Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ TSO Konferans Salonunda 27 Mayıs 2009 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda hayvancılık sektörünün sorunları masaya yatırıldı…

Elazığ Ticaret Borsası tarafından organize edilen toplantıya, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, İl Tarım Müdürü Rüştü Emir, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda besici katıldı.

Toplantını açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ hayvancılığın bölgemiz ekonomisi ve istihdamı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Bu denli önemli olan bir sektör maalesef son yıllardaki uygulanan politikalar nedeniyle bugün bitme noktasına gelmiştir.”dedi.

Başkan Şekerdağ konuşmasında şunları söyledi; “İlimiz tarihi süreç içerisinde hayvancılık sektöründe bölgenin en önemli illeri arasında yer almıştır. İlimizin bu birikimi sonucunda Ülkemizdeki tek Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Bölgesine sahip olup, burada iki entegre tesis ile modern bir padok faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bölgemiz illeri açısından en önemli ekonomik değer olan hayvancılık özellikle son yirmi yıl içerisinde uygulanan politikalar ve bölgeye özgü nedenlerle önemli oranda kan kaybetmiş ve bugün, artık büyük bir ekonomik değer olmaktan çıkmak üzeredir.

Sektör, niteliksiz işgücünü istihdam etmesi açısından da önemli olmasına rağmen, yayla hayvancılığı ve besiciliğin zor günler geçirmesi bölgemizdeki işsizliğin artmasına ve göçün hızlanmasına neden olmuştur.

İlimizde İl Tarım Müdürlüğü 2007 yılı kayıtlarına göre halen, 512 adet besi sığırı işletmesi, 26 bin 127 adet bir ve üzeri hayvan beslenen ahır, 197 adet küçük baş işletmesi olmasına rağmen bunların büyük bir bölümü atıl halde beklemektedir. Ayakta kalmaya çalışan diğer üreticiler de büyük girdi maliyetleri karşısında zor günler yaşamaktadır. Besicilik ve yayla hayvancılığının yeniden canlandırılması hususunda  bugün ilgili tarafların dile getireceği konulara kulak verilmesi ve çözüm üretilmesi büyük önem taşımaktadır.

Dünyanın yaşamış olduğu küresel ekonomik krizden, ülkemizin en önemli çıkış yolunun tarımsal ve hayvansal ürünlerimizin yeterince değerlendirilip, ekonomik değer haline getirilmesinde saklı olduğunu düşünmekteyiz. Bu vesile ile toplantının hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Toplantıda Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M. Ali Dumandağ ve  Elazığ Besiciler Derneği adına Mehmet Çiçek’te birer konuşma yaparak sektörün mevcut durumunu değerlendirdiler.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım ile Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ta hayvancılığa sağlanan devlet destekleri hakkında besicileri bilgilendirerek çeşitli soruları cevaplandırdılar.

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1812 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.5.2009 17:16:05
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.