Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BÜYÜME VE İSTİHDAM HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN DESTEKLER ARTMALI

TBMM’de kabul edilen 2018 yılı bütçesi hakkında değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde yatırımları ve kalkınmayı desteklemek amacıyla uygulamaya konulan cazibe merkezleri programına 2 milyar TL ve Kalkınma Ajansları için ayrılan 452 milyon TL bütçenin yetersiz olduğunu ifade etti.

Cazibe Merkezleri ve Kalkınma Ajansları bütçeleri yetersiz…

Başkan Alan değerlendirmesinde, “2018 yılında bütçeden reel sektöre sağlanacak desteklerin toplamının, 37 milyar TL olarak belirlendiği, bu kapsamda, sosyal güvenlik pirimi desteklerine 20.3, ihracat desteklerine 3.2 milyar TL, kredi garanti fonu ödemelerine 3 milyar TL, tarımsal kredi faiz desteğine 2.6 milyar TL, cazibe merkezleri programına 2 milyar TL, küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan desteklere 1.7 milyar TL, esnaf kredileri faiz desteğine 1.5 milyar TL, Eximbank sermaye artırımına 1 milyar TL, turizm sektörü desteklerine 900 milyon TL, yatırım teşviklerine 800 milyon TL aktarılacağı ifade edilmiştir. Yine, Kalkınma Ajanslarına 452 milyon TL ve Sosyal amaçlı yerel projelere destek olmak amacıyla geliştirilen SODES projesine ise 281 milyon TL  kaynak aktarıldığı yapılan açıklamada görülmektedir.

Bu desteklere baktığımızda 2018 yılında KOSGEB üzerinden küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin bunun yanı sıra teşvikler kapsamında ise yeni yatırımların ve ihracatçıların, tarım ve hayvancılığın, sosyal amaçlı projelerin destekleneceğini görmekteyiz.

Bütçenin tüm kalemlerini doğru bulmakla beraber mevcut işletmelerimize doğrudan makine alımı desteği sağlayan Kalkınma Ajansları bütçesinin son derece yetersiz olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 2017 yılında 23 ilden müracaatları alınan yaklaşık 3.500 proje başvurusunun toplam yatırım maliyetinin 92 milyar TL olduğu görülmüştür. Ancak kısa bir süre önce Cazibe Merkezleri Programının Teşvik Yasası destekleriyle birleştirilmesi yönünde bir çalışma yapıldığı ve 23 ilin Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade edeceği paylaşılmıştı. Cazibe Merkezleri Programı için ayrılan bütçe toplamına baktığımızda Programın Teşvik Yasası ile birleştirilerek yatırımcılara özellikle Teşvik Yasası kapsamında verilen devlet desteklerinin ön plana çıkarılacağını söyleyebiliriz. Oda olarak bizim son üç yılda zaten bunun mücadelesini vermiştik.

Elazığ için yeni dönem başlıyor…

2012 yılında Elazığ’ın Teşvik Yasası kapsamında 4. Bölgeye alınmasıyla ilimizdeki yatırımlar bıçak gibi kesilmişti. Şimdi ise ilimiz için yeni bir dönem başlayacak. Yatırım yeri, sektör kısıtı, asgari yatırım tutarı gibi engellerin ortadan kalkması ile ilimiz için 2018 yeni bir dönem olacaktır. Bütçeyi bu anlamda genel olarak değerlendirdiğimizde bu iki kalem için ayrılan bütçenin artırılması çok isabetli olacağını ancak, Cazibe Merkezleri Programı ile Teşvik Yasasının birleştirilerek 23 ilin Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesinin önünün açılması halinde il olarak hedefimize ulaşmış olacağız. Bu düşüncelerle TBMM yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığı 2018 bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 491 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.12.2017 13:29:42
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.