Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ELAZIĞ TSO HEYETİ “KADIN GİRİŞİMCİLİK KONGRESİ”NE KATILDI

Bingöl’de gerçekleştirilen Ulusal Kadın Girişimciliği Kongresi’ne Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte çok sayıda bölge oda ve borsa başkanı ile kadın girişimciler kurulu başkanları katıldı. Kongreye Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ TB Başkanı M.Ali Dumandağ, Elazığ TSO ile Elazığ TB Meclis Üyeleri ile Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nuran Tekocak’ta katılarak Elazığ’ı temsil ettiler.

 

  Zenginleşmek için kadınlara ihtiyacımız var

Kongrenin açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, nüfusun yarısını oluşturan kadınların, ekonomik yaşamın içinde olması gerektiğini ifade ederken, “Zenginleşmemizin önündeki en büyük engel bu. Kadınların ekonomiye aktif olarak katılması gerekiyor. Kadının sadece evde kalması gerektiği düşüncesi değişmeli” dedi.​

 TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada kadın girişimcilerin ekonomi içerisindeki önemine değindi. Kadın ve erkeğin bir kuşun iki kanadı gibi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Biri olmazsa, kuşun uçması mümkün değil. Bingöl işte bu vizyonla hareket ettiği için öne çıkıyor.

 Anadolu’yu karış karış gezdiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, kullanılmayan büyük bir hazinenin daha, olduğunu söyledi. Türkiye’nin zenginleşmesi için kadınlarımıza ihtiyaç olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, “Bu salonda oturan kadınlarımız çok kıymetli. Elbette işleri zor. Çünkü sadece iş hayatındaki zorluklarla mücadele etmek yetmiyor, bir de biz erkeklerle uğraşıyorlar. Dolayısıyla, bizim en önemli görevimiz kadınlara destek vermek, önlerindeki engelleri azaltmak olmalı. Nüfusun yarısı kadın, ama kadınlarımızı işgücüne katamıyoruz. Kadınların işgücüne katılım oranında dünyada sonlardayız. Nüfusun yarısı, ekonomik yaşamın içinde değil. Zenginleşmemizin önündeki en büyük engel bu. Kadınların ekonomiye aktif olarak katılması gerekiyor. Kadının sadece evde kalması gerektiği düşüncesi değişmeli. İşte rol model önümüzde duruyor. Peygamberimizin eşi Hz. Hatice validemiz devrin en büyük tüccarlarındandı. Bizim kültürümüzde kadını eve kapatmak falan yok!” diye konuştu.

Bölgemiz adına önemli bir toplantı oldu…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “Ulusal Kadın Girişimcilik Kongresi”nin bölge için yararlı olduğunu ifade ederek, “Kongre vesilesiyle Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, eski bakan ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz ile TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşme fırsatımız oldu. Kongreye Odamızdan katılımla birlikte Ticaret Borsası Başkanımız ve Meclis Başkanı, Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Nuran Hanım ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve ELİKAD Başkanı Sayın Prof.Dr. Yasamin Açık hocamız da katılmışlardır.

Bölge illerinde kadın girişimciliğin artırılması hususlarının değerlendirildiği toplantıda ülkemizde de kadın girişimciliği ve istihdamının yetersizliği değerlendirilmiştir. Bu konuda pozitif ayrımcılık yapmak suretiyle neler yapılacağı konuları görüşülmüş ve TOBB başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların yaptıkları çalışmalar değerlendirilmiştir.

İlimizde Odamız öncülüğünde kadın girişimciliğinin artırılması noktasında önemli çalışmalar yaptığımız kongrede dile getirilmiş ve bu doğrultuda Türkiye genelinde çok az ilde uygulanan ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’ başta olmak üzere, ‘Huzur Akademisi Projesi’ ve KOSGEB destekli girişimcilik kurslarında çok sayıda eğitim verilerek bayanların iş dünyası içerisinde yer almasının önünün açıldığı paylaşılmıştır.

Kadın Girişimciler Kurulu Bölge Başkanları, Kadın Girişimciler Dernekleri ile diğer STK temsilcilerinin konuşmaları ve talepleri ilgili bakanlıklar ve kurumlar tarafından değerlendirilmek üzere raporlaştırılmıştır. Bölge adına önemli bir toplantı olmuş ve inşallah bölge illerindeki kadın girişimc sayısının artması noktasında yeni bir dönemin başlangıcına da vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 628 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.9.2017 14:12:13
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.