Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ELAZIĞ İHRACATTA 10 SIRA YÜKSELDİ

 

2016 yılının ilk 7 aylık döneminde toplam 103 Milyon Dolar ihracat yaparak Ülke genelinde 36. Sırada yer alan Elazığ 2017 yılının ilk 7 aylık döneminde 215 Milyon Dolar ihracatla Ülke genelinde 26. Sırada yer aldı. Elazığ Doğu Anadolu Bölgesinde en fazla ihracat yapan il olurken, Rusya en büyük pazarımız oldu…

ALAN: HEDEFİMİZ 1 MİLYAR DOLAR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Ülkemizin ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Başkan Alan açıklamasında ihracattaki yükselişin sevindirici olduğunu ancak Elazığ’ın hedefinin 1 Milyon Dolar olması gerektiğine işaret etti. Alan açıklamasında “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayınlanan Temmuz ayı ihracat rakamlarına baktığımızda İlimiz bu yılın ilk 7 aylık döneminde toplam 215 Milyon 839 Bin ABD Doları ihracat gerçekleştirmiştir. 2016 yılının aynı döneminde ise ilimizin toplam ihracatı 103 Milyon ABD Dolarıdır. İlimizde bir yıllık süreçte ihracatta yüzde yüzlük bir değişim olmuştur. Bu rakamlarla 2016 yılında ülke sıralamasında 36. Olan İlimiz bu yıl 10 basamak yükselerek 26. Sıraya yükselmiştir.

Bu sıralamayla Elazığ Doğu Anadolu Bölgesinde birinci sırada yer almıştır. TİM tarafından açıklanan verilerde 71 Milyon Dolar ihracatla Rusya ilk sırada, 55 Milyon Dolar ile Çin ikinci sırada yer almıştır. İhracat ürünlerimizin sıralamasına baktığımızda ise, Madencilik Ürünleri, Su Ürünleri ve Hayvansal Ürünler, Mobilya ve Orman Ürünleri, Kimyevi Maddeler ve Ürünleri ile Hububat ve Bakliyat Ürünlerinin sıralandığını görmekteyiz. İlimizin potansiyel kaynaklarının ihracatta ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir.Yılın kalan 5 aylık diliminde inşallah ihracat rakamları aynı performansını sürdürerek yıl sonunda da rekorla tamamlayacaktır.

Ben öncelikle ilimiz ve ülkemiz için değer katan tüm ihracatçı kuruluşlarımızı kutluyorum. Başarılı çalışmalarının devamını ve kazançlarının bereketli olmasını diliyorum. İlimiz özellikle Cazibe Merkezleri Programı ile çok yoğun bir şekilde yatırım talebi almış ve bu taleplerin yüzde 90’lık kısmını ihracat taahhüdü oluşturmuştur. İnşallah ilimiz yeni yatırımlar ve ikinci OSB ile önümüzdeki dönem içerisinde hedefimiz olan 1 Milyar Dolar ihracat hedefine ulaşacaktır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2023 hedefimiz olan bu rakama yükselme noktasında iş dünyasının yanında yer almaya ve gayret göstermeye devam edeceğiz” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 700 defa okundu.
Ekleme Tarihi :3.8.2017 13:36:25
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.