Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 KAZAKİSTAN’LA İŞBİRLİĞİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULY ve Büyükelçilik Müsteşarı Ayan KOLBAY’la Elazığ TSO Meclis Toplantı Salonunda bir araya gelen Elazığlı işadamları karşılıklı işbirliği imkanlarını değerlendirdi. Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Başkanı Alan, “Kardeş Kazakistan ile her alanda işbirliğini geliştirmek için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

 

İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ…

Kazakistan Büyükelçisi ve Müsteşarını Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasında ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Başkan Alan, Türkiye ve Kazakistan’ın iki ayrı devlet ama tek millet olduğunu ifade ederek, “Sayın Büyükelçim kısa bir zaman dilimi içerisinde gelişen bu görüşmeyi biz Elazığ iş dünyası adına kabul etmiyoruz. İş adamları olarak bizler Kazakisatan’a gelerek gerekli ikili görüşmeleri ve ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Aynı şekilde sizleri de daha geniş bir zaman biliminde ağırlamak isteriz” dedi.

Başkan Alan konuşmasında, Elazığ ekonomi ve sanayisi hakkında da bilgiler vererek, “Odamıza kayıtlı işletmelerimizin yüzde 90’lık kısmını KOBİ statüsündeki aile şirketleri oluşturmaktadır.

İmalat sanayindeki işletmelerin dağılımına baktığımızda ilk sırada gıda, mermer, mobilya, makine, döküm, PVC, inşaat, tekstil ve diğer imalat gelmektedir. Kapasite raporuna sahip olup imalat yapan firma sayımız ise 550 civarındadır. 2016 yılı kayıtlarında 58 firmamızın ihracat yaptığı ve ihraç ürünlerinde ilk sırayı krom ve mermer aldığı görülmektedir.

2016 yılında ilimizin toplam ihracatı yaklaşık 250 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhracatta ilk sırayı Çin alırken yaklaşık 75 farklı ülkeye ihracatımızın olduğu görülmektedir. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki, ilimizden Kazakistan’a son üç yıl içerisinde doğrudan bir ihracat gerçekleşmemiştir.

Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa bağlı gelişen Elazığ’da 1987 yılında kurulan bugünkü OSB ile sanayi yatırımları yeni bir ivme kazanmıştır. Bugün Elazığ İmalat OSB’de 108 işletmemiz üretim yapmaktadır. Yine ilimizde Ar-Ge ve Yenilikçi Üretim yapan Teknokent, 5 ayrı Küçük Sanayi Sitesi, İŞGEM, Hayvan Ürünleri yatırımların merkezi konumundadır. İlimizin zengin tarihi birikimi, doğal güzellikleri, turizm potansiyeli, yer altı kaynakları, üniversitesi, jeopolitik konumu, ulaşım imkanları ve gelişmiş sanayi siteleriyle bu anlamda gelecek adına umut vermektedir. 2017 yılında yayımlanan Cazibe Merkezleri Programında desteklenecek 23 il arasında yer alan Elazığ, girişimlerimiz sayesinde Teşvikler kapsamında da 6. Bölge desteklerinden istifade etmektedir.

Yatırımlar anlamında çok önemli potansiyeli olan ve Devlet desteklerinden en üst düzeyde yararlanan Elazığ’a sizlerin aracılığı ile tüm Kazak işadamlarımızı ilimize yatırıma ve kazanmaya davet ediyorum.

Yine dünyanın 80 ayrı noktasına ihracat yapan ilimizle, Kazakistan arasındaki karşılıklı ticaretin gelişmesi noktasında Sizlerin çok değerli katkı ve girişimlerini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEFİMİZ DÜNYANIN EN BÜYÜK 30 EKONOMİSİNDEN BİRİ OLMAK…

Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULY’de yaptığı konuşmada Elazığ TSO’nun göstermiş oldu konuk severliğe teşekkür etti. Saparbekuly konuşmasında Kazakisatan’ın istikrarlı yönetimi ile son yıllarda önemli bir ekonomik ve kültürel gelişme içerisinde bulunduğunu ifade ederek, “Çok değerli Elazığlı işadamları Çaydaçıra Film Festivali kültürel etkinliğine davet münasebetiyle buradayız. Bu ziyareti fırsat bilerek Elazığlı işadamlarıyla da bir araya gelerek karşılıklı iş imkanlarını değerlendirmek istedik.

Çok kısa zaman içerisinde ve hafta sonu olmasına karşın göstermiş olduğunuz konukseverlik için teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımın ifade ettiği gibi Türkiye ile aramızda tarihsel bağlar bulunmakta.

Kazakistan’ın Rusya’dan ayrılması ile birlikte bizi ilk tanıyan ve Ülkemizde ilk büyükelçilik açan Türkiye olmuştur. Bugün Kazakistan’da bu durum nedeniyle herkes Türkiye’ye çok büyük bir  sevgi ve saygı duymaktadır. Ülkemiz toprak büyüklüğü olarak dünyanın en büyük 9. Ülkesi konumunda. Nüfusumuz yaklaşık 16 milyona yaklaşış durumda. Kişi başı milli gelirimiz yıllık 16 milyon seviyelerinde. Türkiye ile olan ihracat hedefimiz 4 milyar dolar olmasına karşın bugün ancak 2 milyar dolar seviyesindedir. Bunun başlıca nedeni taşıma ve ulaşım maliyetleridir. Türkiye’nin çok büyük projelerinden biri olan Baku-Tiflik ipekyolu raylı taşımacılık projesi hayata geçerse bu projenin devamının tamamlanması ile birlikte karşılıklı ticaret hacmimizin 10 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Sayın Başkanımın güzel dileklerine katılıyorum. Elazığlı işadamları ile Kazak işadamlarımızın müşterek yapabilecekleri bir çok alan mevcut. Gerek Kazak işadamlarımız Elazığ’da gerekse Elazığlı işadamlarımızın Kazakistan’da yatırım yapmaları ve karşılıklı ticaret yapmaları mümkündür. Biz bu toplantının bir başlangıç olmasını temenni ediyoruz”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükelçilik Müsteşarı Ayan KOLBAY bir sunu yaparak Kazakistan ve ekonomisi hakkında detaylı bilgiler vererek, toplantıya katılan işadamlarının çeşitli sorularını cevaplandırdı.

Toplantının ardından Elazığ TSO Başkanı Alan, Kazakistan Büyükelçisi’ne bakır el işlemeciği ile hazırlanmış olan fincan takımı hediye ederken, Kazakistan Büyükelçisi’de Kazakların milli çalgılarından Dombıra figürü taşıyan plaket takdim etti.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 904 defa okundu.
Ekleme Tarihi :14.5.2017 15:13:55
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.