Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yatırımlardan elde edilecek kardan yatırımcıların yüzde 20 yerine birinci bölgede yüzde 10, ikinci bölgede yüzde 8, üçüncü bölgede yüzde 4 ve dördüncü bölgede yüzde 2 oranında kurumlar vergisi ödeyeceklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, yeni yatırımları teşvik ve istihdam paketiyle ilgili Başbakanlık Yeni Bina`da düzenlediği basın toplantısında, yeni teşvik sistemiyle yatırımlara ne kadar katkı verecekleri konusuna değindi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Yatırımcıların yeni yatırımlarından kaynaklanan faaliyetleriyle ilgili olarak elde edecekleri kardan yüzde 20 yerine, birinci bölgede yüzde 10, ikinci bölgede yüzde 8, üçüncü bölgede yüzde 4 ve dördüncü bölgede ise yüzde 2 oranında kurumlar vergisi ödeyecek.

Yatırım yapanlar sağladıkları yeni istihdam için SSK işveren primini birinci bölgede iki yıl, ikinci bölgede üç yıl, üçüncü bölgede beş yıl, dördüncü bölgede 7 yıl boyunca ödemeyecektir. Üçüncü ve dördüncü bölgelerde yatırım yapanların kullandıkları TL kredi faizinin üçüncü bölgede 3 puanını, dördüncü bölgede 5 puanını hazinemiz karşılayacaktır. Tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerinde 2010 yılı sonuna kadar birinci ve ikinci bölgeden üçüncü ve dördüncü bölgeye taşınacak firmaların en az 50 istihdam sağlamak koşuluyla 5 yıl süreyle SSK işveren pirimi Hazine tarafından karşılanacak, kurumlar vergisi yüzde 20 yerine yüzde 5 olarak uygulanacak ve nakliye masrafları da tarafımızdan karşılanacaktır. Yoğun çabaların sonucunda piyasalarda dalgalanmaların azaldığına, beklentilerin olumluya dönmeye başladığına, üretim ve istihdamdaki daralma hızının yavaşladığına işaret eden Erdoğan, “Sürecin olumlu bir yönde seyretmeye başladığı da artık küresel ölçekte ifade edilmeye başlamıştır.

Bunu kendi ülkemizde de görmeye başladık”  diye konuştu. "Hükümet önlem almadı" şeklindeki eleştirilerin haksız olduğuna ifade eden Erdoğan, “Bizim 6,5 yıl boyunca ekonomide gerçekleştirdiğimiz dönüşüm, cesaretle yaptığımız ve uyguladığımız reformlar zaten başlı başına bir tedbir olmuştur, bir tedbiri oluşturmuştur” dedi.


12 SEKTÖR BELİRLENDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni teşvik sistemini "Büyük Proje Yatırımları", "Bölgesel ve Sektörel Teşvik Sistemi" ve "Genel Teşvik Sistemi" olmak üzere üç gruba ayırdıklarını belirten Erdoğan, teşvik uygulanacak büyük proje yatırımları için 12 sektör belirlendiğini bildirdi.

Erdoğan`ın açıkladığı pakete göre, teşvik araçları bölgelere ve büyük proje yatırımlarına farklı uygulanmak üzere, kurumlar veya gelir vergisi indirimi; yeni istihdama yönelik SSK primi, işveren hissesinin belli süre Hazine tarafından karşılanması; az gelişmiş bölgelerde yatırım için kullanılacak kredilerin faizinin bir bölümünün karşılanması; yatırımlara yer tahsis edilmesi ve makine teçhizat alımlarında KDV istisnası ile gümrük vergisi muafiyeti olacak.

500 BİN KİŞİYE İSTİHDAM İMKANI

Başbakan Erdoğan, istihdama yönelik paketle yaklaşık 500 bin kişiye mesleki uygulamalı ve girişimcilik eğitimi veya doğrudan istihdam imkanı oluşturduklarını bildirdi.Başbakan Erdoğan`ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

-“İşsizlerimize toplum yararına yapılacak işler yoluyla 6 aya kadar iş imkanı oluşturacağız. Bu çerçevede yaklaşık 120 bin işsizin başta okullarımızın ve sağlık kuruluşlarımızın bakım ve onarımları olmak üzere ağaçlandırma ve erozyon kontrolü ve çevre düzenlemesi gibi toplum yararına işlerde istihdamını hedefliyoruz.”

-“Kurslar vasıtasıyla 200 bin işsizimize mesleki beceriler kazandırıp, meslek edinme imkanını getiriyoruz.”
-``10 bin işsizimize girişimcilik ve eğitimi danışmanlığı vererek, işsiz vatandaşlarımıza kendi işini kurma yolunda da ayrıca destek olacağız.”

-“Lise ve üstü eğitim aldığı halde işsiz olan 100 bin gencimizin stajyer olarak istihdam edilmesini sağlayarak, iş tecrübesi olmayan gençlerimizin deneyim kazanarak iş bulmalarının önünü açıyoruz.”

-“İşverenlerimizin özel istihdam bürolarınca sağlanacak işçilerin hizmetinden geçici olarak sözleşme karşılığında yararlanmasının da önü açılacaktır.”

1 MİLYAR TL KAYNAK

-“İstihdam açısından öneme sahip olan KOBİ’lere yönelik olarak `kredi garanti sistemini` başlatıyoruz”

-``Sistemden yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında ve en fazla 250 çalışanı olan KOBİ’lerimiz yararlanacaktır``

-“Hazine Müsteşarlığımız sistemin etkin bir biçimde işlemesi için kredi garanti kurumlarına ilk etapta 1 milyar TL kaynak aktaracaktır”

-“Sağlayacağımız 1 milyar TL’lik kaynağa karşılık en az 10 milyar TL tutarındaki bir krediye kefalet sağlanmasını bekliyoruz.”

-“Mali sektör tarafından KOBİ’lere sağlanan kredinin yüzde 65`ine Hazine’nin sağlayacağı destekle kredi garanti kurumunca kefalet verilecek, kredi riskinin yüzde 35`i ise bankalarca üstlenilecektir.”

-“Hükümet olarak Türkiye’nin ekonomisini son derece korunaklı bir limanda tutuyoruz. Fırtına sonrasında rotamızda ilerlemeye devam edeceğiz.”

AZ GELİŞMİŞ BÖLGELERE VERGİ İNDİRİMİ

Uygulama kapsamında yüksek teknoloji gerektiren büyük proje yatırımları için 12 sektör belirlediklerini belirten Erdoğan, yatırımcıların, 1. bölgede yüzde 10, 2. bölgede yüzde 8, 3. bölgede yüzde 4, 4. bölgede yüzde 2 oranında kurumlar vergisi ödeyeceğini söyledi. “Türkiye’nin bu krizi aşacağını, istikrarlı büyüme sürecini yeniden yakalayacağını” ifade eden Erdoğan, “İstihdam paketinin, bize maliyeti 1 milyar TL`yi bulabilir. Yaklaşık tespitimiz bu. 2 yıllık toplamı...” dedi.

 

Bu haber 1500 defa okundu.
Ekleme Tarihi :5.6.2009 11:04:22
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.