Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

ELAZIĞ EKONOMİ VE SANAYİSİ İÇİN 6 ÖNEMLİ HAMLE

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris ALAN, Elazığ ekonomi ve sanayisinin gelişmesi ve buna bağlı olarak iç ticaretin canlanarak, işletmelerin ayakta kalması, kaynakların ekonomiye kazandırılması ve ilin en önemli sorunu olan işsizliğin ortadan kaldırılması hususunda çok önemli  6 hamle yaptı…

HER ADIMIMIZI ÜYELERİMİZ VE İLİMİZ İÇİN ATIYORUZ

2016 yılı sonu ve 2017 yılı başı itibarı ile Elazığ için atılan önemli adımları değerlendiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, “Hizmet anlayışımız, çözüm odaklı olarak üyelerimizin ve ilin beklentilerini karşılayacak çalışmaları yapmak ve bunları takip ederek sonuçlandırmaktır” dedi.

Alan değerlendirmesinde, “Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar, üzerinde odaklandığımız yeğene husus, ekonomi ve sanayinin önündeki engellerin kaldırılması ve üyelerimizin ihtiyaç duymuş olduğu ve beklenti içinde bulunduğu konuları çözüme kavuşturmak olmuştur.

Üyelerimizin ve yeni yatırımcıların genel olarak sorun ve beklentilerini incelediğimizde bölgeye özgü bir destek programı, teşviklerde düzenleme, nakit ihtiyacı, krediye ulaşmada yaşanan sorunlar ve ticaretin daralması neticesinde oluşan karamsarlık olduğunu tespit ettik.

Talep makamı olan Odamız, icracı kurumlar başta olmak üzere devletin en zirvesinden ilgili bürokrasiye kadar çok yoğun bir çalışma yapmış ve sunmuş olduğu her dosyayı kararlılıkla her ortamda dile getirerek ilin menfaat ve çıkarları göz önünde bulundurularak arkasında durulmuştur.

Elazığ’ın kısa, orta ve uzun vadedeki tüm gelişme süreçlerini, sosyo, ekonomik ve kültürel yapısını olumlu yönde etkileyecek bu adımların gerçekleşmesinde çok büyük bir emeği olan Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu başta olmak üzere, Sayın Başbakan, Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız, Sayın Kalkınma Bakanımız, Sayın Ekonomi Bakanımız, Sayın TOBB Başkanımız, ilimiz milletvekilleri, siyasetçileri, yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve tüm medya kuruluşlarımıza buradan bir kez daha şükranlarımı sunmayı borç biliyorum.

İlimizin kalkınma ve gelişme sürecinde yeni bir döneme girmesine vesile olan altı önemli çalışma hakkında özet olarak şu bilgileri paylaşmak istiyorum:

1-     CAZEBİ MERKEZLERİ: 10 yıl sürecek olan bu program Cumhuriyet tarihimiz boyunca Doğu ve Güneydoğu illerinin kalkınma ve gelişmesine verilen en önemli destek paketini oluşturmaktadır. 23 İlin yer aldığı programda 8 Cazibe Merkezi tespit edilmiş olup, bunlardan biri ilimizdir. Yeni yatırımların yer temininden, makine alımına ve işletme sermayesinden fabrika yapımına kadar destekleyen program ülkemizde geri kalmış yörelerin kurtuluş reçetesidir. 27 Şubat 2017 tarihinde birinci teklif çağrı dönemi sona eren programa yıl içerisinde yeniden başvuru yapılabilecektir. Programdan ilimizin en üst düzeyde istifade etmesi hususunda ülke içinde yapılan önemli çalışmalar neticesinde birinci teklif döneminde yaklaşık 160 proje başvurusu olmuştur. Sonraki çağrılara özellikle sermaye ve bilgi birikimleriyle önemli bir noktaya gelmiş olan ve bugün çeşitli AB ülkelerinde yaşayan hemşerilerimizin ilgisini çekmek için Nisan ayı içerisinde üç ayrı AB ülkesinde bilgilendirme toplantıları yapacağız. Programdan hedefimiz her çağrı döneminde en az 20 ihracat kapasitesi olan yatırımı ilimize kazandırmaktır.

2-     TEŞVİK YASASI: 2012 yılı Haziran ayında yayınlanan ve Elazığ’ı 4. Bölgeye alan mevcut teşvik yasası ilimizde yeni yatırımların önünde duran en büyük engel olarak tespit edilmiştir. Bu sorunun aşılması hususunda iki yıl boyunca çok önemli bir mücadele verilmiş olup, sonuç olarak Elazığ OSB’de yeni yapılacak olan yatırımlar teşviklerde 6. Bölge desteklerinden mevcut işletmelerde kapasite artımı ile birlikte bu imkandan yararlanacaklardır. Teşvik yasasının kapsamının ilçelere kadar uzanması noktasında girişimlerimiz devam etmekte olup, özellikle şehrin batı ve doğusunda kurulacak iki yeni OSB ile bu sorun aşılabilecektir. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

3-     NEFES KREDİSİ: Mevcut işletmelerimizin kısa vadeli kredi ihtiyacının çözümü noktasında TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi programı kapsamında Odamız ve TOBB nakti desteği ile Odamız üyelerine 14 milyon TL kredi kullandırılmış olup, bu kredinin yıllık faiz oranı 9.9 olmuştur. Bu destek ile iç ticaretimiz nefes almış ve çarkların yeniden dönmesi sağlanmıştır.

4-     SÜPER TEŞVİKLER: Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyon hedeflerine ulaşılamamasının en önemli sebebinin gıda fiyatları olduğuna dikkati çekmesi üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ürünlerin tarla ve pazar fiyatları arasındaki makasın daralması için harekete geçmiş ve bu konuda üretici için önemli bir Teşvik düzenlemesi hazırlamıştır. Medyada yayınlanan Teşvik Paketinde 17 il olup, maalesef Elazığ yer almamıştır. Sebze Hali Dernek Başkanımız Sayın Resul Kırılmaz konu hakkında bizleri bilgilendirmiş ve Elazığ sebze hali esnafı ile vatandaşın mağdur olmaması için çalışma yapılması talep edilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ile yapılan görüşme neticesinde Elazığ ve ülkemizin tarımsal üretimde önemli noktada yer alan bazı illerin de kapsama dahil edildiği müjdesi halkımızla paylaşılmıştır.

5-     KGF ŞUBESİ: Krediye ulaşma noktasında özellikle kefalet sorunu yaşayan işletmeler için çok önemli hizmetler sunan Kredi Garanti Fonu (KGF) Elazığ Şubesi için yapılan girişimlerimiz sonuçlandırılmış ve Odamız bünyesinde yer tespiti yapılarak, tefrişat ve altyapı eksikleri tamamlanmış ve Ofisin geçici müdür ataması yapılmıştır. Elazığ KGF Şubesi Elazığ TSO bünyesinde 2017 Nisan ayı içerisinde faaliyete geçecektir.

6-     ELAZIĞ TSO TANITIM VE TEŞHİR MERKEZİ İLE MODERN KONFERANS SALONU: Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamızın atıl ve sadece kolondan ibaret olarak bulunan üç katının ilimiz ve üyelerimizin hizmetine sunulması noktasında çok önemli bir proje hazırlanmış ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul görmüştür. Projemiz ile, öncelikle üyelerimizin üretim ve hizmetlerinin tanıtılmasına imkan sağlayan bir teşhir salonu oluşturulmuştur. Bununla birlikte iş dünyamızın kullanabileceği ilimizde modern bir konferans salonu ihtiyacı da bu proje ile sonuçlandırılmış olup üçyüz kişilik son derece kullanışlı bir salonu iş dünyamıza ve Elazığ’a kazandırıyoruz. Odamızın hizmet binasındaki diğer inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte binamızı Elazığ Ticaret Merkezi’ne dönüştürmeyi hedeflemekteyiz. Hizmet binamızda;  Elazığ TSO, FKA Yatırım Destek Ofisi, TSE ve KGF Şubesi, Teşhir ve Tanıtım Merkezi ile Konferans Salonu bulunmakta. Amacımız bu konsept içerisine KOSGEB İl Müdürlüğünü de dahil ederek iş dünyasının sürekli iletişim halinde olduğu tüm bu kurumları tek çatı altında toplamaktır” dedi.

BİZE GÜVENENLERİ MAHÇUP ETMEMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

Makamların yöneticilere vebal ve sorumluluk yüklediğinin altını çizen Başkan ALAN, “Yaklaşık 2,5 yıldan beri devam eden görevimizi yaparken taşıdığımız vebal ve yükün bilinci içinde olarak her adımımızı buna göre attık. Tüm harcama kalemlerimizi revize ederek Odamızı yıllık bir milyon TL. kara geçirdik. Hizmet makamı olan Odamız bu gelirini başta üyelerimize kredi olarak kullandırmış ve büyük bölümü atıl halde olan hizmet binasının inşaatını tamamlamaya başlamıştır. Yüce Allah (c.c.)’ın izniyle, bugüne kadar bize güvenen hiçbir üyemizi mahcup etmeden, Elazığlıya ve Elazığ TSO üyesine yakışır bir duruş sergiledik. Bu duruşumuz ve hizmet anlayışımız inşallah devam edecektir. Bundan hiçbir üyemizin kuşkusu olmasın. İlimizde yatırımların artması ve istihdam alanlarının oluşması noktasında çok önemli adımlar atılmış ve Elazığ adına önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bundan sonraki süreçte ilimizde tüm kurum ve kuruluşlar ile seçilmiş ve tüm il yöneticilerimizin müşterekliğiyle önemli adımlar atılacaktır. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak başta üyelerimiz olmak üzere ilimiz için atılması gereken her adımı bundan sonrada kararlıkla atmaya devam edeceğiz. Bizlere gösterilen ilgi ve güven için tüm üyelerimize ve halkımıza teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 841 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.3.2017 11:55:22
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.