Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BANKALARIN İŞ DÜNYASINA YAKLAŞIMINI TASVİP ETMİYORUZ

KOSGEB tarafından işletmelere sağlanan 50 bin TL faizsiz kredi desteği programından bankaların sicil affını uygulamaması nedeniyle işletmelerin sıkıntı yaşadığını belirten Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nu (BDDK) göreve davet etti.

HÜKÜMETİN KARARINA UYULMUYOR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “KOSGEB tarafından piyasaların canlanması ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin acil nakit ihtiyacının karşılanması noktasında 50 Bin TL’ye kadar sıfır faizli bir kredi destek programı uygulanmış ve ilimiz işletmeleri destek programına yoğun bir ilgi göstermiştir.

Hükümetimiz iş dünyasının önündeki engellerin kaldırılması, ticaretin canlanması, ihracatın yükselmesi ve bunlara bağlı olarak istihdam artışının sağlanması için yurt genelinde bir seferberlik ilan etmiş ve ardı ardına destek paketleri çıkarmış olmasına rağmen bankalar tüm güçleriyle iş dünyasına karşı bir direnç göstermektedir. Bugüne kadar hiç çeki senedi yazılmamış, kredisini geciktirmemiş ve bankalarla faiz oranı noktasında pazarlık  yapma gücü olan işletmeler hariç, sicilinde en küçük bir pürüz olan işletmeler Bankaların sicil taramasına takılmakta ve KOSGEB tarafından sağlanmış olan çok değerli desteğe ulaşmada zorluklar yaşamaktadır. Hükümetimiz tüm işletmelere sicil affı getirmiş olmasına rağmen, bankalar maalesef buna uymamaktadırlar. Bankalarda çok yüklü teminat ve ipoteği olan firmalardan bile yeni ipotek ve teminat istenmekte hatta memur kefil talep edilmektedir. İşletmelerimizin iş yapma kabiliyetini ortadan kaldıran, 8-10 yıl öncesine ait sicil yada icra dairelerindeki haciz uyarıları bahane gösterilerek kredi kullandırılmamaktadır. Hükümet işte zaten bu problemi ortadan kaldırmak ve iş dünyasının önünü açmak için sicil affını çıkarmıştır. Bankalar bu karara uymayacak ise sicil affı hangi kurumda işletmenin işine yarayacaktır? Bankaların bu uygulamadan bir an evvel vazgeçerek hükümetin almış olduğu karar doğrultusunda hareket etmeleri tüm iş dünyasının ortak beklentisidir. Bu konuda Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun da bir gözetmen olarak ülke olarak çok kritik bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde ivedi olarak devreye girmelerini beklemekteyiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 698 defa okundu.
Ekleme Tarihi :6.3.2017 15:13:12
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.