Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

CAZİBE MERKEZİ PROGRAMINA BAŞVURULAR 27 ŞUBAT’TA BİTİYOR

11 Ocak 2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ve yönetmeliği 24 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan Cazibe Merkezi Programına başvurular 27 Şubat 2017 tarihinde sona eriyor. 
 
TEŞVİK DÜZENLEMESİ BİR AN ÖNCE OLMALI…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Cazibe Merkezi Programı’na başvuruların 27 Şubat 2017 tarihinde biteceğine işaret ederek, “Sayın Kalkınma Bakanımız ve kamuoyunda yapılan değerlendirmelerde Kalkınma Bakanlığına en fazla müracaatın Elazığ’dan gittiği bunlar içerisinden 39 başvurunun kriterleri karşıladığı yönündeki haberler doğrultusunda Odamızı arayan üyelerimiz ve yatırımcılarda sanki desteklenecek firmaların belli olduğu ve sürecin tamamlandığı yönünde bir algı oluştuğu görülmüştür. Öncelikle kriterleri sağlayan bu 39 başvuru tamamen Kalkınma Bankasına gönderilen Ön Talep Başvurularından oluşmaktadır. Bu ön taleplerin alınması tamamen bölgelerin ilgisini tespit amacı taşımakta gerçek başvuru formu ise 25 Ocak 2017 tarihi itibarı ile Türkiye Kalkınma Bankası web sitesinde yayınlanan formdur. Zaten başvurular için son müracaat tarihi de 27 Şubat’tır. Bu tarihe kadar Bankanın ve Programın kriterlerini karşılayan ve adı geçen 39 başvurunun da yeni formla müracaatı gerekmektedir. Dolayısı ile ilimizde halen desteklenecek firmalar belli değildir.
Bununla birlikte özellikle tekstil gibi emek yoğun sektörlerde yatırımını Elazığ’a taşımayı planlayan veya aynı konuda İlimizde yeni bir yatırım yapma fikri olan yatırımcıların ise gözü kulağı Teşviklerde Odamızın talebinin karşılanarak Elazığ’ın 4. Bölge kapsamından çıkarılmasıdır. Cazibe Merkezi Programı Tanıtımında Sayın Başbakanımızdan canlı yayın esnasında bu talebimizi dile getirerek Elazığ’la birlikte Cazibe Merkezi kapsamında yer almasına rağmen Teşviklerde 4. Bölgede yer alan illerden çok yoğun bir ilgi gördük ve teşekkür aldık. Sayın Başbakanımızdan Cazibe Merkezi programı kapsamında yer alan 23 ilde yapılacak tüm yatırımların ve kapasite büyütmeye giden mevcut işletmelerin tümünün Teşviklerde 6. Bölgede yer almasını talep ettik. Sayın Başbakanımızda bu konuyla ilgili Bakanlıklara çalışma talimatı vermiştir. İnşallah bu süreç çok ivedi şekilde ve işdünyasının beklediği şekilde sonuçlanacaktır.
Odamıza gelen ve şahsımı arayan yatırımcılarımızın yine karıştırdıkları bir diğer husus ta Cazibe Merkezi ile Teşvik Yasasın hususlardır. Öncelikle altını çizmek istediğim konu, Cazibe Merkezi kapsamında yer alan 23 ilin tamamı aynı destekleri almaktadır. Bunlar, Yatırım Yeri Tahsisi, Yatırım Destek Kredisi, İşletme Kredisi, Danışmanlık Desteği, Yatırım Yeri Taşıma Desteklerini oluşturmaktadır. Cazibe Merkezi kapsamındaki 23 il 8 ayrı Merkezde 3, 4 ve 5’li gruplar halinde toplanmışlardır. Elazığ bu anlamda 5. Bölgenin Merkezi konumundadır. Bunun halen yürürlükte olan Teşvik Yasası ile ilgisi bulunmamaktadır. Tüm yatırımcılarımızın ve iş dünyamızın Cazibe Merkezi Programı başvuru süreciyle ilgili olarak Odamız ve Odamız bünyesindeki Fırat Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisimiz danışmanlık hizmeti vermekte ve tüm girişimcilerimizle ayrı ayrı yakından ilgilenmektedir. İş dünyamızın ve tüm kamuoyunun bilgilerine saygılarımla arz ederim” şeklinde konuştu.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
Bu haber 781 defa okundu.
Ekleme Tarihi :2.2.2017 13:30:53
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.