Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

 ELAZIĞ İŞGEM TANITIM SEMİNERİ YAPILDI

Elazığ İş Geliştirme Merkezi’nin (İŞGEM) Genişletilmesi İçin Teknik Destek Projesi kapsamında yapılan tanıtım semineri yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, ilin sanayi ve ekonomisinin gelişmesi için altyapının çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

SANAYİ ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR…

Seminer kapsamında açılış konuşması yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ İŞGEM gibi sanayi altyapısının güçlendirilmesinin il ekonomi ve sanayisini önemli bir noktaya taşıyacağını ifade etti.

Başkan Alan konuşmasında, “Sözlerime başlamadan önce, il ekonomisine önemli katkılar sunacağına inandığımız İŞGEM tanıtım toplantımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz…

2007 yılında aralarında Odamızın da bulunduğu Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın işbirliği ile kurulan Elazığ İŞGEM 10 yıldan beri hizmetlerini sürdürmekte ve başta yeni girişimciler olmak üzere il ekonomisi, sanayisi ve istihdamına katkı sağlamaktadır.

Elazığ İŞGEM, mütevazi bütçesi ve fiziki ortamına rağmen bugün küçümsenmeyecek bir başarı yakalamış ve ilimiz için marka değer ürünler üretme başarısı göstermiştir.

Ben öncelikle mevcut İŞGEM’de hizmetlerini sürdüren 33 işletmemizi bu anlamda kutluyor, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar vermiş olduğumuz desteğin yerini bulmuş olmasından büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Elazığ İŞGEM’in büyütülmesi kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda AB Hibe Fonlarına yapılan müracaatımız 2016 yılında kabul olmuştur.

İl Özel İdaremiz koordinasyonunda, Odamızın da hazırlık aşamasında katkı sağladığı proje kapsamında altyapısı son derece modern şekilde hazırlanan 35 yeni işlik ilimize kazandırılmıştır.

Malatya yolu üzerinde bulunan Elazığ İŞGEM 2. Kampus alanında 35 adet işliklerimizle, girişimcilere çok önemli fırsatlar sunulmuş, ortak kullanım için hazırlanan soğuk hava deposu, kuru depo ve diğer sosyal alanlar ile modern bir altyapı hazır hale getirilmiştir.

İlimizin kalkınma ve gelişmesi, kaynakların ekonomiye kazandırılması ve işsizliğin azaltılması, bayan ve genç nüfusun ekonomi içerisinde aktif hale getirilmesiyle mümkündür.

İlimizin bu anlamda zengin kaynakları ve potansiyeli bulunmasına karşın, altyapı yetersizlikleri bugün gerek istihdam anlamında gerekse üretim ve ihracat noktasında istenilen ve hedeflenen yerde olmadığımızı göstermektedir.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu eksikliklerin giderilmesi noktasında çok önemli ve ciddi çalışmalar, girişimler ve projeler gerçekleştirmekteyiz.

Bilindiği gibi talep makamı olan Odamız, ilimiz ekonomi ve sanayisinin gelişmesi noktasında öngördüğü eksiklik ve beklentileri ilgili tüm makamlara taşımakta ve çözümü noktasında çok ciddi gayretler göstermektedir.

Bu noktada en önemli sorun olan Teşviklerde 4. Bölgede olmazın yaratmış olduğu dezavantaj girişimlerimiz ile önemli bir noktaya taşınmıştır.

Yine ilimizde başta teknoloji, bilişim, ar-ge ve inovasyona dayalı atyapının kurulması ve ilimiz sanayisinin yeni bir soluk alması noktasında Fırat Teknokent’in kuruluşunda Odamız kurucu ortak olarak yer almış, maddi ve manevi destekleriyle Fırat Teknokent’in bugün ülkemizde önemli bir noktaya gelmesine önemli katkılar sağlamıştır.

Bugün tanıtımını yapmış olduğumuz Elazığ İŞGEM için de yine Odamız kurucu üç büyük ortaktan biri olarak bu projeye maddi ve manevi çok önemli destekler sağlamıştır.

Ülkemizin 2023 hedefine uygun olarak ilimizin de ekonomi ve sanayide büyük hedeflere yürümesi ve 2020 yılında kuruluşunun 100. Yılını kutlayacak olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu vizyona uygun olarak atılım içinde olması şehrimizin geleceği açısından çok önemlidir.

Sayın Valimizin önderliğinde çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmekte olduğumuz Elazığ 2. OSB bu  anlamda çok önemli bir çalışma olup, hedefimiz ilçeler bazında yaygınlaştırmaktır.

Çünkü; İlimizin Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade edebilmesi ancak OSB sayısının artması ile mümkündür.

İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınması ve gelişmesi bugün tanıtımını yaptığımız Elazığ İŞGEM 2. Kampus alanındaki gibi modern altyapıların kurulması ile ancak mümkündür.

Bu doğrultuda; Şehrin imajına olumlu katkı sağlayan Galericiler Sitesi gibi yeni altyapıların kurulmasına ihtiyaç olup; İnşaat Malzemecileri, Mobilya İmalatçıları, Matbaacılar, Gıda Toptancıları, Balık Hali, Yöresel Ürünler Satış Hanı gibi yeni projeler ilimizi her alanda ileri taşıyacaktır. Ben bu düşüncelerle Elazığ İŞGEM 2. Kampus alanımızın ilimize ve girişimcilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor; İŞGEM’in kuruluş sürecinde çok değerli emekleri bulunan değerli işadamı kardeşimiz Sayın Veysel Solmaz ile dönemin İŞGEM Müdürü  Sayın Mehmet Ölmez başta olmak üzere bu değerli projede emeği geçenleri kutluyor, Tüm katılımcılara en derin saygılarımı sunuyorum.

 

SEMİNERE YOĞUN KATILIM OLDU

Akgün Otelde yapılan tanıtım programına Vali Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, STK ve Kamu Kurumu Temsilcileri, Elazığ Projesi Teknik Destek Ekibi ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda daha sonra İŞGEM’in tanıtımının yer aldığı bir sunum yapıldı.

 

GİRİŞİMCİLERİN MÜRACAATI ALINMAYA BAŞLANIYOR…

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu yaptığı değerlendirmede 10 yıl önce faaliyete başlayan  İŞGEM’in ardından 2016 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulan ile Elazığ İŞGEM’in büyütülmesi çalışmalarına başlandığını söyledi. Sabuncu, İŞGEM 2. Kampus alanı inşaatının bugün itibariyle girişimcilerin başvurularını kabul edecek düzeye geldiğini, bu alanda 35 işlik ve sosyal donatı alanları ile alanında Türkiye’nin en büyük İŞGEM’i olacağına dikkat çekti. Sabuncu yeni İŞGEM’in Elazığ ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

İŞGEM Projesi Takım Lideri William Mcconkey ise İŞGEM’in yeni girişimci ve müteşebbislerin kendilerini geliştirebilecekleri bir ortamı oluşturacağına değinerek teknik destek ekibinin yürüteceği çalışmaları anlattı.

 

ELAZIĞ’IN YENİ HEDEFLERE İHTİYACI VAR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Elazığ tarihinin en büyük AB hibe projesi ile yapılan 2. İŞGEM’in Elazığ’ın gelişmişliğine ve büyümesi ile doğru orantılı olduğuna vurgu yaparak bu yapılanmaların ildeki üretim ve istihdama çok önemli katkılar yapacağına değindi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Elazığ’da 1. İŞGEM 33 girişimci ile işe başladı ve başarılı oldu. Elazığ ekonomisine katkılar sağladı, yeni girişimciler kazandırdı. Elazığ gelişip büyüyor, bu tarz merkezler yeni girişimcilerin ortaya çıkması için önemli merkezlerdir. Elazığ markalaşan ve hedefleri olan bir şehirdir. Ancak Elazığ’ın yeni hedeflere ihtiyacı vardır. Yeni bir sinerjiye ve vizyona ihtiyacı bulunmaktadır. Elazığ’da bu konuda yeterli arzu ve istek bulunmaktadır. Kamu alanında önemli yatırımlar yapılmış, lojistik altyapı çok iyi durumda, sanayi altyapısı ise gelişmiş durumdadır. Elazığ 2. OSB yatırım programına dahil edildi. Daha katma değerli sanayi altyapısının sağlanması, su ürünleri ve geleneksel ürünlerin daha katma değerli ürünler haline getirilmesi gerekmektedir. Bunun için ortak hedeflere ve ortak bir dile ihtiyacımız bulunmaktadır. İŞGEM’ler girişimci yetiştiren, girişimcilik altyapısı oluşturan modellerdir. Bu konuda üniversitelerinde eğitim katkısı sunmaları önemlidir. Yeni markaların, girişimcilerin siteme girmesi ile Elazığ ve ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz. Buradan bir başarı hikayesi çıkararak örnek bir İŞGEM oluşturabiliriz” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından, Projenin Operasyon Koordinasyon Birimi Direktörü İlkay Akcan ile EİŞGEM Projesi KOBI Kilit Uzmanı Barbaros Tunç, birer sunu yaparak İŞGEM projesi hakkında detaylı bilgeler verdiler.

Bu haber 632 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.9.2017 16:34:52
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.