Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 2. OSB’DE İNCELEME

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan Elazığ 2. OSB alanında incelemelerde bulundular.

 

KALDIRIM: YATIRIMCILARIN YER SIKINTISI YAŞAMASINI İSTEMİYORUZ…

Planlama süreci tamamlanan ve altyapı işlemleri yapım aşamasına geçen 2. Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunan heyet yeni OSB ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Yeni yatırımcılar için yer sıkıntısı yaşanması ve özellikle Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Elazığ’a yoğun bir yatırım talebi olması nedeniyle yeni bir organize sanayi bölgesi kurulması gündeme gelmiş ve bu konuda çalışmalar başlatılmıştı. Çalışmalar kapsamında yer tahsis ve planlama gibi işlemleri gerçekleştirilen 6.666 dönüm büyüklüğündeki yeni OSB alanında çalışmalar altyapı işlemleri aşamasına geldi.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Körpe Köyü yakınındaki 2. Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgi aldı. Alanın proje ve yerleşim planlarını inceleyen Vali Kaldırım, daha sonra sahayı da inceledi ve 2. OSB’nin kuruluş amacı ve süreci hakkında şu bilgileri verdi, “1. OSB alanı şuanda mevcut haliyle dolu durumdadır. Tüm parsellerin dolu olması nedeniyle Elazığ’da yeni yatırım alanlarına ihtiyaç bulunmaktaydı. Bu alan için bizden önce çalışmalar başlatılmış, alan belirlemiş, harita ve kroki işlemleri gerçekleştirilmiş, bakanlıktan ön onayları alınmış durumdaydı. Şu aşamada Mera Komisyonunun toplanıp ot bedelini belirlemesi ve 1/5 bin ila 1/10 binlik haritalarının yapılması gerekmektedir. Bu konuyu Sayın Bakanımızla da görüştüm, bakanlık bizim buradaki işlemleri tamamlamamızı bekliyor. İnşallah bu prosedürleri kısa zamanda tamamlayarak bakanlığa gönderip gerekli onayları alacağız. Arazi 6.666 dönümlük gayet uygun bir arazidir. Yerinde gezerek de gördük. Su ve enerji gibi altyapı sorunları da tamamlandığı zaman yatırımcılara hazır hale gelecektir. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Elazığ’a büyük bir yatırım talebi bulunmaktadır. 335 yatırımcının yatırım talebi bulunmaktadır. Yer sorunu çözülür çözülmez bu yatırımlar hayata geçmeye başlayacaktır. Yatırımcıları fazla bekletmeden bu alanı hızlı bir şekilde yatırımcıların istifadesine sunmayı hedefliyoruz. Katkısı ve desteği olan herkese, Sayın Milletvekillerimize ve bütün ilgililere teşekkür ediyorum” dedi.

 

ALAN: ELAZIĞ KALKINMADA HAK ETTİĞİ YERE GETİRMEK İSTİYORUZ…

Vali Kaldırım ve beraberindeki heyet ile birlikte 2. OSB alanında incelemelere katılan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Teşvik Yasası kapsamında Elazığ OSB’de yapılacak yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade edeceğine işaret ederek, “Mevcut OSB’de Cazibe Merkezleri Programı nedeniyle gelen talebi karşılayacak alan bulunmamaktadır. Bu nedenle Elazığ için 2. Hatta 3. OSB artık lüks olmaktan çıkmış ve acil bir ihtiyaç haline gelmiştir. 2017 yılı başından itibaren bu konuyla ilgili Valiliğimiz öncülüğünde çok sayıda toplantı ve değerlendirmeler yaparak mevcut alan üzerinde fikir birliğine varılmıştır. Bu alanın altyapısının tamamlanarak ivedi şekilde hizmete açılmasıyla birlikte çok sayıda yatırımcımız hem teşviklerden hem de Cazibe Merkezleri Programından istifade edebileceklerdir. Bununla birlikte yine Baskil, Kovancılar, Karakoçan ilçelerimize de OSB kurulması noktasında biz girişimlerimizi ve taleplerimizi sunmaya devam edeceğiz. Yatırımların hayat bulması anlamında OSB çok önemli bir altyapı imkanı sunuyor. İlimizin kalkınma ve gelişmede hak ettiği yere ulaşması noktasında çok önemli süreçler yaşamaktayız. İnşallah hep birlikte bu şehre çok güzel hizmetleri sunmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Heyet ayrıca 2. OSB’ye komşu olan Şahinkaya ve Körpe Köyleri’ni de ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet ettiler.

 

Bu haber 1091 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.7.2017 15:29:45
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.