Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, teşvikleri bölgesel ve sektörel olarak yeniden düzenleyen yeni teşvik sisteminin haziran ayı içinde geliştirilmiş olarak uygulamaya koyulacağını açıkladı.  Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, yasanın bölgemiz ve ülkemiz için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Yeni Teşvik Sisteminin uygulamaya konulacağını anlatan Ergün, yeni modelin sektörel ve bölgesel teşvikleri devreye sokacağını ifade etti. Yeni teşvik modelinin son olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda uzun uzadıya tartışıldığını bildiren Ergün, yeni sistem için de şunları söyledi:

''Bu sistemde Türkiye'nin her yeri teşvik kapsamında ama hangi ölçüde yararlanacaklarıyla ilgili yeni kriterler var. Bunların ayrıntısı var ama netleşmedi. Bazı sektörler, bazı bölgelerde daha çok teşvik görecek, bazı bölgelerde o sektörler hiç teşvik görmeyecek. Bazı sektörlerde de büyük yatırımlar özel olarak teşvik edilecek. Büyük yatırımlarla ilgili bir teşvik modeli var. Yatırımları yoğunlaşmış şekilde desteklemek istiyoruz. Bu gibi ciddi yaklaşımlar getiriliyor. Zannedersem iki hafta içinde yeni teşvik modeli geliştirilmiş olacak. Teşvik kapsamında istihdam yüklerinin karşılanması, enerji, arsa tahsisi, diğer teşvik unsurları yoluyla çeşitli muafiyetler getirilecek.''

Teşvikte geçişlerin de çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Ergün, yeni sistemde bölgeler arasında haksız rekabete yol açacak geçişlere ilişkin bazı parametrelerin yumuşatıldığını bildirdi. Ergün, “Sürelerde de esneklik olacak. Bazı bölgelerde 5 yıl süreli bazı bölgelerde 10 yıl süreli olacak'' açıklamasında bulundu.

Şekerdağ: Teşvikler bölgemiz için büyük önem taşıyor

Haziran ayı içerisinde yayınlanması beklenen yeni bölgesel ve sektörel teşvik uygulamasının yatırım ve istihdam açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, uzun yıllar boyunca sürekli tartışılan teşviklerin bu kez amacına ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Başkan Şekerdağ değerlendirmesinde, “Öncelikle tüm göstergeler itibarı ile ülkemizin en geri kalmış yöresi olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerimiz ile diğer bölgelerdeki iller arasında bir farkındalık olması gerekiyor. Hatta Bölge içindeki iller arasında da farkındalıklar oluşturmak gerekiyor. Aksi takdirde bu illerin mevcut kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, istihdamın artırılması ve yeni yatırımların önünün açılması mümkün değil. Yeni Teşvik Yasası, bu anlamda bizlere büyük ümit veriyor. Umuyoruz ki, en az 10 yıl süreli ve ciddi manada destekleri kapsayan bir paket içerir. Yine mevcut yatırımların da rekabet edebilirliklerinin ve kapasitelerinin yükseltilmesi için mutlaka teşviklerin tüm unsurlarından istifade etmeleri büyük önem taşıyor. Bugün ilimizde 840 civarında KOSGEB veri tabanında kayıtlı KOBİ statüsünde işletmemiz var. Yaşanan küresel kriz ortamında bu işletmelerin ekonomik faaliyetlerini sürdürebilmeleri için desteklere yoğun ihtiyaç duyulmaktadır. Kapsamlı bir Teşvik Yasası’nın bu anlamda, bölgemize ve Ülkemize önemli faydalar getireceğine inanıyoruz.”dedi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1550 defa okundu.
Ekleme Tarihi :22.5.2009 15:15:31
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.