Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

ELAZIĞ ARTIK KALICI FUAR ALANINA KAVUŞMALI

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuar’ının açılışına katılarak bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, ilin fuar konusunda yeterli altyapıya sahip olduğunu belirterek bir an evvel kalıcı fuar alanının kurulmasını talep ederek, Elazığ TSO’nun her türlü desteğe hazır olduğunu açıkladı…

 

 

FUAR YOĞUN KATILIMLA AÇILDI

Start Fuarcılık tarafından organize edilen ve Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ TSO, Elazığ Ticaret Borsası, Elazığ Ziraat Odası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl  Müdürlüğü tarafında düzenlenen Elazığ 1. Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Kaymakam ve İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yöneticileri, STK temsilcileri, iş dünyası temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Fuar açılışı öncesi yapılan protokol konuşmalarında ilin tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğu vurgulanarak, fuarların kalıcı hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

Açlış konuşmalarının ardından Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk, fuara katkı sağlayan kurumlara plaket takdim ederek teşekkür etti. Plaket töreni ve açılış seremonisinin ardından il protokol üyeleri stantları bir bir gezerek fuar katılımcılarından bilgiler aldılar.

 

 

ELAZIĞ ALTYAPI OLARAK FUARLARA HAZIR BİR İLDİR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdrsi Alan açılış töreninde yaptığı konuşmada Elazığ’ın fuarlara hazır olduğunu belirterek, “İkibinli yılların başında Odamızın organizasyonunda üç yıl üst üste gerçekleştirilen ve gerek İlimizden, gerekse bölge ve ülke genelinden çok yoğun bir ilgi gören ve şehrin sosyal hayatına renk katan fuar heyecanını uzun bir aradan sonra bugün yeniden yaşıyoruz.

Elazığ Gıda-Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na gerek firmaların katılım noktasındaki ilgisi, gerekse sektör temsilcilerinin ve vatandaşların ilgisi ilimizin fuarlara hazır olduğuna önemli bir gösterge oluşturmaktadır.

Bu nedenle ilimizin ivedi şekilde kalıcı fuar alanı sorununu çözerek bu fuarları sektörel anlamda sürekli hale getirmek ve yıl içerisinde birden fazla fuarla il ekonomi ve sanayisini canlandırmamız gerektiğine inanmaktayım.

 

KALICI FUAR ALANINA KATKI SAĞLAMAYA HAZIRIZ…

Kalıcı Fuar alanımızın çevreyi rahatsız etmeyecek, park sorunu olmayan ve diğer aktivitelerin gerçekleştirilebileceği İlimizin prestij bir noktasında kurulması hem şehrimizin kalkınma ve gelişimine hem de tanıtım ve ekonomimizin gelişimine ciddi katkılar sağlayacaktır.

Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, böyle bir çalışmaya her aşamada destek olmaya ve gerek kurulum gerekse işletme anlamında iştirakçi olarak yer almaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bugün ilimiz için çok önemli bir değer olan Organize Sanayi Bölgesi, Hayvan Ürünleri OSB, Fırat Teknokent ve Elazığ İŞGEM Projelerinin hepsinde Odamızın ortaklığı ve iştiraki bulunmaktadır. Kurulacak olan Elazığ ikinci OSB ve Besi OSB de yine Odamızın iştiraki ile Elazığ’a kazandırılacaktır.

Böyle bir modelin Elazığ’ın Fuar alanı sorunun çözümünde de hayata geçirilmesi çok zor olmayacaktır.

İlimizin bugün en önemli ekonomik değeri tarım ve hayvancılık sektörleridir. Bu iki sektör ilimiz ekonomisinin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturmaktadır.

TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ DEĞERLERE SAHİBİZ…

Bu sektörlerin istihdam ve üretimleri ilimiz ekonomi ve ticaretini ayakta tutmakta ve gelişmeye son derece açık olmaları nedeniyle ilimizin gelecekte de en önemli değerleri olarak dikkat çekmektedirler.

Bugün yüz bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip olan Üzümümüz, Baskil yöresi kayısımız, çileğimiz, kirazımız, sebze ve meyve üretimimizle Elazığ bölgenin en önemli tarım kenti konumundadır.

Yeni sulama barajları ve sulama projeleri ile sulanabilir arazi miktarını yakın bir gelecekte çok önemli bir noktaya taşıyacak olan Elazığ, seracılık ve iyi tarım uygulamaları noktasında da çok önemli bir gelişim içerisindedir.

Özellikle son yıllarda Kırsal Kalkınma destekleriyle kurulan çok sayıda kanatlı işletmesiyle ilimiz bu sektörde ülkemizde önemli bir noktaya gelme başarısı göstermiştir.

Su ürünleri üretiminde de Sayın Valimizin girişimleri ve destekleriyle sektörün çok önemli olan altyapı sorunlarının büyük ölçüde çözülme süreci başlatılmıştır.

2017 yılı ilk 7 aylık döneminde yaklaşık 70 milyon Dolar olan su ürünleri ihracatımız, başlatılan altyapının iyileştirmeleri çalışmaları sonrasında çok daha önemli bir noktaya inşallah gelecektir.

 

COĞRAFİ TESCİLLİ ÜRÜN SAYIMIZ ARTACAK…

İlimizin bu önemli değerlerinin ulusal ve uluslar arası arenada tescilinin de yapılması noktasında Valiliğimiz öncülüğünde, Elazığ Belediyesi, Odamız, Fırat Üniversitesi, Fırat Kalkınma Ajansı, İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve ilgili kurum ve STK’ların müşterekliğinde önemli çalışmalar başlatılmıştır.

Bu kapsamda Öküzgözü Üzümünün Tescili alınmış, Orcik, Boğazkere Üzüm, Tulum Peyniri ve Elazığ Vişne Mermerle ilgili müracaatlar yapılmış ve askı süreci başlatılmıştır.

İlimizin ekonomik değer ifade eden yöresel tüm değerlerinin Coğrafi Tescilinin yapılması hususunda öncülük etmeye devam edeceğiz.

 

TARIMA DAYALI SANAYİNİN GELEŞMESİ GEREKİYOR…

İlimizin tarım ve hayvancılıkta üretim noktasında gelişimi söz konusudur. Ancak, tarıma dayalı sanayileşme ve bu alanda katma değeri yüksek ürünler üretip ihracat yapılması noktasında istenilen noktada olduğumuz söylenemez.

Bu nedenle, ilimizde tarım ve hayvancılığa dayalı sanayileşmenin gelişmesi ve bu alanlarda entegre yatırımlara ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Cazibe Merkezleri Programı doğrultusunda çok ciddi yatırım talepleri alan ilimizin, bu anlamda yurt içi ve yurt dışında çok daha etkili tanıtımlarla yeni yatırımlar kazanması önem taşımaktadır.

Bu noktada sanayi altyapısının da hazır olması gerekmektedir. Biraz önce ifade ettiğim gibi kuruluş çalışmalarını Sayın Valimizin öncülüğünde başlatmış olduğumuz ikinci OSB ilimizin yeni yatırımlar kazanması noktasında en önemli adresi olacaktır.

Çünkü girişimlerimiz sonucu, OSB’de yapılacak yatırımlar Teşvik Yasası kapsamında 6. Bölge desteklerinden istifade etme şansına sahiptir.

Burada Sayın Valimize teşekkür etmeyi de borç biliyorum. Hazine arazilerinde kurulan OSB’ler için devlete ödenmesi gereken Ot Bedelinin ödenmemesi noktasındaki talebimiz üzerine Sayın Valimizin girişimleri ile ikinci OSB için yaklaşık 3,5 milyon olan bu bedelin kaldırılmasını sağlamıştır. Ot Bedeli olan 3,5 milyon TL ile ikinci OSB’nin büyük ölçüde altyapı işlerinin yapılmasına imkan sağlanmıştır.

Sözlerime son verirken Elazığ Gıda-Tarım ve Hayvancılık Fuarının başta fuara katılan işletmeler, sektör temsilcileri ve ilimiz ekonomi ve sanayisine katkı sağlaması dileklerimle; bu güzel organizasyona çok büyük bir emek veren Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.

Yine Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğümüze, Star Fuarcılık Firmamıza ve emeği geçen ilgili tüm kurumlarımız ile katılımcı firmalarımıza teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum" dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 689 defa okundu.
Ekleme Tarihi :29.9.2017 09:43:19
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.