Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
20 Mayıs 2009 tarihinde Odamız Meclis Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında ekonomist İ.Hakkı Eraslan 2 yıl süren Elazığ ili kümeleme çalışmaları hakkında sağlık sektörü temsilcilerine bilgiler verdi.

Bilgilendirme toplantısında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, proje ile ilgili olarak Oda yönetim kurulunun Nisan ayı içerisinde bilgilendirildiğini belirterek, ikincisi düzenlenen toplantı da sağlık sektörünün gündeme alındığını söyledi.

Resmi ve Özel sağlık kurumu temsilcileri ile Odamızın 13. meslek grubunu oluşturan sağlık ve medikal sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ projenin önemi üzerinde durdu.

Başkan Şekerdağ değerlendirmesinde, “Hizmetler alanında Sağlık sektörü ilimiz için büyük önem taşıyor. Bugün bu sektör sağlamış olduğu istihdamla imalat sanayinin önünde. Bu nedenle biz Oda olarak sağlık sektöründe kümeleme çalışmasının geliştirilmesi ve bu alanda Elazığ’ın ülkemizde önemli bir merkez olmasını istiyoruz. Bu nedenle projenin sektörün içerisinde bulunan tüm kesimlerin katılımı ile sahiplenilmesi vesilesi ile bu toplantıyı organize ederek değerli hocamızı davet ettik. Katılımınız için çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Daha sonra bir sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz ekonomist İ.Hakkı Eraslan, Elazığ’ın kalkınması ve gelişmesi için iki yıl süren “kümelenme” çalışması ile ilgili bilgiler verdi. 

Eraslan, değerlendirmesinde, “Yapılan anket uygulamasında ilimizde 14 sektör incelenmiş ve bunlardan 4 sektörün rekabet edebilir ve kümelenme yapılabilirliği tespit edilmiştir. Uzmanların görev aldığı bu çalışmada daha sonra iki sektörün Elazığ ve yöresi için kümelenme yapılarak rekabet kapasitesinin olabileceği tespit edilmiştir. Gerek dünya ve gerekse Türkiye’de rekabet edebilecek bu dört sektör, ortaya yakın veya ortalarda bir yerde. Biz bu dört sektörden mermer ile su ürünleri sektörünü seçtik ve bu sektörler üzerinde kümeleme çalışmaları yaptık. Kümeleme çalışması da bitti ve şimdi üçüncü aşamaya geldik. Bu aşama; projeler geliştirmek sureti ile sektörleri kümeleme modeli ile geliştirmektir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının bu aşamada proje ile ilgilenmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Sağlık sektörü Elazığ açısından Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi gerçekten büyük önem taşıyor. Yapılan çalışmada sağlık sektörünün ilin öncelikli yatırım alanlarından biri olduğunu tespit etmiştik.

Bu çalışma ile sektörün kümelenmesini yapıp Elazığ’ı bu alanda bir merkeze dönüştürme şansımız var. Bu nedenle sektördeki tüm aktörlerin bir araya gelerek bu çalışmayı sahiplenmesi önemli. Bu nedenle ben Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ali Şekerdağ ve diğer Yönetim kurulu üyelerini bu konuya gösterdikleri hassasiyetten ötürü kutluyorum. Çünkü Elazığ adına önemi bir projeyi sahiplenmiş bulunuyorlar” dedi.

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1675 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.5.2009 18:00:48
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.