Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Elazığ Tanıtım Günleri Başladı

 

Elazığ’ın ülke genelinde etkili bir şekilde tanıtımını yaparak, marka değerini yükseltmek, tarih, kültür ve ekonomi başta olmak üzere bütün alanlarda mevcut potansiyelini vitrine çıkarmak üzere düzenlenen “Elazığ Tanıtım Günleri” binlerce davetlinin katılımıyla 04-08 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da başladı.

 

Açılışa Yoğun İlgi…

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’ndeki tanıtım günlerine TBMM Başkanı İsail Kahraman, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Cevdet Yılma ile Mustafa Ataş, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, F.Ü. Rektörü Prof.Dr. Kutbettin Demirdağ, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Ankara’da görev yapan üst düzey bürokratlar, Ankara Elazığ Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, Ankara Elazığ Derneği Başkanı Prof.Dr. Haşim Çakırbay, İçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, eski bakan ve milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, çeşitli illerdeki Elazığ Vakıf ve Dernek Başkanları, İşadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tanıtım Günlerinin ikinci gününe Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de katıldı.

 

Elazığ Kent Kimliği Olan Kadim Bir Anadolu Kentidir…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Tanıtım Günleri’nin açılışında yaptığı coşkulu konuşması ile dikkat çekti. Başkan Alan konuşmasında, “Sözlerime başlamadan önce Gakgoşlar diyarı Elazığ’ın en sıcak ve samimi duyguları ile sizleri şahsım ve Odam adına selamlıyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz…

Kültür ve medeniyetlere beşiklik etmiş 4 bin yıllık kadim geçmişi ile tarihi Harput’un devamı, Anadolu’nun huzur ve güven adası Elazığ’ı kültürü, sanatı ve tüm birikimleriyle, bugün başkentimize taşımanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.

Elazığ, binlerce yıllık tarihi geçmişi ile kadim bir kültürel birikime, kendine has yorum ve tarzı ile zengin bir folklöre, çok önemli turizm değerlerine, tarihe tanıklık eden, kale, cami, kilise, han, hamam ve çeşmeleriyle Anadolumuzun mührünü taşıyan ve kent kimliği olan bir şehirdir.

Elazığ tüm bu değer ve birikimleriyle sıradan bir Anadolu kenti olmayıp, tarihin her döneminde milli ve manevi kimliği ile öne çıkmış ve bedeller ödemiş bir kenttir.

Elazığ bu değer ve birikimlerinin yanı sıra, 1970’li yıllardan beri Devlet Planlama Teşkilatlarının hazırlamış olduğu 5 yıllık kalkınma planlarında hep Ülkemizin Cazibe Merkezleri arasında yer almasıyla dikkat çekmiştir. Son olarak halen geçerliliği devam eden 11’inci kalkınma Planında da Elazığ yine ülkemizin 16 Cazibe Merkezi ilinden biri olarak raporlanmıştır. DPT Uzmanlarının hazırlamış olduğu bu raporlar duygusal yaklaşımlardan ziyade objektif kriterler göz önüne alınarak hazırlanmaktadır.

Elazığ, tarihi değerleri, turizm varlıkları, Hazar Gölü, Keban ve Karaya Kaya Baraj Gölleri, yer altı zenginlikleri, su potansiyeli, üniversitesi, bölgedeki tek sivil havalimanına sahip oluşu, yetişmiş insan gücü, Organize Sanayi Bölgeleri, Teknokent, İŞGEM, sektörel sanayi siteleri ve jeopolitik konumu ile 11 dönem Cazibe Merkezi konumunu sürdürmüş bir şehirdir.

Son olarak Sayın Başbakanımızın lansmanını yaptığı ve çok önemli desteklerin sağlandığı 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programında ilimiz yer almış ve yoğun bir şekilde girişimcilerin ilgisini görmüştür.Bununla birlikte halen yürürlükte olan Teşvik Yasası kapsamında da İlimiz, OSB’de yapılacak yatırımlarda en fazla desteğin sağlandığı 6’ıncı bölge desteklerinden istifade etmekte ve yatırımcılara çok önemli fırsatlar sunmaktadır.

İlimizin bu çok önemli destek ve fırsatları ile birlikte aslında en önemli değeri Beşeri sermayesidir. Yüce Allah’a hamdolsun Ülkemizin ve dünyanın her yerinde ilimiz insanı saygı görmekte, sevilmekte ve güvenilmektedir.

Şairimiz insanımızı şu dizelerle çok güzel özetlemiştir:

Gakgom babacandır, gözü de pektir

Mazluma yumuşak, zalime serttir

Kalleşliği bilmez haşa, erkektir

Herkese Gakgomsun denilmez Gakgoş

Dertliye dermandır, hastaya şifa

Gakgom’a koşarlar çekenler cefa

Dostluğa gösterir çok büyük vefa

Herkese Gakgomsun denilmez Gakgoş

  

Ben bu güzel organizasyonda bugün bizlere ev sahipliği yapan tüm Ankara’lı  kardeşlerimizi sevgi ve muhabbetle selamlıyor, emeği geçen her kese teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından, protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi ile Tanıtım Günlerinin açılışı yapılarak stantlar ziyaret edildi.

 

 

 06/10/2017

Bu haber 703 defa okundu.
Ekleme Tarihi :5.10.2017 22:34:31
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.