Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

ELAZIĞ SAVUNMA SANAYİNDE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay başkanlığında, İnsansız Hava Araçları (İHA) Üretimini gerçekleştiren Baykar Holding Yöneticileriyle Elazığ TSO Meclis Salonunda toplantı yapıldı. Toplantıda bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ’ın üç yıl öncesine kadar gündeminde olmayan bir alanda bugün emin adımlarla yola devam edildiğini ifade etti…

 

“SAVUNMA SANAYİNDE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Toplantıya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, F.Ü. Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Mehmet Cebeci ile Prof.Dr. Halil Hasar, Baykar Holdingin Koordinatörü Emekli Tümgeneral Tayyar Süngü, Fırat Üniversitesinden çok sayıda akademisyen, iş dünyası temsilcileri ve Fırat Teknokentte faaliyet gösteren firma sahipleri katıldı.

Toplantıya katılan akademisyen ve işadamları özellikle savunma sanayi ve İHA’lar üzerine geliştirdikleri proje ve çalışmalar hakkında detaylı bilgiler vererek Baykar Holding Koordinatörü Süngü’nün sorularını cevaplandırdılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ’ın savunma sanayinde yer alabilmesi için Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay himayelerinde yoluna emin adımlarla devam ettiğini söyledi. Başkan Arslan konuşmasında, “Çok değerli katılımcılar, dün Fırat Teknokentte ASELSAN A.Ş. Yöneticileriyle bir araya geldik. Çok değerli bir toplantı yaptık. Bugün de yine savunma sanayimizin gözbebeği kurumlarının başında gelen Baykar Holding Koordinatörü ve yöneticilerini Odamız çatısı altında sizlerle buluşturuyoruz. Ülkemizin kendi milli ve yerli savunma ürün ve ihtiyaçlarının karşılanmasında Sayın Bakan Yardımcımızın himayelerinde yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. SUHA Kümelenmesini kurduk. Savunma Sanayindeki ülkemizin önde gelen firmaları ile Sayın Bakan Yardımcımızın girişimleriyle çok sık toplantılar yaparak süreçleri belirliyoruz. İlimizde savunma sanayi ile ilgili zirve toplantısı yaptık. Elazığ üç yıl öncesine kadar gündeminde olmayan bir alanda bugün önemli görüşmeler ve atılımlar yapıyor. İnşallah bu süreci, bu çatının altında bulunan Bakanlık, Üniversite, Akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları, İş Dünyası Temsilcileri ile birlikte başaracağız” dedi.

 

“HEDEF DIŞA BAĞIMLILIĞI ORTADAN KALDIRMAK”

Türkiye'nin uluslararası güçlerin ve terörün oluşturduğu tehditlere karşı topyekun bir seferberlik içerisinde olduğunu belirten Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “Elazığ’da da önemli işler oluyor. Arzumuz savunma sanayi alanında dışa bağımlılıktan büyük oranda kurtulacak yerli ve milli özgün ürünleri ortaya çıkartabilmek için gerekli çalışmaları yapmaktır. Buradan da milli ekonomiye katkıda bulunmak, dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bunu yaparken de terörle mücadele, ulusal güvenliği tehdit oluşturacak unsurlara karşı yeni özgün ürünler ortaya koyabilmektir. Doğru bir yolda olduğumuzu görüyoruz” dedi. 

2002-2017 yıllarının özellikle savunma sanayi ve havacılık açısından çok kritik olduğunu aktaran Alpay, “2004 yılı çok kritik. O yıl Savunma Sanayi İcra Komite Toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanımız o zaman başbakan sıfatı ile toplantıya başkanlık etti. Bugün ülkenin yüz akı olarak ortada duran çok önemli milli projelerin başlaması için karar verildi. Kaynaklar ayrıldı ve fikri takip yapıldı. Altay tankı, Milgem projesi, Atak helikopteri, Fırtına obüsü gibi başlamış olanların projelerin canlandırılması ile ilgili süreçler başlatıldı. Kaynaklarla ilgili çeşitlendirmeler yapılıyor. Ayrıca yeni başlatılan projeler belirleniyor. Türkiye’nin bugün güçlü Türkiye olarak terörle mücadelesine, uluslararası tehdit oluşturan bütün unsurlara karşı sınırlarının 35 kilometre derinliğe kadar gitmesinde bunların çok büyük katkısı oluyor" ifadelerini kullandı. 

 

"ARGE HARCAMALARI 1 MİLYAR 250 MİLYONA ULAŞTI"

2002 yılında ARGE harcamaları 48 milyon dolar civarında olduğuna dikkat çeken Alpay, şöyle devam etti:  "2017 yılının sonuna gelindiğinde 1 milyar 250 milyona ulaştı. 2002-

2004 yılları arasında savunma sanayi faktöründe 66 proje var. Üstelik büyük oranda dışa bağımlı projeler var. Ama 2017 yılının sonunda 604 proje büyüklüğüne ulaştık. Üstelik dışa bağımlılığın çok büyük oranda azaltmış, yerli ve milli projelerle yola devam eden bir Türkiye var. İhracat açısından 250 milyon dolarla almış olduğu savunma sanayi projelerini 2017 yılı sonu itibari ile yaklaşık 2 milyar dolara taşımış bir Türkiye var. Yine 2002-2004 arasında takriben 6 milyar dolar bir proje büyüklüğüne sahip olan ülke iken 2017 yılı sonu ile yine büyük oranda yerli ve milli olarak dışa bağımlılıktan kurtulmuş 60 milyar dolar büyüklüğü ulaşmış bir Türkiye’den bahsediyoruz. 2002-2004 yılları arasında yüzde 80’ler oranında dışa bağımlı iken, 2018 yılı itibariyle dışa bağımlılığını çok büyük oranda azaltmış ve yüzde 65 ile yerlilik ve millilik oranın ulaşmış güçlü bir Türkiye’den bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımızı liderliğinde geldiğimiz noktada tüm bu çalışmaların devam etmesini arzu ediyoruz." 

 

“ÜRETTİĞİMİZ İHA SİSTEMLERİ TSK'YA ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLADI" 

Bir asker için en büyük üzüntünün şehit vermek olduğunu dile getiren Baykar Holdingin Koordinatörü Emekli Tümgeneral Tayyar Süngü, “Bir komutan her zaman bir harekatı en az zayiatla tamamlamayı düşünür. Bu anlamda gerçekten bizim ürettiğimiz İHA sistemleri silahlı kuvvetlere çok büyük katkı sağladı. Zayiatın en minimum düzeyde olmasına büyük katkı sağladı. Bu anlamda eski bir asker olarak gerçekten büyük onur, gurur ve haz duyuyorum. Üniversitemizin değerli akademisyenleri ve iş dünyamızın çok değerli temsilcilerinin bir birinden değerli çalışma ve projelerini büyük bir heyecan ile not aldım. İnşallah bunları üst yönetimimiz ile değerlendirip işbirliği imkanlarını masaya yatıracağız” şeklinde konuştu. 

 

“PROTOTOİP MERKEZİ İHTİYACI”

Toplantı sonucunda bir değerlendirme konuşması yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, prototip merkezinin kurulma ihtiyacının ortaya çıktığını ifad ederek, “Bizde bununla alakalı çalışmalarımıza ileri ki günlerde devam edeceğiz. Şehrimiz bu ve benzeri katma değeri yüksek faaliyetlerle kendi kazancını artıracaktır. Milli yükümlülüğünü geçmişte yerine getirdiği gibi farklı kulvarlarla da yerine getirmeye devam edecektir. Kurmuş olduğumuz SUHA Kümesinde hem iş dünyası hem de akademisyen arkadaşlarımız mevcut. Bu oluşum ile prototip merkezinin yönetim modelini inşallah kısa sürede şekillendireceğiz. Ben bu vesile ile Başta Sayın Bakan Yardımcımıza ve Baykar Holding Koordinatörü çok değerli Elazığlı hemşerimiz  emekli Tümgeneral Tayyar Süngü’ye katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu önemli toplantıda değerli projelerini ve deneyimlerini paylaşan akademisyenlerimize ve Fırat Üniversitemizin çok değerli Rektör Yardımcılarına ve tüm katılımcılara en derin saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 338 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.6.2018 17:57:59
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.