işletmeden biri konumundayız. Uzun yıllar akademisyen olarak görev yaptıktan sonra ticarete girmiş biriyim. Uzun yıllardan beri de kendi işimizi uluslar arası boyutta yapıyoruz. Hocam Nuri Orhan çok eski bir dostumdur. Sürekli olarak Elazığ için ne yapabiliriz sorusunu yöneltiyor. Elazığ’ı bu anlamda ziyaret için geldik. Bu toplantı aslında tam bir isabet oldu diyebiliriz. Kurum olarak bizden talep edilecek tüm çalışmalara katılma sözü veriyorum.”dedi.

Milletvekili Ataş: Yöre insanını yatırıma davet ediyoruz

İstanbul AK Parti Milletvekili Mustafa Ataş’da doğum yeri Çemişgezek’i ziyaret için Elazığ’da bulunduğunu ifade ederek, “İstanbul’dan yakından tanıdığı Vali Muammer Erol ve İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof.Dr. Ahmet İncekara’nın Elazığ’da olduğunu öğrendiğinden toplantıya katıldığını belirterek; “Son derce çalışkan ve pratik bir insan olan Vali Muammer Erol, Elazığ için gerçekten önemli bir şanstır. Sayın İncekara hocamızı da yıllardan beri tanıyoruz. Önemli çalışmalar yapıyorlar. Elazığ’a da önemli katkılar sağlayacaklardır. Ancak, biz öncelikle şunu istiyoruz, bugün dünyanın bir çok köşesinde ve Ülkemizde başarıları ile gurur duyduğumuz çok sayıda Elazığlı hemşerimiz var. Bu vatandaşlarımızın kendi illerine öncelikle bir yatırım yapmalarını bekliyoruz. Elazığ gençliğimizin ve çocukluğumuzun geçtiği bir şehir, memleketimiz sayılır. Bu nedenle yörenin insanı olarak ve bir milletvekili olarak bu çalışmada üzerime düşen ne varsa Elazığın hizmetinde olduğumu özellikle belirtmek istiyorum.”dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1775 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.7.2009 17:15:27
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.