Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

CAZİBE MERKEZİ PROGRAMI BEKLENTİMİZİ KARŞILAMAMIŞTIR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 11 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cazibe Merkezi Programı hususunda Gazetemize yaptığı özel değerlendirmede yasanın beklentilerini karşılamadığını ifade etti.

TEŞVİK DÜZENLEMESİ OLMADAN CAZİBE ANLAM İFADE ETMİYOR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan Cazibe Merkezi Programının beklentilerini karşılamayacak şekilde yayınladığını belirterek, “04 Eylül 2016 tarihinde Sayın Başbakanımız tarafından Diyarbakır’da açıklanan Cazibe Merkezi Programı ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 23 il destek kapsamına alınmıştır. Bu illerden 5 il ise Cazibe Merkezi illerin merkezi olarak tespit edilmiş Elazığ’da bu 5 il arasında yer almıştır. Bu gelişme üzerine Sayın Valimiz koordinasyonunda yapmış olduğumuz toplantılarda ve Odamızın özel çalışmalarında Programın ilimize ve iş dünyamıza en üst düzeyde nasıl katkısı olabilir hususu değerlendirilmiş, öncelikli olarak;

1-     Cazibe Merkezi Programında sektörel kısıtların kaldırılması,

2-     Asgari yatırım tutarının 500 bin TL olması,

3-     Asgari istihdam zorunluluğunun 10 kişiyle sınırlanması,

4-     Mevcut yatırımların tümünün destek kapsamında değerlendirilmesi,

5-     Cazibe merkezlerinde yapılacak tüm yatırımların Teşvikler kapsamında 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi talep edilmiştir.

Resmi Gazete’de yayınlanan ilgili kanunda ise; Sektör kısmı İmalat, İstihdam şartı 30, Yatırım tutarı 2 milyon TL, Mevcut yatırımcılar kapasite artımı şartı ile, Teşvikler ise her il kendi içinde bulunduğu Teşvik sıralamasından yararlanacaktır şeklinde yer almıştır.

Odamız tarafından üzerinde her platformda ısrarla durulan bu 5 madde tüm bölge illerinin sosyo, ekonomik ve istihdamını yakından ilgilendiren ve iş dünyasının olmazsa olmazlarını oluşturan hususlulardır.

Bu talebimizi yazılı olarak Başbakanlık, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve TOBB’ye sunduk. Daha sonra 2016 Kasım ayı içerisinde Cazibe Merkezi illerini Oda ve Borsa Başkanları ile Sayın Başbakanımız TOBB öncülüğünde Ankara’da bir araya gelerek yaklaşık 10,5 saat süren bir değerlendirme toplantısı yaptık. O toplantıda da yine aynı maddeler üzerinde durarak, Sayın Başbakanımızın Cazibe Merkezi illerindeki tüm yatırımların ve yeni yapılacak yatırımların teşviklerde 6. Bölge statüsünde değerlendirileceği müjdesini alarak bunu tüm kamuoyu ile paylaştık. Bizimle birlikte Erzincan, Malatya, Adıyaman gibi illerde bu müjdeyi kendi illeriyle paylaştılar. Programın Resmi Gazete’de yayınlanacak şekilde kanun maddesi üzerindeki çalışmalar devam ederken, İlimiz Milletvekili Sayın Tahir Öztürk’te bir açıklama yaparak Cazibe Merkezi illerindeki yatırımların teşviklerde 6. Bölge statüsünde olacağını müjdeleyerek hükümetin içerisinde bulunan bir milletvekili olarak sürecin bizim beklentimizi karşılayacak düzeyde ilerlediğini müjdeledi. Ancak 11 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cazibe Merkezi Programının Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Karar’da Cazibe Merkezi İllerinde yapılacak yatırımların o ilin içinde bulunduğu Teşvik Yasası kapsamında olduğu belirtilmiştir.

Sayın Başbakanımızın bizlere müjdeli açıklamasının ardından, Cumhuriyet tarihimizin bölgemizdeki en büyük devlet destekleri olarak lanse ettiğimiz program 11 Ocak itibarı ile bizim için çok büyük anlam ifade etmeyen bir destek haline gelmiştir.

Çünkü; ilimiz başta olmak üzere bölgemiz illerindeki hemen neredeyse tüm yatırımların bugün itibarı ile kapasite kullanım oranı yüzde 20’ler seviyesindedir. Yani 100 kişi istihdam etmesi gereken bir işletme bugün en fazla 20 kişi ile çalışmaktadır. Biz öncelikle bölgede bir adet yeni yatırımcı kazanmak yerine öncelikle ilimiz açısından baktığımızda 550 adet imalat sanayindeki KOBİ’mizin üretim kapasitesini en az yüzde 80’ler seviyesine çıkarmayı ilke edindik. Çünkü mevcut üreticinin yüzde 20 kapasite ile çalışmak zorunda katlığı bir bölgeye yine yüzde 20 kapasiteli 10 tane yeni firmanın daha açılmasının mantığı olmadığı kanaatindeyiz.

Yayınlanmış olan ilgili kanununa göre Teşviklerde 4. Bölge kapsamında yer alan Elazığ gibi illeri emek yoğun yani çok sayıda istihdam yaratacak işletmelerin gelmesi zordur. Çünkü 4. Bölge ile 6. Bölge arasındaki en önemli destek hususu çalışanların SGK ve Stopaj ödenekleridir. Her iki bölge arasındaki fark ise istihdam başına ortalama 500 TL’dir. Yani 100 kişi istihdam edecek bir işletme 4. Bölgede kurulur ise aylık olarak sadece çalışanlar için devlete 50.000 TL vergi ödeyecektir. Dolayısı ile ilimiz gibi 4. Bölge illerine emek yoğun sektörler olan çağrı merkezleri, tekstil ve benzeri yatırımların gelmesi zordur. Oysa bizim üzerinde durduğumuz en önemli husus bölgedeki işsizliğin azaltılarak sosyal huzursuzlukların azaltılması ve batı illerine göçün önüne geçilmesidir.

Kanunun bu hali ile ilimiz başta olmak üzere 4. Bölge illerine ancak teknolojik yatırım yapmayı planlayan emek yoğun sektörlerden uzak çok az personel ile üretim yapan imalat konuları tercih edilebilecektir. Daha da önemlisi halen yüzde 20 kapasite ile çalışan mevcut tesislerimizin bu yasa kapsamında kapasite ve istihdam artışı yapmaları çok zordur.

Programı uygulayıcı kuruluşu olan Kalkınma Bankası tarafından halen daha Uygulama Yönetmeliği yayınlanmamıştır. Dolayısı ile, biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, başta Elazığ olmak üzere, Malatya, Erzincan ve Adıyaman gibi illerimizin Vali, Milletvekili, Oda ve Borsa Başkanları, STK’ları ve kanaat önderleriyle bir oluşum yaparak yasada değişiklik yapılması girişimleri başlatılmasını öneriyoruz. Yayınlanmış olan kanun Yüce Allah’ın kelamı olmayıp, seçilmiş siyasetçiler tarafından önerilen hususlardır. Dolayısı ile değişimi ve bölge illerine yasanın daha fazla katkı sağlamasının yararlı olacağı yeni bir düzenlemenin yapılması çok zor bir husus değildir.

04 Eylül 2016 tarihinden 11 Ocak 2017 tarihine kadar mevcut işletmelerde, yurt içi ve bir çok Avrupa ülkesinden bizleri arayarak heyecanla yasayı bekleyen girişimcilerin bu beklentilerinin boşa çıkmaması ve bölge ekonomisine gerçek anlamda bir katkı sağlanması için mutlak suretle Cazibe Merkezi Programında yapılacak tüm yatırımların 6. Bölge Teşviklerinden istifade etmesinin yolu açılmalıdır. Aksi takdirde yaratılmış olan büyük heyecan ve beklenti çok büyük bir hayal kırıklığına sebep olacaktır.

Bu düşüncelerle, bu konuda yapılacak tüm çalışmalara ve girişimlere Oda olarak hazır olduğumuzu ve Sayın Başbakanımız ile Sayın Cumhurbaşkanımızdan Oda olarak randevu talep ettiğimizin iş dünyamızın bilgilerine saygılarımla arz ederim” dedi. 

Bu haber 932 defa okundu.
Ekleme Tarihi :24.1.2017 11:01:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.