Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

EKONOMİ PLATFORMU’NDA YENİ DÖNEM

Elazığ Ekonomi Platformu Üyeleri,  Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde biraya gelerek 5. Dönem başkanlık seçimini gerçekleştirdi. Yapılan seçim sonucunda Başkanlık görevine Elazığ Gıda ve İş Adamları Derneği Başkanı Süleyman Kamaç, HAY Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İnanç Demir, Elazığ Mobilyacılar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Gül seçildi.

ÇALIŞMALARIMIZA HIZLI BİR TEMPODA BAŞLADIK…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Ekonominin tüm alanlarına dokunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Fikirlerimizin ve projelerimizin Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yetkilere ulaşmasında elimizden gelen tüm çaba ve gayreti sonuna kadar göstereceğiz. Yeni görev alan başkanlarımıza başarılar dilerim.” dedi. Avrupa Birliğine 2 proje sunmak üzere çalışma başlattıklarını da belirten Başkan Arslan, “Biri 190 bin, diğeri de 150 bin Euro değerindeki iki teklif çağrısını inceliyoruz. Bu teklif çağrılarının yasal boyutları ile Odamıza uyumlu olması halinde Odamıza kazandırmak ve üyelerimizin istifadesine sunmak istiyoruz” dedi.

YATIRIMCILARA ÇAĞRI…

Başkan Arslan daha sonra Oda faaliyetleri ile ilgili Elazığ Ekonomi Platformu üyelerine bilgiler verdi. Arslan konuşmasında, “Bu hafta itibari ile Odamızda tüm komitelerin seçimlerini ve elzem olan komisyonlara atamaları yaptık ve bitirdik. 2.OSB’ye de ortağız. Onunla ilgili toplantılara katılıyoruz. Hayvancılık ile alakalı bir OSB kurulması da söz konusu. Burada da 2 hisse olarak yönetimde yer aldık, söz sahibi olduk. Yatırım projelerimiz ve çalışmalarımız da devam ediyor. Önceliğimiz şeker fabrikasının özelleştirilmesine talip olma adına çok ortaklı yapının kurulmasıydı. Onunla alakalı arkadaşlarımız yasal mevzuatlara ve çözüm yöntemlerine bakıyorlar.  İkinci olarak da Güneş ihtisas OSB’nin Bakanlıktan onayı çıktı. Bununla alakalı Elazığlı yatırımcılarımız bu ihaleye talip olsunlar. Uluslararası bir teknoloji firması ile konsorsiyum kursun, yatırımı yapan Elazığlı olsun, gelirini de alan Elazığlı olsun. Böyle bir düşüncemiz var. Yine bununda ortaklık yapısı hangi şekli ile olacak, ihaleye nasıl hazırlanacağız, bunun çalışmasını yapıyoruz. Teknik anlamda biz yeterliyiz. Güneş enerjisi ile uğraşan ciddi bir uzman kadro ile bu yolu rahatlıkla yürüyebiliriz. Biz bitirdiğimiz projeyi bu ekip ile yaptık. Sadece bir teknoloji firmasına ihtiyacımız var. Güneş panellerinin maliyetini düşürme adına özellikle birçok yerli oyuncu sahada var ve onlardan birini de yanımıza alabiliriz. Uzak Doğudan da birini yanımıza alabiliriz. Bize en çok avantaj sağlayacak firmaya karar verip onunla birlikte yol alacağız.” Savunma Sanayi ile alakalı yürütülen  proje hakkında bilgiler veren Başkan Arslan, “Hamdolsun Elazığ’da yatırım yapması, bizimle ortak olması noktasında ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı, ROKETSAN Genel Müdürü, Sayın Müsteşarımız ve Bakan Yardımcımız bu konuda irade gösterdiler ve ikna ettiler. İnşallah bu yatırımda Elazığ’a kazandırmak için bu hafta İstanbul’da artık teknik detaylarını, finansal boyutlarını görüşme adına çalışmalarımız başlayacak. Bu hafta hem yapı fuarı var hem bu görüşmelerimiz olacak. Bilecik’te Elazığ’a yatırım planlayan bir firma ile de görüşmeler gerçekleştireceğiz.”dedi.

KAMAÇ, ORTAKLIK KÜLTÜRÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Süleyman Kamaç ise, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık görevine seçilen Asilhan Arslan ve ekibine başarılar dilerek hayırlı olsun temennisinde bulundu. Şehrimizin 6. bölge teşviklerinden yaranacağını, bu nedenle katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve işlenmesi için gerekli tesislerinin kurulması gerektiğini ifade eden Kamaç; “Tarım alanında faaliyetlerin artması ve işleme tesislerinin kurulması Elazığ ekonomisine çok ciddi derece fayda sağlayacaktır. Ayrıca İlimizde biran önce Gıda AR-GE merkezinin kurulması İçin gerekli altyapının sağlanması gerekli. Siyasileri ile bürokratları ile iş adamları ile Ticaret ve Sanayi Odası ile üreten ve kazan bir şehir haline gelmek ve Elazığ’ı beklentinin üstünde çıkarmak için herkese görev düşüyor. Çalışmalarımızı bu yönde sürdüreceğiz. Gerçekten bu şehir için kümelenme faaliyetlerinin olması lazım artık. Trabzon ziyaretimde bu ortaklık kültürüne güzel bir örnek ile karşılaştım. 46 kişi araya gelerek Bakkallar ve Bayiler Odasının %21 hissesinin olduğu Bakkalım A.Ş Şirketini kurmuşlar ve toptan olarak satış yapıyorlar. İnsanlar bir birlerine güvenmişler bir araya gelerek bu işi başarmışlar. İnsanlarımız bir araya getirmemiz lazım. Orda üretim de olur ticaret de olur. Tabi bu insanların birbirine güvenmesi lazım. Biz bu projenin üzerinde çalışacağız. Olgunlaşınca kamuoyu ile paylaşacağız”şeklinde konuştu. 

Bu haber 329 defa okundu.
Ekleme Tarihi :7.5.2018 11:37:43
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.