Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
YENİ TEŞVİK YASASI BİR AY İÇERİSİNDE UYGULAMAYA KONULACAKTIR

 

Sayın Başbakanımızın açıklamış olduğu Yeni Teşvik Yasası ile ilgili olarak Odamız son günlerde başta üyelerimiz olmak üzere konuyla ilgili kesimler tarafından sıkça aranmakta yada bizatihi ziyaret edilerek bilgi talebinde bulunulmaktadır.

Sayın Başbakanımızın ve Hazine Müsteşarlığı uzmanlarının yapmış oldukları açıklamalarda Teşvik Yasası ile ilgili kararnamenin bir ay içerisinde yayınlanarak yürürlüğe gireceği açıklanmıştır.

Hazırlanan taslak üzerinden yapmış olduğumuz incelemelerde 4. bölgede yer alan Elazığ’ın ülke genelinden büyük yatırımlar çekebilecek avantajlara sahip olduğu görülmektedir. Odamız Teşvikler yayınlanmadan önce ilgili bakanlıklara vermiş olduğu dosyalarda sürekli olarak Bölgesel ve Sektörel teşvik uygulamasını savunmuştur. Üzerinde ısrarla durduğumuz bu konuda nihai sonuca ulaşılması camiamız tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır. Teşvik paketi Elazığ için gerçekten fırsatlar sunmaktadır. 7 yıl boyunca SSK işveren payının Hazine tarafından karşılanacak olması, yatırım yeri tahsisi, Kurumlar ve Gelir Vergisinde yüzde 2 alınacak olması, Kullanılan TL kredisi faiz oranlarının yüzde 5’nin Hazine tarafından karşılanacak olması, Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, Ar-Ge içeriği yüksek büyük ölçekli yatırımlara destek olunması, sektörel kümelenmelerin geliştirilmesi gibi destekler teşviklerin istihdamdan önce yatırımları özendirme amacı taşıdığı görülmektedir.

İmalat, tarım ve hayvancılık sektörlerine dayalı sanayinin desteklenerek geliştirilmesi batıya göçün önünü keseceği gibi bir çok batı ilindeki yatırımların da bölgemize kaymasına vesile olacaktır. Bu nedenle, Oda olarak, Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Defterdarımız ve diğer ilgililerle birlikte fabrikasını Elazığ’a taşımak isteyen yada yeni bir işletme kurmak isteyen müteşebbislere her türlü desteği vermenin yollarını arayacağız.

Odamıza yöneltilen çeşitli sorular içerisinde eski teşvik yasası ile yenisinin nasıl işleyeceği soruları yer almakta olup, yine Hazine uzmanları tarafından yapılan açıklamada, yeni teşvik yasası ile uygulamada olan 5084 sayılı yasanın çakışmadığı ifade edilmektedir. Ancak, teşvik belgesi çıkarmış olan ve yatırımı devam eden yada yatırıma başlamamış olanların yeniden teşvik belgesi çıkarması gerektiği ifade edilmektedir. Bununla birlikte en fazla hangi sektörlerin destekleneceği yönünde sorular sorulmakta olup, Hazine Müsteşarlığının Veb sitesinde yayınlanan taslakta Elazığ’ın içinde bulunduğu 4. bölgede aşağıdaki sektörlerin destekleneceği vurgulanmaktadır.

4.BÖLGE TRB1 (Bingöl, Elazığ, Malatya,Tunceli) Desteklenecek Sektörler

*Ağaç ve mantar ürünleri imalatı *Ahşap mobilya imalatı *Akıllı çok fonksiyonlu teknik tekstil *Bavul, el çantası vb. ile saraçlık ve koşum takımı imalatı ve ayakkabı imalatı *Deri giyim eşyası imalatı  *Eğitim hizmetleri (yetişkinlerin eğitilmesi ve diğer eğitim faaliyetleri hariç) *Gıda ürünleri ve içecek imalatı (öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta, nişastalı ürünler ve hazır hayvan yemleri imalatı hariç) *Hayvancılıkla entegre işleme tesisleri yatırımları *Giyim eşyası imalatı *Madencilik yatırımları (AKÇT kapsamı ürünler hariç) *Makine ve teçhizat imalatı *Elektrikli makine ve cihazları imalatı *Metal eşya *Metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı; sadece çimento,beton veya suni taştan inşaat amaçlı prefabrik yapı elemanları *Oteller (konaklama tesisleri) *Plastik ve kauçuk ürünleri imalatı (iç ve dış lastik imalatı hariç) *Sağlık işleri; hastane hizmetleri, tıp ve dişçilikle ilgili uygulama faaliyetleri *Soğuk hava deposu hizmetleri *Tekstil boya-terbiye yatırımları/aprelenmesi *Tahıl ambarlama hizmetleri *Tehlikeli atık geri kazanım ve bertaraf tesisleri.

Açıklanan bu sektörler halen bir taslaktan ibaret olup, yönetmelikle nihai halini alacaktır. Dolayısı ile bir ay içerisinde yayınlanacak olan Teşvik Yasası kararnamesini görmek ve daha sonra net bilgi vermek daha uygun olacaktır.

Desteklerin, 2-3 yıl ödemesiz dönem olmak üzere işletme ve makine teçhizat kredisi, enerji desteği, küçük büyük ayrımı yapmadan tüm yatırımcılara bedelsiz arsa desteği gibi teşvikleri de içermesini ayrıca hali hazırdaki tüm işletmeleri de kapsamasını beklemekteyiz. Teşvik yasasının açıklanması ile birlikte tüm kamuoyunu doğru bilgilendirme adına çeşitli toplantılarımız ve yayınlarımız olacaktır.

Ali ŞEKERDAĞ

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber 1944 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.6.2009 12:16:37
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.