Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 KALDIRIM SU ÜRÜNLERİNİN SAHİPSİZ OLMADIĞINI GÖSTERDİ

Keban Baraj havzasında su ürünleri sektöründe iştigal eden işletmelerin sorunlarının çözümü için 14 Ağustos 2017 tarihinde Elazığ TSO Başkanı İdris Alan başkanlığındaki sektör temsilcilerini makamında kabul eden Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, sorunların yerinde tespiti için 17 Ağustos 2017 tarihinde tüm mesaisini sektörün sorunlarına ayırarak sektörün sahipsiz olmadığını gösterdi…

 

İLGİLİ KURUMLARLA YERİNDE İNCELEME…

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın Keban programına Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın, Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, İl Tarım Müdürü Turan Karahan, DSİ ve ilgili diğer kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte Keban Su Ürünleri Yetiştiricileri Kooperatif Başkanı Yücel Doğan ile sektör temsilcileri katıldı.   

Keban ve Karakaya Baraj gölleri üzerinde faaliyet gösteren alabalık işletmelerini yerinde inceleyen Vali Kaldırım, karayolu, sandal ve yürüyerek çok sayıda işletmeye ulaşarak sorunlarını dinledi.

Yaklaşık 10 saat süren Keban programı sonrasında ilgili kurumlarla toplantı yapan Vali Kaldırım sorunların çözümü noktasında çalışma başlatılması talimatlarını vererek sektörün yanında olduğunu gösterdi.

 

DOĞAN: İŞLETMELERİMİZ İLK KEZ BU DÜZEYDE ZİYARET EDİLDİ…

Ziyaret hakkında bir değerlendirme yapan Alabalık Üreticiler Birlik Başkanı Yücel Doğan, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan’ın girişimleri ile Vali Kaldırım’ı ziyaret ederek sorunları hakkında bilgi verdiklerini ifade ederek; “Sayın Valimiz o ziyarette sorunların yerinde tespiti için Elazığ TSO Başkanı Sayın İdris Alan’la birlikte bir ziyaret gerçekleştirmenin iyi olacağını ifade etmiştir. Bugün Sayın Valimizin bu ziyareti gerçekleşmiştir. İşletmelerimiz ilk kez Vali ve Ticaret Odası düzeyinde bir ziyaretle bugün karşılaşmıştır. Bugüne kadar sorunlarımızı yazılı ve sözlü olarak çok kez dile getirmemize rağmen İl Yöneticilerimizin bizzat ziyaret ederek şahit oldukları sorunların çözümü noktasında artık umutluyuz.  Ben sektörümüz adına Sayın Valimize ve sorunlarımızın çözünü noktasında çok öneli girişimler yapan Ticaret ve Sanayi Odamız Başkanı Sayın Alan’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

ALAN:SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ŞAHA KALKACAK…

Elazığ TSO Başkanı İdris Alan Su Ürünleri Sektörünün sorunlarının çözümü ile istihdam, ihracat ve katma değer anlamında şaha kalkacağını belirterek, “ 11 Ağustos 2017 tarihinde sektörün sorunlarını yerinde görmek üzere Keban ilçesinde üreticilerle bir araya geldik. Yapmış olduğumuz istişarelerden sonra konuyu Sayın Valimize aktardık. Sayın Valim üç gün içerisinde önce bizi makamında kabul ederek sektör temsilcilerini dinledi. Ardından yerinde inceleme için Keban ve Karakaya Baraj gölünde tesisleri yerinde inceledik. Ağustos sıcağına rağmen Sayın Valim, yaklaşık 1.5 km yürüyerek, stabilize yollarda araçla ve aracın gitmediği noktalara ise sandalla ulaşarak yaklaşık 10 saatini sektörün sorunlarının tespitine ayırmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği bürokrat ve yöneticilerin halkın içinde olması gerektiği hususuna Sayın Valimiz çok iyi bir örnek olmuştur. Sektör temsilcileri gittiğimiz noktalara ilk kez bir Valinin ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının geldiğini belirterek memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Sektörün gelişimi ve hak ettiği noktaya gelmesi hususunda Sayın Valim ilgili tüm kurum ve kuruluş yetkilileriyle bu programı yapmış ve sorunların çözümü noktasında gerekli talimatları vermiştir.

Elazığ Alabalık üretiminde bugün Türkiye’de bir numaradır. Sektörün gelişimi noktasındaki altyapı ihtiyaçlarının karşılanması ile birlikte sahip olduğumuz su yüzeyi ve Fırat nehrinin sunduğu avantajlar ile Elazığ Alabalık ve Somon balığı üretiminde çok ciddi bir sıçrama kaydedecektir.

Bugün adete bir OSB gibi üretim ve istihdam sağlayan Keban ve Karakaya bölgesi üretim, istihdam ve ihracatta yeni bir döneme girecektir. Ben Sayın Valimize bu pratik ve hızlı çözüm odaklı girişi nedeniyle tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

KALDIRIM: SEKTÖRÜN GELİŞİM POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

Vali Çetin Oktay Kaldırım ise “Balıkçılık Elazığ için çok önemli bir alan ve ikinci ihracat sektörümüzdür. Sektörün gelişip büyümesi için üzerinde önemle durmamız ve çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaparak sorunları dinlemiştik ve tesisleri yerinde görmemizin daha uygun olacağına karar vermiştik. Bize anlatılanın çok ötesinde güzellikleri olan bir yapı gördük, ayrıca müthiş bir coğrafya içerisinde bulunmaktayız. Adeta bir balıkçılık organize sanayi bölgesi oluşturulmuş bu alanlarda. Bine yaklaşan istihdam ile önemli bir istihdamı da gerçekleştiren balıkçılık sektörü ihracatta da Elazığ’da ikinci durumdadır. 17 Bin ton ihracat ve 60 Milyon TL ihracat bedeliyle sektör çok önemli bir noktadadır. Sektörün gelişme potansiyeli çok yüksek durumdadır, sorunlarını çözdüğümüz anda alabalık üretimini iki katına çıkarabiliriz. Alabalığın yanında üreticilerimiz çok daha yüksek ihracat değeri olan Somon üretimine de başlamış durumdadırlar. Somon üretimi de planlandığı şekilde yürür ise sektör için çok daha değerli bir üretim alanı olacaktır” dedi.

Vali Kaldırım ve beraberindeki heyet gezi ve incelemelerinin ardından yapılan bir toplantıda sektör temsilcileri ile bir araya da gelerek bir değerlendirme yaptılar.

 

DENİZLİ KÖYÜ VE TARİHİ KERVANSARAY ZİYARETİ

Vali Kaldırım ve beraberindeki heyet Keban programı kapsamında köy ziyaretlerinde bulunarak Denizli Köyü sakinleriyle bir araya geldiler. Köylülerin sorunları ve taleplerini hakkında bilgi alan Vali Kaldırım ve beraberindeki heyet daha sonra köyde bulunan tarihi kervansarayı gezdiler.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 805 defa okundu.
Ekleme Tarihi :18.8.2017 15:21:30
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.