Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

15 Temmuz 2016 tarihinde anayasayla kurulan hür demokrasi düzenini ve temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik menfur kanlı darbe girişiminin 1. yıl dönümü ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

11 Temmuz salı günü başlayan etkinlikler çerçevesinde şehitliklerin ziyareti ile başlayan kutlamalar daha sonra şehitlerimiz için okunan mevlid ve dua programı, Kur’an-ı Kerim tilaveti, İhlas Haber Ajansı, Anadolu Ajansı ve Milli İrade Derneği’nin hazırlamış oldukları resim sergisinin açılışları, Elazığ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Şehit Fethi Sekin mesire alanının açılışı, şehit aileleri ve yakınlarıyla akşam yemeği programıyla devam etti.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıldönümü olan Cumartesi günü ise Ahmet Aytar Meydanı’ndan, Demokrasi Meydanı’na mehter takımı eşliğinde Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi.

 

Ahmet Aytar Meydanı’nda başlayan Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü’ne Vali Çetin Oktay Kaldırım, 8. Kolordu Komutanı Korg. Yılmaz Uyar, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Vali Yardımcıları, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, STK Temsilcileri ile 30 bin civarında Elazığlı hemşerilerimizin katılımıyla Demokrasi Meydanı’nda son buldu.

Daha sonra Demokrasi Meydanı’nda Elazığ Belediyesi mehteran ekibinin sergilediği gösterinin ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından Elazığ Memur-Sen üyeleri tarafından şehitlerimiz için temsili yoklama yapıldı.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile İl Protokol Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve STK Temsilcileri birer konuşma yaparak 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirdiler.

 

15 TEMMUZ ALÇAK BİR İŞGAL GİRİŞİMİYDİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan’ın Demokrasi Meydanında yaptığı konuşmanın tam metni:

 

Sayın Valim,

İlimizin Çok Değerli Protokol Üyeleri,

Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Siyasi Partilerimizin Değerli Temsilcileri,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Elazığ’ın Yiğit Evlatları,

 

Konuşmama başlamadan önce, hepinizi en derin saygılarımla selamlıyor; Yüce Allah’ın selam ve bereketinin üzerinize olmasını diliyorum.

 

Çok Değerli Kardeşlerim;

Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un bugün yıldönümü. Ülkemiz için bir milat olan 15 Temmuz alçak bir darbe girişiminin ötesinde bir işgal girişimiydi.

15, Temmuz İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi.

Günümüz Lavrensleri, Asker, Polis, Akademisyen, İşadamı, Siyasetçi, Din Görevlisi, Bürokrat kısaca toplumu oluşturan her ferdin kılığına bürünerek kendilerine biçilen maşa görevini 15 Temmuz öncesi, 15 Temmuz süreci ve sonrasında yerine getirmişlerdir.

Haçlı seferleri modern bir kılıkla bu hainlerin maskeleri altında 21’inci yüzyılda bir kez daha hayat bulmuştur. Tarihten ders çıkarma becerisi olmayan bu hainlerin hesabını bir kez daha Türk Milletinin cesareti ve feraseti yerle yeksan etmiştir.

O gece Fetullahçı terör örgütü, ‘devleti’ ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak, Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı.

Darbe girişiminin nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti.

Allah’a şükürler olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın göğsünü siper etmesi ve bu kahraman milletin tarihe ders veren cesareti bu fitneyi durdurdu.  Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Salaların okunmasıyla bu meydanlar genç, ihtiyar, kadın, çocuk demeden doldu. Allah hepinizden razı olsun.

Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan siz kahraman milletimizin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu 15 Temmuz’da herkese gösterdik.

Sizler 15 Temmuz’da darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan ettiniz. “Türkiye Cumhuriyeti devletini milletin iradesi dışındaki hiçbir güç yönetemez. Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bedel ödedik.

Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatan evladımızı şehit verdik. 2301 vatandaşımız ise gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daime minnet ve rahmetle anacaktır.

Dünyada çok az millet, demokrasisi için bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır.

Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanı rahatlatılmalıdır.

 

Değerli Kardeşlerim;

15 Temmuz’da bu millet, Malazgirt, Çanakkale ve Sakarya ruhu ile kenetlendi. Siyasi görüşü, hayat tarzı, mezhebi ve inancı farklı olan tüm kesimler ortak paydası olan Ay Yıldızlı Bayrak altında bağımsız Türkiye için bir araya geldi.

İslam’ın bayraktarı olarak bin yıldır bağımsız ve hür yaşamış bu millet, konu vatan ise hayatın bile teferruat olduğunu tüm dünyaya gıpta ile izletmiştir.

 

Değerli Kardeşlerim;

Ülkemiz için hazırlanan oyunun son sahnesi oynanmış değildir. 15 Temmuz ne ilktir ne son olacaktır. Bu nedenle biz, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, doğulusu, batılısı ile birbirimize daha fazla kenetlenmeli ve her zamankinden daha fazla birlik ve dirlik içinde olmalıyız.

Bu nedenle biz iş dünyasının temsilcileri olarak, 15 Temmuz’u unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Bu vesile ile; 15 Temmuz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, 15 Temmuz’un bir kez daha yaşanmaması dileklerimle, hepinizi saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.

Bu haber 600 defa okundu.
Ekleme Tarihi :17.7.2017 10:10:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.