Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ‘YERLİLEŞTİRME FAALİYETLERİ KOORDİNASYON TOPLANTISI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ de (TAI)  Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY himayelerinde Fırat Üniversitesi’nden akademisyenler ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’ndan iş adamları ile ‘Yerlileştirme Faaliyetleri Koordinasyon Toplantısı’ gerçekleştirildi.

TAI/TUSAŞ ile Üniversite-Sanayii işbirliği kapsamında gerçekleştirilen görüşmede, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve SUHA Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Elazığ KOSGEB Müdürü Şaban Yaşa, Fırat Üniversitesinden Öğretim Üyeleri ve TAI’ den üst düzey yöneticiler hazır bulundu. Söz konusu toplantıda, işbirliğinin etkinliği için somut hedefler ve belirlenecek yol haritası üzerinde duruldu.

TAI/TUSAŞ yerleşkesinde gerçekleştirilen koordinasyon toplantısında Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, Elazığ'ın önemli bir havacılık merkezi olma noktasında hızla ilerlediğini belirterek, ‘Fırat Üniversitesi bünyesinde Sivil Havacılık Yüksekokulu açılmış; yüksekokulun, rektör ve yöneticilerin de yoğun gayretleri ile uçak elektrik elektronik, insansız araç sistemleri, uçak gövde motor ve hava trafik kontrolörlüğü bölümleri olarak faaliyete başlamış ve 2016-2017 öğretim döneminde uçak elektrik elektronik bölümüne 35 öğrenci alınmıştır.’ dedi.

TUSAŞ temsilcilerinin üniversite-sanayi işbirliği konularını belirleme süreci ve üniversiteler ile çalışma modellerinin aktarıldığı toplantıda Fırat Üniversitesi tarafından geliştirilen insansız hava aracı VTOL (Vertical Take-off Landing) hakkında bilgiler paylaşıldı.

Diğer taraftan Elazığlı Sanayiciler ile TAI teknik ekiplerinin 5. Ana Bakım Fabrikasında yapılan teknik inceleme ve analizler ile birlikte Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) kapsamında 2018 yılı sonuna kadar en az 2 proje başlatılması hususunda mutabık kalındı.

TUSAŞ tarafından hazırlanan ve yerlileşmeye öncelik veren ürünlere ilişkin bilgileri içeren raporun Elazığ’lı sanayiciler ile paylaşıldığı toplantı sonucunda Bakan Yardımcısı ALPAY, ‘ Geçen yıl geniş kapsamlı katılım ile Savunma Sanayii Zirvesi ve Çalıştayı düzenlemiştik. Bugünkü koordinasyon toplantı sonucunda da Elazığ için önemli adımlar attık. İHA bakım ve onarım merkezinin Elazığ’ da oluşturulması için çaba sarf edeceğiz ve Allah’ın izniyle Elazığ’ı havacılığın ve sanayiinin önemli bir merkezi haline getireceğiz.’ temennisinde bulundu.

Bu haber 445 defa okundu.
Ekleme Tarihi :12.4.2018 21:37:18
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.