Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 İŞDÜNYASINA İŞKUR DESTEKLİ İSTİHDAM ÇAĞRISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde İŞKUR Hizmet Noktası düzenlenen programla açıldı. TOBB Hizmet Noktası Protokol Töreni’ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu , İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan ile birlikte Elazığ TSO Başkanı İdris Alan ve 81 ilin Oda ve Borsa başkanları katıldı.

İşletmeler bu fırsattan yararlansın…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, devletin istihdam konusunda çok önemli destekleri yürürlüğe soktuğunu vurgulayarak, bütün şirketleri bu fırsattan yararlanmaya çağırdı.​

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR olarak Türkiye ekonomisinin istihdam dostu büyümesini daha da güçlendirecek yeni bir atılım hamlesi başlattıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, artık oda ve borsaların, 81 il ve 160 ilçede, İŞKUR faaliyetleri hakkında da işverenleri bilgilendireceğini ve tanıtacağını ifade etti. “Oda ve Borsalarımız İŞKUR hizmet noktaları haline gelecek. Oda ve Borsalarımızda İŞKUR’un iş ve meslek danışmanları görev yapacak. Böylece hizmeti işverenin ve işsizin ayağına götürmüş olacağız. Ankara’dan ve merkezden çare arama dönemi kapanacak, yerelden çözümler hız kazanacak” diyen Hisarcıklıoğlu, imzalayacakları protokolün bu konuya ilişkin olduğunu anlattı. TOBB Başkanı, “SGK İl Müdürlerimizden de bir ricam var. İş dünyasına, KOBİ’lerimize istihdam teşvikleri konusunda rehber olun. Yararlanabilecekleri halde yararlanmadıkları istihdam teşviklerinde onlara yol gösterin. Böylelikle bakanlığımızın tasarladığı politikalar amacına ulaşmış olsun, iş dünyasının yarasına merhem olsun” diye konuştu.

İstihdam için 3 müjde…

 İş dünyası olarak istihdamdaki sıkıntıları hem Başbakana hem de Bakana ilettiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, hükümetin de iş dünyasından gelen sıkıntıları ve çözüm önerilerini hızla hayata geçirdiğine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bakın Başbakanımız 2 Aralık’taki EKK’da açıkladı. İstihdam için 3 müjde verdi. Aralık 2016 ve Ocak-Şubat 2017 aylarında ödenmesi gereken SGK primleri faizsiz olarak Ekim-Kasım-Aralık 2017’ye ötelenecek. Orta ve yüksek teknolojili sektörlerde yeni istihdam sağlayacak işverenlere bir yıl boyunca asgari ücretin yarısı, ikinci yılda ise yüzde 25'i kadar destek verilecek. Başta İşbaşı Eğitim Programı olmak üzere İŞKUR programları ile 500 bin kişi özel sektörde istihdam edilecek. Şimdi iş dünyası olarak bizim üzerimize düşen nedir? Ülkemizin geleceğine daha çok yatırım yapmaktır. Burada tüm iş dünyasına sesleniyorum. Devletimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız İŞKUR ve SGK, özel sektöre bu kadar destek verirken, özel sektörün önünü açarken, biz de elimizi taşın altına koyalım. Ve buradan iş dünyasına, üyelerimize bir çağrı da bulunuyorum. ‘Türkiye’nin geleceğine sen de bir istihdam sağla’ diyorum. Bunu da imkânın ölçüsünde sağla. İmkânın kısıtlıysa 1 istihdam sağla, imkânın varsa 10 istihdam, 100 istihdam sağla. İŞKUR işe alacağın kişinin maaşını ödüyor, sigortasını yapıyor. Sana hiçbir maliyeti yok. Gel; işsiz bir kardeşime istihdam sağla, ekmeğini paylaş onunla. Program sonunda bu kişiyi istihdam etmeye devam edersen, SGK işveren payını İŞKUR ödüyor yine. Yani İŞKUR, senin istihdam üzerindeki yükünü azaltıyor. Bakın babanın oğluna yapmayacağını İŞKUR, özel sektörümüze yapıyor. Bize de bundan yararlanmak düşer” dedi.

Elazığ TSO bünyesinde irtibat büromuz 2015’de açıldı…

Programa katılan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, Elazığ TSO bünyesinde İş-Kur İrtibat Ofisinin 2015 yılında açıldığını ve aktif olarak çalıştığını vurguladı. Başkan Alan değerlendirmesinde, “Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ve TOBB arasında imzalanan protokol ile 81 ildeki Oda ve Borsalarımız bünyesinde İş-Kur destek ve hizmetleri hakkında bilgilendirme büroları oluşturulacak. Biz aslında bu birimi 2015 yılında açarak üyelerimize bu hizmeti yaklaşık 1.5 yıldız sunuyoruz. Son olarak İş-Kur tarafından sağlanan destekler ve yeni fırsatlar hakkında da Odamıza Elazığ İş-Kur vasıtasıyla iletilecek olan tüm dokümanlar ve bilgilerde üyelerimizle paylaşılacaktır. TOBB bünyesinde imzalanan protokol ile Türkiye genelinde başlatılan istihdam seferberliğinin hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1018 defa okundu.
Ekleme Tarihi :16.1.2017 16:52:20
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.