Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde Gerçekleştirilecek Turizm Yatırımlarına Teşvik Kararı 

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde (Harput, Sivrice, Maden, Keban, Kovancılar, Ağın, Palu, Baskil) bir veya birden fazla yatırımcı tarafından gerçekleştirilecek asgari 7 bin 500 yatak kapasitesine haiz turizm yatırımlarına faiz ve vergi desteği sağlanacak.

Bakanlar Kurulunun, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı 28.04.2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde bir veya birden fazla yatırımcı tarafından gerçekleştirilecek asgari 7 bin 500 yatak kapasitesine haiz turizm yatırımları için aşağıdaki destekler uygulanacaktır.

Katma Değer Vergisi İstisnası: Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden temin edilecek makina ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesidir.

Gümrük Vergisi Muafiyeti: Teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesidir.

Vergi İndirimi: Vergi indirimi desteği kapsamında yatırıma katkı oranı %55, vergi indirimi oranı %90 ve toplam yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde diğer faaliyetlerden elde edilecek kazançlar üzerinden kullanılabilecek oranı %100 olarak uygulanır.

Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği: Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır. Bu yatırımlarda sigorta primi işveren hissesi desteği kapsamında yatırıma katkı oranı %35 ve destek süresi 7 yıl olarak uygulanır. Yatırımcı tarafından talep edilmesi halinde, azami destek tutarı ve süresi aynı kalmak üzere sigorta primi işveren hissesi desteği uygulamasına yatırım tamamlama vizesi şartı aranmaksızın yatırım dönemi içerisinde başlanabilir.

Faiz Desteği: Bankalardan kullanılacak en az 1 yıl vadeli yatırım kredilerinin teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının %80’ine kadar olan kısmı için ödenecek faizin veya kâr payının Türk Lirası kredilerde 7 puanına kadarı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 3 puanına kadarı, Bakanlıkça da uygun görülmesi halinde ilk on yıl için ödenmek kaydıyla bütçe kaynaklarından karşılanabilir. Faiz desteği tutarı gerçekleşen sabit yatırım tutarının %20’sini geçemez.

Katma Değer Vergisi İadesi: Sabit yatırım tutarı 100 milyon Türk Lirası ve üzerindeki teşvik belgeli yatırımlar kapsamında yapılacak bina inşaat harcamaları KDV iadesinden faydalanabilir.

Yatırım Yeri Tahsisi: Teşvik Belgesi düzenlenmiş yatırımlar için Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilmesidir.

Ayrıca müstakil olarak belgelendirilmiş kongre ve sergi merkezi, golf tesisi, sağlıklı yaşam tesisi ve günübirlik tesisler de yukarıda sayılan desteklerden yararlanabilir.

Yatırıma başlanıldığının kabul edilebilmesi için bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde teşvik belgesinin ilk düzenlendiği tarihteki sabit yatırım tutarının en az %10’u oranında veya asgari beş milyon Türk Lirası tutarında harcama yapması gerekir.

Bakanlığa yapılacak teşvik belgesi ve tamamlama vizesi müracaatları, asgari 7.500 yatak kapasitesine ulaşılmasına müteakip topluca değerlendirilir.

Yatırımların bitiş tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlenirken, mücbir sebep veya olağanüstü haller dışında süre uzatımı yapılmayacak.

Belirlenen şartların sağlanmaması durumunda düzenleme kapsamında fazladan verilen destekler ilgili kanun hükümleri çerçevesinde geri alınacak.

TRB1 Bölgesinde yer alan Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri

ADI

İL

İLÇE

TEMA

ALAN

Elazığ Harput KTKGB

Elazığ

Elazığ

Kültür

3174,00

Elazığ Tunceli Fırat Havzası KTKGB

Elazığ, Tunceli, Erzincan, Malatya

Elazığ, Tunceli, Sivrice, Maden, Kovancılar, Keban, Ağın, Palu, Mazgirt, Pertek, Çemişgezek, Kemaliye, Arapgir

Kültür

140634,00

Karakaya Baraj Gölü KTKGB

Malatya, Elazığ

Battalgazi, Kale, Pütürge, Baskil, Sivrice

Doğa

30062,00

Malatya Hekimhan Yamadağı KTKGB

Malatya, Sivas

Hekimhan, Divriği, Kangal

Kış

2481,00

Bu haber 249 defa okundu.
Ekleme Tarihi :7.5.2018 16:00:16
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.