Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Odamızın 4 aylık faaliyet dönemi değerlendirildi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın son 4 aylık faaliyetleri Taşkonak tesislerinde düzenlenen basın toplantısı ile değerlendirildi. 04 Haziran 2009 tarihinde düzenlenen Basın Toplantısına Meclis Başkanı Nuri Önal, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Eşref Turan ile çok sayıda medya mensubu katıldı.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ Oda Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komiteleri, Oda çalışma komisyonları ve Oda Personeli ile birlikte mesai kavramı gözetmeksizin Üyelerimize ve ilimize en iyi şekilde hizmet vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

Başkan Şekerdağ, “Bu düşüncelerle bugün siz değerli basın mensupları ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Oda seçimlerimizin ardından geçen kısa sürede yapmış olduğumuz bazı çalışmaları ana başlıklar itibarı ile paylaşmak ve kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Bu süreçte sürekli işbirliği içerisinde bulunduğumuz ilimiz yöneticileri ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile tüm sivil toplum örgütlerimize de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”dedi.

Başkan Ali Şekerdağ tarafından ana başlıklar itibarı ile açıklanan faaliyetler:

 

ELAZIĞ TSO’NUN ÖZET HALİNDE 2009 YILI ŞUBAT-MART-NİSAN VE MAYIS AYI FAALİYETLERİ

 

1.      11 Şubat 2009 tarihinde Oda seçimleri sonuçlandı. Odamız Organları oluşturuldu. Bunlar; Oda Yönetim Kurulu, Oda Meclisi, Oda Meslek Komitesi, Disiplin Kurulu, Oda Çalışma Komisyonlarıdır.

2.      Odamızda yoğun bir tebrik ziyareti trafiği yaşandı.

3.      Odamız tarafından Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında Sanayi Bakanlığına sunulan 5 ayrı Projemiz ön elemeleri geçmiştir. Bu Projeler;

a.      İnovasyon Odaklı Bölgesel Kalkınma Projesi

b.     Girişimcilik Projesi

c.      Organize Sanayi Bölgesi Lojistik Merkez Projesi

d.     Üzümün Değerlendirilmesi Projesi

e.      Mermer Atıklarının Değerlendirilmesi Projesi

4.      Odamız Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Kadınlara Yönelik Bilgisayar Kursu Başlatıldı. Toplam 4 dönem halinde uygulanacak Proje ile Hafta içi ve Hafta sonu dönemleri ile toplam 160 kişilik kursiyer eğitime tabii tutuldu. (Önümüzdeki hafta sertifika töreni yapılacaktır.)

5.      Meslek Komiteleri toplantılarına başlanıldı. Ve sektörlere, ilişkin sorunlar bizzat komite üyelerinden alındı. Ve sorunlar ile ilgili gerekli çalışmalara başlanıldı.

6.      Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Odamızda bir dizi etkinlikler yapıldı. Kadın Girişimciler tarafından 2 hafta süren bir sergi düzenlendi ve günün anlamı ile ilgili yoğun katılımlı bir seminer düzenlendi.

7.      ElazığSpor’da Yönetim Kurulu Üyelerimiz tarafından maddi katkı sağlandı.

8.      İlmiz Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile Odamızda İnovasyon konulu 2 toplantı yapıldı.

9.      İlimizde kurulma çalışmaları devam etmekte olan Fırat Teknokent A.Ş. ile ilgili olarak Prof.Dr. Erhan Akın tarafından yapılan çalışmalar hakkında Odamız Yönetim Kurulu üyeleri bilgilendirildi.

10.  İlimizde Kalkınma Ajansı’nın kurulması ile ilgili olarak Sanayi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ile birçok sefer görüşme yapıldı ve olumlu izlenimlerle dönüldü.

11.  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Odamız tarafından Sanayi Sitesi Camiinde kutlu doğum Pilavı ikram edilerek haftanın anlamı güzel bir etkinlikle paylaşıldı.

12.  Odamızın Ticaret Borsasından almış olduğu 20 büro ile Borsanın Hizmet verdiği kat için ödemesi gereken bakiye tutar için kredi kullanılarak tapu işlemi tamamlandı.

13.  Odamız ile Bankalar arasında üyelerimize yönelik süresi dolan Kredi protokolleri yenilendi. (Denizbank, Garanti Bankası)

14.   2. İlimizin tanıtımı açısından önemli bir etkinlik olan Çayda Çıra film Festivaline katkıda bulunuldu.

15.  Yaptığımız girişimler neticesinde süresi dolan K belgeleri ile ilgili belgelerin süreleri uzatıldı. Böylece ekonomik sıkıntıda olan esnafın durumu da bir nebze de olsa rahatladı.

16.  Turizm Haftası etkinliklerine katılım sağlandı. Hıdrellez Bayramı kutlamalarına destek olundu.

17.   23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Harput Yetiştirme yurdu ziyaret edilerek çocuklarla günün önemi paylaşıldı ve kendilerine küçük hediyeler verildi.

18.  Kuzey Irak’a Duhok ve Erbil Bölgesine bir ticari ziyaret yapıldı.

19.  Kazakistan’a bir ticari ziyaret yapıldı.

20.  Elazığ-Muş Buluşması gerçekleştirildi. Odamızın da içinde bulunduğu organizasyon ile Muş Valisi, Belediye Başkanı, Muş Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile işadamlarının katıldığı program kapsamında Odamız’da da bir toplantı yapıldı.

21.  İŞKUR Meslek Edindirme Kursları kapsamında 4 adet Proje sunularak uygulanmasına İŞKUR tarafından desteklenerek uygulanmasına karar verildi. Bunlar;

a.      Bilgisayar Programcılığı

b.     Grafik Tasarım ve Dizgiciliği

c.      Pazarlama ve Satış Elemanı Yetiştirme

d.     Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

1 Temmuz 2009 da Bilgisayar Programcılığı ve Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kursları başlayacaktır.

22.  Ülkemizin en büyük yazılım firmalarından birisi olan AkınSoft firması ile bir protokol yapılarak Kurumsallaşma sürecinde vazgeçilmez bir unsur olan ERP yazılımları kullanımı konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Haziran ayı sonuna kadar firmanın ürünlerinin Odamız üyelerine %50 indirimli satmaları sağlandı.

23.  İlimizde 2007 yılı içerinde yapılan Sektörel Rekabetçilik Analizi ve Kümelenme çalışmasının devamı niteliğinde; Sağlık ve Gıda Sektöründe Kümelenme çalışmalarının yapılması konusunda Odamızda, ilgili sektör temsilcilerinin katılımı ile iki ayrı toplantı yapıldı.

24.  İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi tarafından Odamızda Proje Yönetimi konusunda STK ların katılımı ile bir eğitim verildi.

25.  Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte sıkı bir ilişki içerisinde ilin sorunları ile ilgili ortak çalışmalar yine aralıksız olarak devam etmektedir.

26.  İlimizde Kredi Garanti Fonu’nun bir şubesinin kurulması için gerekli girişimler yapıldı.

27.  Sermaye İştirak payı olarak Fırat Teknokent A.Ş. ye ve Elazığ İŞGEM’e gerekli ödemeler yapıldı.

28.  Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında uygulaması 2010 yılında başlaması öngörülen 130.000 Avroluk bir proje hazırlandı. Proje sonucunda işletmeleri ihtiyaç duyduğu konulara vakıf 50 kursiyer yetiştirilerek istihdam edilmelerine destek olunacaktır.  Bununla beraber diğer kurum ve STK ların projelerinin hazırlanmalarına da destek verilerek birçok projeye de ortak ve iştirakçi olundu.

29.  İlimizde Ortaklık kültürünün geliştirilmesi ve atıl durumdaki tesislerin ekonomiye kazandırılması için çok ortaklı bir A.Ş. kurulumu ile ilgili çalışmalara başlanıldı…

30.  Odamız Girişimleri neticesinde KOSGEB tarafından üyelerimizin ihtiyaç duyduğu konularda verilecek olan eğitimler programlandı. İnsan Kaynakları, Dış Ticaret, İletişim Motivasyon, Pazarlama, Maliyet Analizi, Müşteri İlişkileri, Profesyonel Yöneticilik konusunda eğitimler yıl içerisinde verilecektir.

31.  Bu eğitimlerin yanı sıra MPM, TOSYÖV ve İGEME gibi kuruluşlar ile görüşmeler devam etmekte olup Haziran ayı itibariyle yoğun bir eğitim sürecine girilecektir.

32.  Uzun yıllardır kullanılmakta olan Odamız logosu değiştirilerek Odamızın adını çağrıştıracak şekilde Elazığ TSO şeklinde daha modern bir görünümle yenilendi.

33.  Özel Servis numarası olarak 444 ELZG yani 444 3594 numaralı yeni telefon hattı kullanıma tahsis edildi. Artık Türkiye’nin her yerinden bu numara ile Odamızla iletişim kurulabilecektir.

34.  Elazığ TSO’nun www.elazigtso.org.tr Web sitesi yeniden yapılandırılmıştır.

35.  8 sayfa olarak yayınlanan Elazığ Ticaret Gazetesinin konsepti yenilenmiş ve gazette sayfa sayısı 16’ya çıkarılmıştır.

Bu haber 2046 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.6.2009 14:40:19
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.