Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

İŞADAMLARIYLA ‘CAZİBE MERKEZİ PROGRAMI’ DEĞERLENDİRİLDİ

İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren ve çok sayıda dernek ve STK’nın yer aldığı Platform 23 tarafından organize edilen program kapsamında yaklaşık 20 işadamı Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın da katılımı ile Elazığ TSO’da yapılan ‘Cazibe Merkezleri Bilgilendirme’ toplantısına katıldı. Toplantıda Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın yatırımlar açısından bölgenin en avantajlı ili olduğunu ifade ederek, program hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

TERÖR LANETLENDİ…

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan ve Platform 23 Başkanı Harrun Altunbaş toplantı öncesi Kayseri’de 17 Aralık Cumartesi günü sabah saatlerinde çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan otobüse yapılan bombalı saldırıyı lanetlediler. Yapılan değerlendirmelerde Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik yapılan bu tür eylemlerin kardeşliğimizi daha da perçinlediğini vurgu yapılarak, tüm terör örgütlerini lanetlediler.

ALAN: ELAZIĞ YATIRIMLAR AÇISINDAN EN GÜVENLİ LİMANDIR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Platform 23 çatısı anlıda çok sayıda dernek başkanı ve işadamının katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ TSO kuruluş ve hizmetleri ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra, Elazığ ekonomi ve sanayisi hakkında işadamlarıyla bilgi paylaşımında bulundu. Başkan Alan Cazibe Merkezleri programı ile Elazığ’ın yatırımlar açısından en güvenilir liman olduğuna dikkat çekerek, “Sayın Başbakanımızın 4 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklamış olduğu Cazibe Merkezleri Programı kapsamında ilimiz belirlenmiş olan 23 il arasında yer almıştır. Bununla birlikte Elazığ, TRB1 illerini kapsayan Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinin merkezi olarak Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Programın Ön Talep Formları Kalkınma Bankası tarafından kısa bir süre önce yayınlanmış ve illerden gelen talepler toplanmaya başlanmıştır. Program kapsamında, İlimizde yatırım yapacak olan girişimcilere, Faizsiz Yatırım Kredisi, Faiz İndirimli İşletme Kredisi, Üretim Tesislerinin Taşınması, Danışmanlık, Bedelsiz Yatırım Yeri Tahsisi, Anahtar Teslimi Fabrika Binası Yapımı ile Çağrı ve Veri Merkezi Yatırım Destekleri sağlanacaktır.

Cazibe Merkezi Programı kapsamında yer alan 23 ildeki yatırımlar ayrıca 6. Bölge Desteklerinden 10 yıl boyunca istifade edecek olup, mevcut işletmeler de kapasite artımı halinde bu desteklerden istifade etme şansı yakalamıştır. Cazibe Merkezi Programı ile Bölgemizdeki yatırımlar açısından son derece önemli ve Cumhuriyet tarihimizin en ciddi destekleri sağlanmış bulunmaktadır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 2017 yılını Elazığ için tarihi bir dönemin başlangıcı olarak görmekte ve buna göre değerlendirmekteyiz. Çünkü yatırımlar açısından çok önemli destekler sağlanmıştır. Bununla birlikte, ilimizde yatırımların artması noktasında gecesini gündüzüne katarak çalışan Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımız da önemli bir şanstır.  Yönetim anlamında yatırımcının sürekli yanında yer alan ilimiz yöneticilerinin varlığı ile birlikte Elazığ sahip olduğu imkanlar ve avantajlarla diğer illere göre öne çıkmaktadır.

Ülkemizin ekonomi alanında önemli yayın organlarının başında gelen FORBES Dergisi 2016 Ekim sayısında, ‘Yatırım Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler’ araştırmasında, ilimizin 81 il içerisindeki yeri 19. Sıra olarak açıklanmıştır. Elazığ, Bölgede ilk 20’ye giren tek il olmakla birlikte Cazibe Merkezi kapsamsında yer alan 23 arasında da tek başına ilk 20’de yer almıştır.

Uluslar arası Rekabet Araştırma Kurumu (URAK) ve  TÜİK verileri ve istatistiklerinin kullanıldığı araştırmada 94 başlıktaki veri setinin değerlendirildiği açıklanmıştır. Bağımsız bir araştırma kurumunun objektif kriterleri sonucunda ilimizin yatırım anlamında Ülkemizde öne çıktığı görülmektedir.

İlimizin bu avantajlarının ve yatırımlar noktasında güvenilir bir liman olduğunun yurt içi ve yurt dışında çok etkili bir şekilde tanıtılması için çok koordineli ve planlı bir çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bu konu tek başına bir iki kurumun altından kalkabileceği bir husus değildir. Elazığ Valiliği öncülüğünde, Elazığ Belediyesi, Odamız, ilimizdeki STK’lar ve il dışındaki ELFED gibi STK’ların müşterekliğine ve birlikte organize olmalarına ihtiyaç vardır.

ELFED tarafından gerçekleştirilen bu organizasyon bu nedenle çok değerli ve Elazığ adına önemlidir.

Bu düşüncelerle; Sayın Belediye Başkanımıza verdiği destekten dolayı teşekkür eder, Elazığ adına bu güzel organizasyonları için ELFED Başkanımız Sayın Faik İçmeli ve yönetim kuruluna şükranlarımı sunar, Elazığ’a zaman ayırarak teşrif eden tüm işadamlarımıza kalbi teşekkürlerimle, saygılar sunarım” dedi.

ALTUNBAŞ: GÖNÜLLÜ YATIRIM VE TANITIM DANIŞMANLIĞI YAPACAĞIZ

Platform 23 Başkanı Harrun Altunbaş, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’a kabul ve güzel organizasyonu için teşekkür ederek, “Sayın Başkanım öncelikle bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. İfade etmiş olduğunuz gibi tanıtım ve bilgilendirme noktasında Elazığ TSO tarafından bizlere verilecek her türlü bilgi ve doküman İstanbul’da işadamlarıyla paylaşılacak ve gönüllü olarak Elazığ’a yatırım ve tanıtım danışmanlığı yapacağız. İfade ettiğiniz gibi Elazığ bölgede yatırımlar anlamında en güvenilir limandır. İlimizin bu özelliği ile birlikte Cazibe Merkezi kapsamında sağlanacak desteklerle çok önemli yatırımlar kazanacağına inanıyorum. Platform 23 olarak bu süreçte elimizden ne geliyor ise yapmaya devam edeceğiz. Sayın Belediye Başkanımıza ilgisi ve destekleri nedeniyle teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

YANILMAZ: ELAZIĞ AVANTAJLARIYLA DİKKAT ÇEKMEKTEDİR…

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise yaptığı değerlendirmede, Elazığ’ın ulaşım, altyapı, yaşanabilirlik, güvenlik, huzur ve beşeri sermayesi ile Cazibe Merkezi iller kapsamında en dikkat çeken il olduğunun altını çizdi. Yanılmaz değerlendirmesinde, “Üç gün boyunca misafir ettiğimiz Danimarka Büyükelçisi ilimizden ayrılırken ‘İstikbal göklerde, yatırım ve kazanmak Elazığ’dadır’ gibi çok güzel bir ifade kullandı. Gerçekten dışarıdan bağımsız bir göz ile Elazığ’a baktığınızda ilimiz bir çok özelliği ile Cazibe Merkezi’nin yatırımlar açısından en dikkat çeken şehri konumundadır. Elazığ etrafındaki 300 km kare bir alanda tam 27 ile ulaşım ve lojistik imkanı sunan bir şehir. Günlük olarak Ankara ve İstanbul’a gidip dönecek şekilde ulaşım imkanı var. İlin zengin kaynakları ve potansiyeli İdris Başkanın da ifade ettiği şekilde bağımsız araştırma firmaları tarafından ortaya konmuş durumda. Biz bu süreçte Cazibe Merkezi programı kapsamında  başta İstanbul olmak üzere ülkemizin her yanından ve yurt dışından işadamlarımızın ilimize yatırım yapmasını bekliyoruz. Kendilerine elimizden gelen tüm imkanları sunmaya hazır olduğumuzu zaten her platformda dile getiriyoruz. Bu düşüncelerle ilimizi ziyaret eden tüm işadamlarımıza ve bu güzel ortam için Elazığ TSO Başkanı ve Yönetimine teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 798 defa okundu.
Ekleme Tarihi :17.12.2016 13:38:34
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.