Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

KDV-ÖTV İndiriminin Devam Etmesini İstiyoruz

Ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan ve vatandaşlarını cebini rahatlatan beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimlerinin 30 Eylül 2017 tarihinde sona ereceğine işaret eden Başkan Alan hem vatandaşları uyardı hem de sürenin uzatılmasını talep etti…  

 

VATANDAŞLARIMIZ FIRSATTAN YARARLANSIN…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 30 Eylül tarihinde sona erecek olan KDV-ÖTV indiriminden vatandaşların istifade etmesini beklediklerini söyleyerek, “Başta beyaz eşya olmak üzere, mobilya ve konut alacak olan vatandaşlarımızın indirimli vergilerden istifade etmesi için son günler yaşanmaktadır. Bu alanlarda ihtiyacı olan vatandaşlarımız alımlarını ileri tarihlere erteleyerek fazladan vergi ödemesinler. Çünkü Sayın Maliye Bakanımızın ifadesiyle vergi indiriminde sürenin 30 Eylül 2017 tarihinde dolacağı ve uzatılmayacağı dile getirilmiştir” dedi.

 

BEKLENTİ SÜRENİN UZATILMASI ŞEKLİNDE…

Başkan Alan, vergi indiriminin ilgili sektörlerde canlanmaya yol açtığını ve vatandaşın da ilgisini gördüğünü ifade ederek, “Sektörlerde vergi indiriminin bitmesiyle mobilyadaki Katma Değer  Vergisi (KDV) yeniden yüzde 8'den 18'e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV)  de sıfırdan yüzde 6,7'ye yükselecek. Öte yandan 150 metrekarenin üzerindeki konut teslimlerinde yüzde 8'e düşürülen KDV oranı da yüzde 18'e çıkacak.

Mart ayındaki Bakanlar Kurulu kararıyla tapu işlemleri üzerinden binde  20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15  olarak belirlenirken, bu oran 01 Ekim 2017 itibarı ile eski haline dönecek.

Bilindiği gibi, Bakanlar Kurulu kararları ile piyasaları canlandırmaya yönelik  tedbirler kapsamında bu yılın şubat ayında beyaz eşya ile bazı küçük ev  aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan'a kadar sıfıra çekilmiş, mobilyada ise KDV oranı  yüzde 8'e indirilmişti. Sektördeki olumlu sonuçlar ve bu tedbirlerin devam  etmesine ilişkin taleplerin etkisiyle söz konusu vergi indirimlerinin süresi 30  Eylül'e uzatılmıştı. Vatandaşlarımızın alım gücünü de hesaplamak şartıyla sürenin en az bir yıl daha uzatılması çok ciddi manada olumlu sonuçlanacaktır. İş dünyasının beklentileri de bu yöndedir. Sayın Bakanımızın sürenin uzatılmayacağı yönündeki değerlendirmesine rağmen, konun yeniden gözden geçirilmek suretiyle iç piyasaları canlandıran bu uygulamanın en az bir yıl daha devamını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 470 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.9.2017 15:20:28
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.