Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ve vekillere seslenen Alan; Bize icraat lazım!

8. Kolordu’nun Muş’a taşınacağı yönünde duyumlar aldıklarını belirten ETSO Başkanı İdris Alan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’a seslenerek; “Her gün görüyoruz basında; Şuay Alpay Yunanistan’da, Macaristan’da şeklinde. Ancak biz icraat istiyoruz. Bize icraat lazım. İnşallah tribüne oynamazlar. Elazığ’a katkı sunarlar.” dedi. Alan, “Şuan Valimiz sokaklarda, köylerde geziyorsa belki bazı siyasiler bundan rahatsız olabilir. Çünkü normalde siyasilerin sokaklarda olması gerekir.”diyerek de bazı vekillere göndermelerde bulundu

Röportaj

Röportaj: Fatih ATABEY

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı İdris Alan, yaklaşan Oda seçimleri öncesinde gazetemize samimi açıklamalarda bulundu. Oda seçimlerinin tahminen ekim-kasım gibi yapılacağını belirten Alan, daha güçlü bir yönetim ile yollarına devam edip, Elazığ’a hizmet etmek istediklerini söyledi. Son zamanlarda 8. Kolordunun kalkacağı yönünde bazı söylentilerin de olduğunu belirten Alan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın bu noktada gereken çalışmaları yapması gerektiğini de sözlerine ekledi. Konuşmalarında siyasilere net mesajlar veren Alan, sorunların yerinde görülüp çözülmesi gerektiğini, telefonla arayıp sormak ile sorunların çözülemeyeceğini ve Elazığ’a da bir katkısının olmayacağını ifade etti. ETSO Başkanı Alan sorularımıza şöyle cevapladı:

Oda seçimleriniz ne zaman yapılacak? Bu seçimlerden ne bekliyorsunuz?

‘BEKLENTİMİZİN ÜSTÜNDE BİR PERFORMANS İLE ÇALIŞTIK’

Şuan izin bize gelen bir yazı yok. Ancak Odamızın seçimlerinin ekim-kasım gibi yapılacağını tahmin ediyoruz. Asilhan Arslan Bey daha önce adaylığını açıklamıştı zaten. Neticede bu medeni bir seçimdir. Herkesin amacı Elazığ’a hizmet etmektir. Herkesin amacı Elazığ’a bir katkı sunmaktır. Ben aday olan herkese başarılar diliyorum. Bizim illa da bu Ticaret Odasını biz yöneteceğiz diye bir iddiamız yok. Bizim dualarımız da temennimizde kim Elazığ için hayırlı işler yapacaksa, kim Elazığ’ı daha yükseltecekse, kim daha başarılı olacaksa Allah bu makamı ona nasip etsin. Biz Ticaret Odası Başkanlığı yaptığımız dönem içerisinde, yani son 3 yıl boyunca beklentimizin üzerinde bir performans ile çalıştık. Yani gerek İlin, gerekse üyelerimizin sorunları için ciddi bir şekilde koşturduk ve koşturmaya da devam ediyoruz. Sorunları olduğu ölçüde çözmeye çalıştık ve çözdüğümüzü de düşünüyorum. Ancak bu yeterli mi? Bence değil. Bizim amacımız seçimlerden daha güçlü bir yönetimle, daha güçlü bir ekiple çıkıp Elazığ’a hizmet etmek. İlimize, üyelerimize faydalı olmak. Üyelerimiz buraya geldiği zaman bizim boynumuza sarılıyorlar. Diyorlar ki; ‘Allah senden razı olsun. Sorunlarımızı, sıkıntılarımızı çözdün.’ Biz tekrar seçimi alacaksak, ancak insanlar bizim hakkımızda kötü konuşacaksa ve insanları utandıracak bir şey yapacaksak Allah bize bu makamı nasip etmesin. Yani biz onların gönlünde güzel bir yer edinmişiz. O şekilde kalmayı isteriz. Biz burada üyelerimiz için varız. Neticede biz bu üyelerimizin sayesinde varız. Başkanlık makamı benim için sembolik bir olaydır. Burada bütün üyelerimiz başkandır, yönetim kurulu üyesidir. Her zaman herkese da kapımız açık.

Sayın Başkanım Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının girişimi ile geçtiğimiz günlerde Bursa’da bir uzay ve havacılık merkezinin temeli atıldı. Bizimde havacılık üssü olma iddiamız var. Böyle bir girişiminiz olur mu?

‘8.KOLORDUNUN MUŞ’A TAŞINACAĞI DUYUMLARI ALIYORUZ’

Bizim Şuay Alpay’ın nezdinde Milli Savunma Bakanlığında bir temsiliyetimiz var. Biz de  televizyonlardan, gazetelerden Bakan Yardımcımızın çalışmalarını yakından izliyoruz. Tabi bir takım işlerin yapılması konusunda çalışmaları var. Ancak kaygı ile izlediğimiz bir durum var. Her gün gazetelerde televizyonlarda izliyoruz; Şuay Alpay Yunanistan’da, Macaristan’da şeklinde. Ancak biz icraat istiyoruz. Bize icraat lazım. İnşallah tribüne oynamazlar. Elazığ’a katkı sunarlar. Elazığ’a faydalı işler yaparlar. Uçak parçasına ilişkin bir çalışmaları var. İnşallah İlimize bir faydası olur diye düşünüyorum. Şimdi Kolordunun Elazığ’dan kalkacağına ilişkin duyumlar alıyorum. Hatta biz buraya acemi birlikler gelsin derken Kolordu Muş’a gidiyor diye bir dedikodular var. Tabi biz buna itibar etmiyoruz. Çünkü Kolordunun Elazığ’da olması bizim için çok önemli. Buradaki askerler şehrin ekonomisine bir şekilde katkı sunuyor. Sonuç itibariyle Milli Savunma Bakan Yardımcımız Elazığlı. Bizim üyelerimiz arasında da böyle bir sıkıntı olduğuna dair konuşmalar var. Yani bu konu üzerinde yoğunlaşırsa, bu konu hakkında çalışma yaparsa seviniriz. Yoksa böyle Yunanistan’a gitmiş, Macaristan’a gitmiş, Almanya’ya gitmiş bir şey ifade etmiyor. Buraya neden bir acemi birlik getirilmesinin mücadelesini vermesin. İHA’ları bir şekilde buraya getirdiler. Kim getirdi bilmiyoruz ama getirenden Allah razı olsun. Ama bugün neden Elazığ’da bir acemi birlik olmasın. Güven itibariyle sıkıntılı bir yer değil. Vatanına milletine bağlı bir kent. Her platformda da bu dile getirildi zaten. Bugün Kolordu buradan gitmesin ordu buraya gelsin. Bakan yardımcımız da böyle bir çalışma yaparsa seviniriz.

Görev yaptığınız süreçte birçok olay yaşandı. Bu olaylar İlimizi ekonomisini ve siyasetini nasıl etkiledi?

2015 yılının 27 Şubat tarihi tabiriyle Ticaret Odası başkanı oldum. Başkan olduktan sonra 7 Haziran Seçimleri oldu. Daha sonra 1 Kasım Seçimleri oldu. Daha sonra da 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Ülkemiz çok tehlikeli, çok hızlı bir süreçten geçti. Türkiye’de bulunan fitne fesatçılar ülkemizi bölmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar ve bundan sonra da yapacaklar. Arap coğrafyasını görüyoruz. Her gün insanlar ölüyor. Irak’ta, Suriye’de yaşananlar bize en iyi örnek. Tabi bu sıkıntılar ekonomiyi bir şekilde etkiliyor. Ancak güçlü bir hükümetin olmasından dolayı bugün ülkede istikrar var. 2002 öncesi yönetimleri de gördük. Yani ‘a’ diyorlardı dolar çıkıyordu, ‘b’ diyorlardı Euro çıkıyordu. Ancak şuan güçlü bir hükümet var, güçlü bir yönetim var, istikrar var. Hakikaten de ülke için gövdesini koymuş bir Cumhurbaşkanımız var. Vatan için, millet için mücadele eden bir Cumhurbaşkanımız var. Düşünün bütün dünya bir olmuş Cumhurbaşkanımızı pasivize etmek için elinden gelen her türlü entrikayı çeviriyor. Ama halk Cumhurbaşkanımızı seviyor, hükümetimizi seviyor. Halk dualarıyla, olanaklarıyla Cumhurbaşkanımızın yanında olduğundan dolayı Cumhurbaşkanımız da bu şekilde mücadele veriyor. Geçmişte Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Ben bazı mücadelelerde yalnız kaldım’ diye açıklamalarda bulunmuştu. Hakikaten yalnız kaldılar. Ben buradan siyasilere de seslenmek istiyorum: Bu millet oy veriyorsa Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor. Herkes bunun farkında olsun. Cumhurbaşkanımıza tam destek olmamız lazım. Ayağımızı değil, gövdemizi taşın adlına koymamız lazım. Ülkenin bekası, birliği, bütünlüğü için bunu yapmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Bütün bunları düşündüğümüzde ekonomimiz geçmişe nazaran iyi durumda. 15 Temmuz sonrası Dolar tavan yapmıştı. Ancak güçlük hükümet ve istikrar sayesinde şimdi bakıyorsunuz Dolar, Euro yerinde sayıyor. Bu yeterli mi? Değil tabiî ki. Daha fazla mücadele vermemiz lazım. Elazığ’ı hak ettiği yere getirmemiz lazım.

Yeni Valimizin çalışma performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? Valimiz kısa zaman zarfından bir uyum yakalamış gibi.

‘BAZI SİYASİLER BUNDAN RAHATSIZ OLABİLİR’

Buradan şunu da söylemek istiyorum. Giden Valimiz Murat Zorluoğlu olsun, yeni gelen Valimiz Çetin Oktay Kaldırım olsun Elazığ için bir kazanç olmuşlardır. Valimizin geçmiş dönemde bürokrasinin içinde yer alması da İlimiz için ayrıca bir kazançtır. Çünkü bulundukları mevkilerde ciddi çalışmalar yaptılar. İlimiz için de çok ciddi çalışmalar içindeler. Daha geçen gün Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım, kuş uçmaz, kervan geçmez yerlere, makam aracıyla ve yeri geldiğinde 2-3 kilometre yürüyerek ziyaretlerde bulundu. Sırf Elazığlının sorunlarını dinlemek için. Alabalık sektörünün sorunların dinlemek için yerinde incelemelerde bulundu. Sorunların çözümü için kamu kurum ve kuruluşlarına gerekenin yapılmasını söyledi. Buralarda Sayın Valimizin de hassasiyetini, hümanistliğini, mütevazılığını görmüş olduk Bu bizi mutlu ediyor. Hep beraber Elazığ için önemli çalışmalara imza atarız diye ümit ediyorum. Daha önceleri valiler ile görüşemezdik bile. Şuna Valimiz sokaklarda, köylerde geziyorsa belki bazı siyasiler bundan rahatsız olabilir. Çünkü normalde siyasilerin sokaklarda olması gerekir. Ben bazı vekillerimin aflarına sığınıyorum. Gerek Ejder Açıkkapı olsun, gerek Tahir Öztürk olsun onlarda her gün kapı kapı dolaşıyor. Ama Sayın Valimiz en ücra yerlere bile giderek insanların dertleri ile dertleniyor. Yani artık makam araçlarımızda spor ayakkabılarımız hazır bekliyoruz. Yani biz istiyoruz ki gelecek bütün vekiller böyle olsun. Bu şekilde olursa yerinde sorun çözülürse Elazığ’da bir sorun kalmaz. Ama böyle uzaktan oturup telefonla şöyle oldu, böyle oldu derlerse bu memleketten hiçbir şey olmaz.

İlimizin son 7 aylık ihracat rakamlarında bir artış var. Bunu nasıl değerlendirmek lazım?

İhracat rakamları bizi yanıltmasın. Burada Eti Krom’un ihracatla alakalı çok ciddi rakamları var. Bu ihracatın 160 milyon dolarını zaten Eti Krom yapmış. Bir de Keban’ın da etkisi var. Ama bir şey gözden kaçırılıyor. Bugün OSB’lerde 2500-3000 insan çalışıyor. Keban’da su ürünleri üreticileri ile bir çalışma yaptık. Gerekli yatırımlar yapılırsa yaklaşık bin 200 kişinin istihdamı sağlanabiliyor. İhracatta da büyük payları var. Eğer gerekli destekler verilir, önleri açılırsa yapacakları ihracat rakamları ikiyi katlanır. Yani bizim o önümüzdeki değerleri ön plana çıkarmamız gerekir.

İlimiz Turizm potansiyeline ilişkin çalışmanız oldu mu?

Bir çalışma yaptık. Bu çalışmamıza göre; Keban’a yılda 500 bin insan gidiyor. Ama nereye alabalık tesislerine gidiyor. Ama bizim orada o kadar güzel değerlerimiz var ki. Mesela oralarda çok güzel mağaralar var. Orada bir seyir terası olabilir. Ya da kanyon var. Çok güzel bir değer. Orada bir tekne turu düzenlenebilir mesela. Turizme yönelik çalışmalar yapılırsa ilimiz daha da canlanır diye düşünüyorum.

Cazibe Merkezleri Programı konusundaki son gelişmeler nelerdir?

‘İŞ ARTIK İCRA MAKAMLARINA DÜŞÜYOR’

Biz Sayın Başbakanımızdan Elazığ’ın 6. bölge teşviklerinden yararlanması noktasında gereken sözü zaten almıştık. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında da şuan için 330 firmanın başvurusu var yatırım yapmak için. Birinci etap da zaten 10 tane ulusal firma buraya gelse 3 bine yakın kişiye iş demek oluyor bu. Cazibe Merkezleri Programı en büyük fırsat bizim için. Biz talep makamıyız. Taleplerimizi zaten illettik. Artık icra makamına iş düşüyor. İcra makamında yer alan sayın vekiller, Sayın Bakan Yardımcımız da bunu takip etsinler. Bunun mücadelesini versinler. Projeler Kalkınma Bakanlığında. Kime destek verilip verilmeyeceği konusunda ise bir netlik yok henüz. Bizim gidip Kalkınma Bakanlığından randevu alıp, bu projeleri takip etmemiz daha zor. Bunun takipçisi işte sayın vekiller, Sayın Bakan Yardımcımız olacak. Bugün Milli Savunma Bakan Yardımcılığı önemli bir görev. Elazığ vereceğini vermiş. Biz artık biraz daha Elazığ için mücadele vermelerini istiyoruz ve Elazığ halkına müjdelerini bekliyoruz.

Bu haber 1550 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.8.2017 13:50:19
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.