Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
  YAZILIM FİRMALARININ SANAYİ SİCİL ZORUNLULUĞU

Sayın Üyemiz,

T.C. Elazığ Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Odamıza iletilen 12.07.2017 tarih ve 28808271-120.02.01-E.4189 sayılı yazıda; Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7033 nolu Kanunun 01 Temmuz 2017 Tarih ve 30111 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmektedir.

Kanun’un 6. maddesine; 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanun’un bazı maddelerinde değişiklik yapılmış ve geçici madde eklenmiştir.

Eklenen geçici 3.maddesinde belirtildiği gibi ‘’Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kaydolmayanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde sanayi siciline kaydolup sanayi sicil belgesi alanlar hariç, bu tarihe kadar kaydolmayanlar hakkında bu Kanunun 9 uncu maddesi gereği sanayi siciline tescil ettirmeyenler için öngörülen idari para cezası uygulanacaktır.”

Bu Kanuna göre işletmesinde meydana gelen değişikliklerin, verilmesi gereken beyannameleri ve senelik işletme cetvellerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce süresi içinde vermeyenlere idari para cezası uygulanmaz.’’ hükmü getirilmiştir.

“Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de bu madde şümulüne girer. ’’şeklinde değiştirilmiştir.

Odamıza kayıtlı olan sanayi işletmelerinin yukarıda belirtilen kanun hükümlerine göre idari para cezasına maruz kalmaması için, Sanayi Sicil Sistemine kayıt yaptırmayıp Sanayi Sicil Belgesi almayan işletmelerin 01 Temmuz 2018 tarihine kadar Sanayi Sicil Sistemine kayıt olmaları, meydana gelen değişiklikleri bildirmelerinin sağlanması, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin de Sanayi Sicil Kanunu’na göre Sanayi Sicil Sistemine kaydolmaları gerektiği hususunda gerekli bilgilendirmenin yapılması istenmiştir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 898 defa okundu.
Ekleme Tarihi :7.8.2017 15:17:49
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.