Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

CAZİBE MERKEZİ PROGRAMI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

2017 yılında yayınlanan ve iş dünyasının yoğun ilgisini gören Cazibe Merkezleri Programı yeniden revize edilerek 24 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile işletmelere enerji desteği sağlanırken, yatırımların OSB içinde olması şartı bulunmuyor… 

İş Dünyasına Hayırlı Olun…

Cazibe Merkezleri Programını değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan yaptığı değerlendirmede, “2017 yılı başında ilan edilen ve iş dünyasını heyecanlandıran Cazibe Merkezleri Programı yeniden revize edilmiştir. İlk yayımlandığı dönemde Fabrika binası, makine teçhizat alımı ve işletme sermayesi desteğinin verileceği ilan edilen programa ilimizden yoğun ilgi olmuş ve 300’ün üzerinde başvuru yapılmıştı. Ancak yaklaşık bir yıllık aranın ardından program yeniden revize edilmiş ve daha önce açıklanan Fabrika Binası Yapımı, Makine Alımı  ve İşletme Sermayesi Desteği yerine Enerji Desteği verileceği ve tüm yatırımların il ve yatırım yeri ayrımı olmaksızın 6. Bölge Teşviklerinden istifade edeceği açıklanmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanan kanunun bir iki hafta içerisinde yayınlanacak yönetmelik ile birlikte uygulama adımları da netlik kazanacaktır.

Program kapsamında yapılan yeni düzenleme ile ilimizin de içinde bulunduğu 10 ilde asgari yatırım tutarı şartı 5 milyon olarak belirlenmiştir. Bu tutara arsa, bina ve makine teçhizat dahil olup, İmalat sanayi, Çağrı merkezi ile Veri merkezi yatırımları desteklenecektir.

Programa başvurular Ekonomi Bakanlığı üzerinden yapılacak olup, değerlendirme Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak komisyon marifetiyle yapılacaktır” dedi.

Teşvik Yasası ve Cazibe Merkezleri Programı Birbirini Tamamlamıştır…

Başkan Alan değerlendirmesinde, “Cazibe Merkezleri programı ile hedef daha büyük ölçekli, ihracat ve yenilikçi projeleri hayata geçirmek ve ülkemizin ithalat mecburiyeti olan ürünleri yerelde üretimini teşvik etmektir. Bu noktada hammaddenin bulunduğu ve yüksek potansiyel ihtiva eden bir yatırım, bu program ile 6. Bölge desteklerinden istifade edilmek suretiyle yatırıma dönüşebilecektir. Bu yatırım ilin herhangi bir noktası yada ilçeler de olabilecektir. Ayrıca mevcut yatırımcıların da kapasite büyütmesi ve Teşvik Belgesi alması durumunda bu desteklerden istifade etmesine imkan sağlanmıştır. Dolayısı ile Teşvik Yasası ile Cazibe Merkezleri Programı birbirlerini tamamlayan iki önemli destek unsuru olarak yatırımcıların hizmetine sunulmuştur. Yatırımcı asgari yatırım tutarını dikkate alarak ve yatırım yerini tercih ederek bu iki mekanizmadan birine artık başvurmak suretiyle her halükarda Teşviklerden 6. Bölge desteklerinden istifade etme imkanına kavuşmuştur.

Oda olarak vermiş olduğumuz büyük mücadelenin ardından elde edilen bu kazanımların iyi değerlendirilmesi temennisiyle, ilimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 409 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.1.2018 14:11:30
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.