Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BAŞKAN ALAN TÜRKİYE-KATAR 2. KOBİ KONFERANSINA KATILDI

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, TOBB organizasyonunda gerçekleştirilen Türkiye-Katar 2. KOBİ Konferansı’na katılmak üzere Katar’ın Başkenti Doha’ya gitti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyette yer alan oda/borsa başkanları, konferans öncesinde Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok ile bir araya geldiler.

Hisarcıklıoğlu: Güçlerimizi Birleştirelim…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Katar ile Türkiye'nin güçlerini birleştirmesi gerektiğini belirterek, "Sizde para var, bizde girişimci ruh var. Bu iki ruhu birleştirelim, Made in Katar markası ile Türkiye-Katar ortaklığını bütün dünyaya kabul ettirelim." dedi.

2. KOBİ'ler Konferansı, Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Katar Ticaret ve Sanayi Odası ile pek çok platformda büyük bir uyumla çalıştıklarını ifade ederek, Katar ile ortak çalışmaları daha ileri boyutlara taşımaya da kararlı olduklarını söyledi.

 İş birliği anlaşması imzalayarak iki ülke ilişkilerinin artırılabileceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, konferans için Türkiye ve Katar’dan her biri kendi sektörünün yıldızı olan 400 iş insanının bir araya geldiğini ifade etti.

 Bu konferans kapsamında 7 ana sektörde ikili iş görüşmeleri yapılacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, bu buluşma ile geleceğe dönük kazançlı ortaklıklar kurulacağına işaret etti.

  Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın hayata geçmesini yıllardır beklediklerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Bu adım atılırsa, Türkiye ile Katar arasındaki ticareti güçlendirecek en önemli işlerden biri yapılmış olacak. Ticaretimiz sınıf atlayacak. Türkiye olarak biz bu işi hemen bitirmek istiyoruz. Körfez ülkelerinden de aynı yaklaşımı bekliyoruz. İkincisi de İslam ülkeleri arasındaki Tercihli Ticaret Anlaşması olan TIPS-OIC’i hayata geçirmemiz lazım. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için çok küçük bir adım kaldı. Körfez Ülkeleri, taviz listelerini güncellerse, anlaşma yürürlüğe girecek. Burada da Katarlı dostlarımızın öncülük yapmasını bekliyoruz” dedi.

Katar Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casim Al Sani de iki ülke arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ve Al Sani, TOBB-Katar Sanayi ve Ticaret Odası İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı.

Alan: Elazığ’ın Her Platformda Temsili Önem Taşıyor…

TOBB’nin daveti üzerine TOBB Heyetiyle Katar’a giden Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın her platformda temsilinin önemli olduğunu ifade ederek, “Katar programı yaklaşık 400 işadamının katılımı ile gerçekleştirildi. Bu önemli toplantıda ilimizin temsil edilmesi elbette çok büyük önem taşıyor. Ülkemizin Oda ve Borsa Başkanları ile iş dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı programda ikili sohbet ve görüşmelerde ilimizin Cazibe Merkezi kapsamındaki avantajlarının anlatılarak ilimiz imajı ve algısı noktasında bu tür etkinlikleri önemsiyoruz. Tüm bunlarla birlikte Körfez Ülkeleri ve İslam Dünyası ile Ülkemizin ticari ilişkilerini artırarak karşılıklı kalkınma ve büyümeyi hedefleyen 2. KOBİ Konferansı son derece yararlı olmuş ve karşılıklı anlaşmalar imzalanmıştır. Bu vesile ile, imzalanan protokolün hayırlı olmasını temenni ediyor, etkinliğe büyük desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Ekonomi Bakanımız ve TOBB Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 750 defa okundu.
Ekleme Tarihi :17.1.2017 16:52:44
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.