Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ETSO Başkanı Sn, Ali Şekerdağ’ın 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle yapmış olduğu konuşma:

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başlamıştır. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40 bin işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitmiş ve olaylarda çok sayıda kadın işçi yaşamını yitirmiştir. Bu olay 1977 yılından beri 8 Mart Kadınlar Günü olarak Birleşmiş Milletlerin önerisi ile kutlanmaktadır.

Amerika ve Avrupa’da kadına verilen değer ile Türk toplumundaki kadının yeri hep farklı olmuştur.

Milletimizin tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar, Türk kadını her dönemde etkin rol oynamış ve tarih yazmıştır.  Türk tarihi bu anlamda kadın kahramanlarımızın başarı ve fedakârlık öyküleri ile doludur.

Bu anlamda, Türk kadınının Dünya Kadınlar Günü’nde çok ayrı bir konumda bulunduklarının bilinci içerisindeyiz. Çünkü, Türk kadını bugünlere dünyada eşi görülmemiş bir feragat ve fedakarlığın sembolü olarak gelmişlerdir.

Modern yaşamda kadının yerinin ve kimliğinin hak ettiği yerde olmasına yönelik çalışmalar Cumhuriyetimizin ilanı ile başlamış ve Türk kadını, yaşamın her alanında kendisini göstermeye başlamıştır.

Günümüzde kadınlar, olaylara bakış açısındaki duyarlılık ve farklı yaşamsal tecrübeleri ile hayatın hemen her alanında büyük başarılara imza atmaktadırlar. Ülkemizde kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanmış olması, kadının statüsünün yükseltilmesi yolunda Cumhuriyet’in kuruluşu ile başlayan süreci hızlandırmış ve gelinen noktada güzel sonuçlar vermeye başlamıştır. Toplumsal yaşamın her alanında kadına verilecek yer ve değerle, Ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşması ve kalkınması daha çabuk sağlanacaktır.

Bugün Odamızda görev yapan personelimizin yarısına yakın bir kısmını oluşturan  bayan çalışanlarımız çağdaş ve güler yüzlü görünümle, özverili bir şekilde Üyelerimize ve halka hizmet sunmaktadır. Yine Odamız bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ETSO Kadın Girişimciler Kurulumuz da ilimizdeki kadınlarımızın organize olmaları ve iş yaşamında daha aktif olmaları hususunda çalışmakta ve Odamızdan her türlü desteği almaktadırlar.

Annelik gibi kutsal bir görevin yanı sıra, iş yaşamına da katılarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan kadın girişimcilerin sayısının artması en büyük temennimizdir.

Bu düşüncelerle; Ülkemiz ve dünya kadınlarının “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutlar, sağlıklı ve mutlu günler diler, saygılar sunarım…

Bu haber 1581 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.3.2009 15:01:36
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.