Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

SİGORTA SEKTÖRÜ BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

 “Acentene Sahip Çık” sloganı ile Elazığ TSO ev sahipliğinde, Sigorta Sektörü Bölge İstişare Toplantısı İstanbul, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Bingöl, Tunceli, Batman, Muş, Van, Mardin ve Elazığ illerinden çok sayıda sigorta acentesi temsilcisinin katılımı ile yapıldı. Sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıya sektör temsilcileri yoğun bir ilgi gösterdi…

 

ALAN: Sektör Temsilcilerine Verdiğimiz Sözün Arkasında Durduk…

Elazığ Dedeman otelde yapılan toplantıya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Tunceli TSO Başkanı Yusuf Cengiz, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Vekili ve Antalya TSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, İstanbul Ticaret Odası Sigorta Acenteleri Meslek Komitesi Başkanı Levent Korkut, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Sölmez, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, KOSGEB Müdürü Şaban Yaşa ve çok sayıda sigorta acentesi temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan; Oda olarak sektörel sorunların çözümü ve üyelerin beklentilerinin karşılanması noktasında yoğun bir gayretle çalıştıklarını belirtti. Başkan Alan konuşmasında, “2017 yılı Temmuz ayı içerisinde İlimizde Sigorta Sektörünü Temsilen, Sayın Ünal Bingöl’ün girişimleriyle sektörün  sorunlarının değerlendirildiği bir toplantı organize ettik. Söz konusu toplantıda Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sektörün tüm sorunlarının masaya yatırılarak değerlendirileceği bir bölgesel istişare toplantısı yapma sözü vermiştik. Bugün bu sözümüzü yerine getirmenin öncelikle mutluluğunu yaşadığımı paylaşmak istiyorum.

‘Acentene Sahip Çık’ sloganı ile yapmış olduğumuz Bölge İstişare Toplantımızda Sektörün sorunlarının çözümü başta olmak üzere, ilgili makamlara taşınması noktasında Sayın Özer, Sayın Korkut ve Sayın Söylemez bugün çok değerli zamanlarını ayırarak bizlerle birlikte oldular.

Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Sektör Temsilcilerimizle yapmış olduğumuz söz konusu değerlendirme toplantısında;   12 Nisan 2017 tarihinde değişen trafik sigorta mevzuatı ile birlikte Acentelerimizin zor durumda kaldığı ve kar marjlarının yüzde 33 düştüğü sektör temsilcilerimiz tarafından dile getirilmiştir. Bölgemizin; sosyal, kültürel ve ekonomik yapısından kaynaklanan sigortaya bakış açısı nedeniyle,  maalesef en önemli gelir kaynağı olan trafik sigorta payı bölgemizde yüzde 80 seviyesinde olup; çok ciddi manada gelir kaybı yaşayan ve özellikle son dönemlerde kurulan işletmelerin bu ortamda ayakta kalabilme şansının azaldığı değerlendirilmektedir.

122 Acente ile İlimiz ekonomisi içerisinde kendisine göre ciddi sayılabilecek bir istihdam alanı oluşturan sektörün sorunları ilimize özgü olmayıp aslında tüm bölgedeki Acentelerin müşterek sorunudur. Bugün gerçekleştirmiş olduğumuz bu toplantıda Sigorta Sektörü ve Sigorta Acentelerinin sorunlarının tespit edilmesinden ziyade, çözüm önerileri ve atılması gereken adımlar önceliğimizi oluşturuyor. Sektörün içinde bulunduğu tüm sorunları zaten sizler yaşamakta ve bilmektesiniz.

Bu nedenle; düzenlemiş olduğumuz bu toplantının Ülkemiz genelindeki tüm Sigorta Acenteleri için önemli olduğunu düşünüyorum.  Çünkü bu toplantı sonrası atılacak her adım ve her girişim sektörün geleceği için bir değer ifade edecek olup, bugün bizlerle birlikte olan Sektörün TOBB nezdindeki en üst düzey temsilcileri, konuyu ilgili makamlara taşıyacaklardır.

Ben bu düşüncelerle, sözlerimi sektörün önde gelenleri ve sektörde yer alanlara bırakarak, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

ÖZER: Sorunları En Üst Makamlara Taşıyoruz…

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Vekili ve Antalya TSO Meclis Başkanı Süleyman Özer’de yaptığı konuşmada sektörün sorunlarını ilgili tüm makamlara taşıdıklarını ve sektörü uluslar arası normlara taşımak istediklerini ifade etti.

Özer konuşmasında, “Sözlerime başlamadan öne TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Sayın Hüseyin Kasap beylerin selamlarını iletmek istiyorum. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamıza ve Sayın Başkanımıza böylesine geniş katılımlı bir toplantıyı organize ettikleri için teşekkür ediyorum. TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi olarak, Ülkemizde sigortacılığı geliştirecek ve sigorta bilincini artırarak sektörü uluslar arası normlarda hizmet verir hale getirmek için çok yoğun bir çalışma ve girişimlerde bulunuyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Hazine Müsteşarlığımız, ilgili bakanlarımız, sektörümüzün tüm temsilcileriyle sürekli istişare halindeyiz. Yapmış olduğumuz toplantı ve sektör temsilcilerinin her talebini çeşitli boyutları ile değerlendirerek ilgili tüm mercilere ulaştırarak çözüm üretiyoruz. Çünkü sektörü geliştirmenin tek yolu acenteciliği geliştirmek, kurumsallaştırmak ve büyütmektir. İşte bu düşüncelerle 2017 yılı başında sektörümüzün KOBİ statüsünde değerlendirilmesini sağladık. Bugün sigorta sektörü KOSGB desteklerinden istifade edebilir hele geldi. Sizlerden gelen her öneri ve talep mutlak suretle değerlendirilmekte ve çözüm üretilmektedir. Ben bu düşüncelerle toplantının hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

KORKUT: Ekmeğimize ve Emeğimize Sahip Çıkmak İstiyoruz…

İstanbul Ticaret Odası Sigorta Acenteleri Meslek Komitesi Başkanı Levent Korkut’ta yaptığı konuşmada sektörün ekmeğine ve emeğine sahip çıkmak için can siperhane bir gayretle ayakta kaldığını belirtti. Korkut konuşmasında, “Kısa bir süre önce ön görüşmeleri yapılan ve protokol aşamasına gelen Elazığ TSO ile İstanbul Ticaret Odası’nın kardeş Oda olması vesilesiyle Sayın Başkanımız İbrahim Çağlar’ın selamlarını getirdim. İnşallah Elazığ ve İstanbul Ticaret Odalarımız üyelerimize yönelik çok güzel çalışmaları birlikte yapacaklardır.

İTO Sigorta Sektörü olarak çok önemli çalışmalar, raporlar ve araştırmalar yaparak bunları ilgili tüm makamlara ulaştırıyoruz. Ben öncelikle gayretleri için TOBB İcra Komitesine ve sektörümüzün üst düzey temsil eden kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Zamanlarını ayırarak sektörün daha ileriye gitmesi noktasında gayret gösteriyorlar. Ben bu sektörün bir çok noktasında bulunmuş ve yaklaşık 40 yılını ayırmış bir kardeşinizim. Sektörün dinamiğini oluşturan acentelerimizin içinde bulundukları durumu çok yakından biliyor ve sorunlarının ciddi boyutlarda olduğunu görüyorum. Bugün biz mevzilerimizi koruma ve ekmeğimize sahip çıkma derdindeyiz. İnşallah bu güzel toplantı sonucunda bölgemiz illerinden gelen tüm acentelerimizin ortak görüşleri alınarak hazırlanacak olan raporumuz TOBB Sigorta Sektörü İcra Komitesi ve ilgili makamlarda değerlendirilecektir” dedi.

 

SÖYLEMEZ: Kapasite Fazlası Acentemiz Var…

TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Sölmez’de toplantıda bir sunu yaparak, TOBB Sigortacılık Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Söylemez değerlendirmesinde, “Müdürlüğümüze yapılan tüm bireysel ve Odalarımız kanalı ile gelen talepler mutlak suretle değerlendirilmekte ve çözüm üretilmeye gayret edilmektedir. Bugün ülkemizde yaklaşık 15.500 adet sigorta acentesi hizmet veriyor. Yaptığımız araştırmalarda ülkemizin acente ihtiyacı 12 bin civarında yani bugün yaklaşık 4-5 bin kapasite fazlası var. Bu kapasite fazlası acenteler aslında sorunun temelini teşkil ediyor. Haksız rekabet yada kural dışı uygulamalar bugün yaşadığımız en önemli sorunlardan biri. Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıcıklıoğlu ve Sektör İcra Komitemiz sizlerden gelen her sorun ve önerinin ilgili makamlara taşınması ve çözülmesi için yoğun gayret gösteriyorlar” şeklinde konuştu.

 

 

Çağlar’dan Plaket…

Toplantıda, sektörün duayenlerinden ve Elazığ TSO eski Meclis Başkanı Nuri Önal’da bir konuşma yaparak acentelerin sorunlarına değindi. KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa ise KOSGEB’in sigorta sektörüne yönelik destekleri hakkında bilgiler verdi. Toplantı sonrasında İTO Sigorta Meslek Komitesi Başkanı Levent Korkut, İTO Bakanı İbrahim Çağlar tarafından gönderilen hediyeleri Başkan Alan ile toplantının organizasyonunda önemli emeği olan sigorta sektör temsilcisi Ünal Böngöl’e ve yeni şube açılışı yapan Harrun Barut’ta plaket verdi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 524 defa okundu.
Ekleme Tarihi :24.11.2017 16:15:44
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.