Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

SGK BORÇLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI TOPLANTISI

 

Elazığ TSO ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü işbirliğinde, 7020 sayılı bazı alacakların yeniden yapılmasına dair kanun hakkında yapılan düzenleme Elazığ TSO Meclis Toplantı Salonunda anlatıldı.

 

Alan: Üyelerimizin Yasadan İstifade Etmesini Bekliyoruz

Elazığ TSO’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, SGK Elazığ İl Müdürü Ayhan Tuncer, İş Kur İl Müdürü Abdullah Balcı, Elazığ TSO Yönetim Kurul Üyesi Hakan Akan, Muhasebeciler Odası Başkanı Sabit Önal ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mithat Ulaş, Elazığ TSO Üyeleri, SGK İl Müdürlüğü Uzmanları, muhasebeciler ve medya temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Başkanı Alan, yasadan her hangi bir mağduriyet yaşanmaması için bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini belirterek, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile SGK İl Müdürlüğü işbirliğinde bugün Odamızda yapılacak olan Bilgilendirme Toplantısına teşrifleriniz nedeniyle öncelikle hepinize hoş geldiniz diyor, en derin saygılarımı sunuyorum.

İş dünyamızın çatı örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz öncülüğünde iş dünyasının sorun ve beklentileriyle ilgili yapılan istişare toplantıları neticesinde borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak hükümetimiz tarafından iş dünyasına yönelik olarak çok önemli kararlar alınmıştır. 30 Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek olan, yapılandırma kapsamında işletmelerin SGK’ya olan tüm borçlarının yapılandırılması imkanı sağlanmıştır.İşletmelerimiz açısından çok önemli bir fırsat olan, kanundan üyelerimizin istifade etmesi ve her hangi bir mağduriyet yaşanmaması hususunda SGK İl Müdürlüğümüz ile müşterek bu bilgilendirme toplantısını yapmaktayız.

SGK İl Müdürümüz ve kurum uzmanlarınca yasa hakkında detaylı bilgiler ve başvuru sürecinde yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler verilecek ve katılımcıların soruları cevaplandırılacaktır.

Ben bu düşüncelerle, bu önemli toplantıya katkı sağlayan SGK İl Müdürümüz Sayın Tuncer’e teşekkür eder, toplantının yararlı olması dileklerimle en derin saygılarımı sunarım” dedi.

 

Tuncer Yasa Hakkında Detaylı Bilgilendirme Yaptı

SGK İl Müdürü Ahyan Tuncer’de yaptığı açıklamada yasa hakkında detaylı bilgiler vererek, Başkan Alan’a desteklerinden ötürü teşekkür etti. Tuncer açıklamasında, “31.03.2017 tarihinden önceki aylara ait olup 31.08.2017 tarih ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sigorta primi, işsizlik sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, gelir vergisinden muaf olan kadın sigortalıların isteğe bağlı sigorta primi dâhil topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı ve ek karşılık primi, yaşlılık, emeklilik malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510/4-l/Ü kapsamında çalışan sigortalıların 2016/Şubat Ayı ve öncesine ait sosyal güvenlik destek primleri, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğilime katkı payı,5510 sayılı kanunun 5. ve ek 6. maddeleri kapsamında sigortalı olanlara ait sigorta primi, 2925 sayılı Kanun kapsamındaki tarım sigortalılarına ilişkin sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 31.03.2017 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin olup, ilk taksit ödeme süresi olan 31.08.2017 tarihi sonuna kadar tebliğ edildiği halde ödenmemiş olan idari para cezaları, 31.03.2017 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile hole konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan ve kanunun yayımı tarihinden önce (27.05.2017) tebliğ edilen eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, asılları ödenen alacakların ödenmemiş fişleri, işverenler ve üçüncü şahıslar tarafından iş kozası ve meslek hastalığı, malullük adımalullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların sokmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödenmesi gereken rücu alacaklarından konunun yayım tarihine kadar davası sonuçlanarak tahakkuk ettiği halde anılan tarih itibariyle ödenmemiş olanlar” dedi. Yapılandırma ne kazandırdığını belirten Tuncer; “Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme surelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayımlandığı 27.05.2017 tarihine kadar gecen süre için Yİ-UFE aylık değişim oranlan esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecek” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 682 defa okundu.
Ekleme Tarihi :14.6.2017 15:28:45
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.