Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Üzerinde uzun bir süreden beri çalışılan Bölgesel ve Sektörel Teşvik uygulaması 16 Temmuz 2009 tarih ve 27290 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

4. bölgede yer alan ve yatırıcılar açısından önemli fırsatlar sunun Elazığ’da yatırımların asgari alt tutar sınırı 500 bin TL olarak belirlenmiştir. 4. bölge dışında bu tutar 1 milyon TL olarak açıklanmıştır. Tüm illeri 4 bölgeye ayıran yeni uygulama kapsamında Elazığ’ın da içinde bulunduğu 4. bölgeye tekstil yatırımlarını taşımak isteyen yatırımcılara taşıma maliyeti desteği verilecek. Teşvikler 4. bölgede 7 yıl süresince uygulanacaktır.

Teşvik kapsamında yatırımcılara şu destekler sağlanacaktır:

1-    Gümrük Vergisi Muafiyeti

2-    Katma Değer Vergisi İstisnası (Makine ve Teçhizatta)

3-    Faiz Desteği (Sabit yatırım tutarının yüzde yetmişine kadar kullandırılacak kredilerde) Bununla birlikte Elazığ’ın içinde bulunduğu 4. Bölgede Türk Lirası cinsinden kullandırılan keredilerin 5 puanı Hazine tarafından karşılanacaktır. Döviz yada Dövize endeksli kredinin ise 2 puanı Hazine tarafından karşılanacaktır. (Bu destek 5 yıl süreyle uygulanacaktır.)

4-    Sigorta Pirimi İşveren Hissesi Desteği:

-  31.12.2010 tarihine kadar başlayan yatırımlarda bu destek 7 yıl

-  31.12.2010 tarihinden sonra başlayan yatırımlarda ise 5 yıl uygulanacaktır.

5-    Vergi İndirimi

Dördüncü bölgede Kurumlar Vergisi veya Gelir Vergisi indirim oranı yüzde 90 olacaktır.

6-    Yatırım Yeri Tahsisi:

Yatırımcılara bedelsiz hazine arsası tahsisi yapılacaktır.

7-    Taşıma Desteği:

Teşviklerde 4 bölgeye ayrılmış olan ülkemizde 1. ve 2. bölgede yer alan Tekstil Konfeksiyon hazır giyim deri ve deri mamülleri sektörlerinde yer alan işletmelerin tesislerini 4. bölgeye taşımaları halinde destek alacaklardır.

Elazığ’ın potansiyel kaynaklarından olan su ürünleri, kanatlı hayvancılık ve havyancılık entegre işletme tesisleri de teşvik kapsamında desteklenecek sektörler arasına alınmıştır. Bununla birlikte ilimiz için önem taşıyan hizmetler sektöründe Otel, Öğrenci Yurdu, Hastane, Huzurevi gibi yatırımlarda teşvik kapsamına dahil edilmiştir.

Açıklanmış bulunan bu Teşvik Yasası özellikle yeni yatırımları desteklemektedir. Halihazırdaki mevcut yatırımlar ise 31.12.2009 tarihine kadar 5084 sayılı yasa kapsamında desteklenmeye devam edecektir. Ancak 31.12.2009 sonrası ek istihdam sağlayan işletmeler de yeni teşvik yasasının istihdam teşviklerinden istifade edebileceklerdir.

Elazığ’ın da içinde bulunduğu 4. Bölgede

Desteklenecek Sökterler Şunlardır:

Mobilya İmalatı, Akıllı çok fonksiyonlu teknik tekstil, Bavul el çantası saraçlık ve koşum takımı imalatı, Ayakkabı imalatı, Eğitim hizmetleri, Gıda ürünleri ve içecek imalatı,  Hayvancılık entegre işletme tesisleri yatırımları ( Süt inekçiliği en az 300 baş, büyükbaş besicilik en az 500 baş, et ve süt küçükbaş en az 1000 baş, kanatlı hayvan en az 200 bin adet), Giyim eşyası imalatı, Madencilik ve taş ocakcılığı yatırımları, Makine ve teçhizat imalatı, Elektrikli makine cihazları imalatı, Metal eşya, Metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı (Prefabrik yapı elemanları), Oteller (3 yıldız ve üzeri) Plastik ve Kauçuk ürünleri imalatı, Soğuk hava deposu ( en az 500 metrekare), Tehlikeli atık geri kazanım ve bertaraf tesisleri, Seracılık (en az 10 dekar), Su ürünleri yetiştiriciliği, Tekstil ürünleri imalatı, Döşemelik parke ve plaka imalatı, Radyo Televiyzon Haberleşme teçhizat cihazları imalatı, Öğrenci yurtları ( en az 100 öğrenci kapasiteli), Lisanslı depoculuk, Hastane yatırımı, Huzurevi (en az 100 kişilik.)

Yayınlanması beklenen Yönetmeliklerle birlikte, uygulamasına başlanacak olan, Yeni Teşvik Yasası kapsamında, ilimize yeni yatırımlar kazandırılması için, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve ilimizdeki diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte müşterek çalışmalar başlatarak ilimizin avantajlarını tüm ülkeye ve yurtdışına tanıtacak bir kampanya hazırlamayı planlamaktayız. Bu tanıtım kampanyamızın en önemli ayaklarından birini de siz değerli basın mensupları ve medyamız oluşturmaktadır. Elbirliği ile Elazığ’ı hak etmiş olduğu noktaya taşımak için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın lokomotif görevi üsteneceğini belirtir,

Tüm kamuoyuna saygılar sunarım.

Bu haber 1564 defa okundu.
Ekleme Tarihi :17.7.2009 15:04:27
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.