Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

KIRSAL KALKINMA HİBE DESTEKLERİ TANITILDI

Elazığ TSO ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı”  Elazığ TSO Toplantı Salonunda yatırımcılara tanıtıldı. Toplantıya Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Oda Üyeleri ve ilgililer katıldı.

Alan: Elazığ Yatırımlar Açısından Tarihi Bir Fırsat Yakalamıştır…

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın Cazibe Merkezi Programı, Teşviklerde 6. Bölge Destekleri, TKDK ve Kırsal Kalkınma yatırımlarıyla tarihi bir fırsat yakaladığını ifade etti.

Başkan Alan konuşmasında; “İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınma ve gelişmesine öncülük edecek sektörlerin belirlenmesi ve tespit edilmesi çalışmalarında tarım ve hayvancılık hep ön plana çıkmıştır. Bu sektörlerin gelişmesi başta olmak üzere tarıma dayalı sanayinin ilimizde ivme kazanması noktasında Kırsal Kalkınma Yatırımları çok büyük önem taşıyor.

İki milyon liraya kadar olan desteklerin yüzde 50’sinin hibe olarak verilmesi yatırımcılar açısından çok önemli bir fırsattır. Devletimizin sunmuş olduğu bu önemli desteklerden istifade edilerek, ilimizde tarım ve hayvancılık sektörlerine dayalı sanayinin gelişmesi Oda olarak en büyük beklentimizdir.

İlimiz çok önemli ve tarihi bir süreçten geçmektedir. Sayın Başbakanımız tarafından 4 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkınma ve Destek Paketinde ilimiz Cazibe Merkezi iller arasında yer almıştır. Bu gelişmenin ardından 6 Ekim 2016 tarihinde Sayın Başbakanımızla TOBB öncülüğünde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa Başkanları ile dört Bakanın katıldığı ve yaklaşık 10.5 saat süren istişare toplantısında şahsım tarafından Elazığ’ın Teşvik Yasası kapsamında 2012 yılında beri mağdur olduğu ve yeni dönemde bu mağduriyetin kaldırılarak ilimizin Teşviklerde 6. Bölgeye alınması talep edilmiştir.

Yine aynı toplantıda ilimiz ve bölgemizdeki tüm mevcut yatırımların da mağdur olmamaları için yeni bir düzenleme yapılarak teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi gerektiği dile getirilmiştir. Sayın Başbakanımız toplantıda bu konuda beklentilerimizin karşılanacağı sözünü vermiş ve ardından ilimizin de aralarında bulunduğu Cazibe Merkezi kapsamındaki  23 ilin Teşviklerde 6. Bölgede yer aldığı açıklanmıştır. Yakın bir tarihte açıklanacak olan yasa ile birlikte bölgemiz için yeni bir dönem başlayacaktır.

Kırsal Kalkınma Destekleri, TKDK Destekleri, Cazibe Merkezi Programı ve Teşviklerde 6. Bölge Destekleriyle birlikte Elazığ bölgemizde en fazla yatırım alacak illerden biri haline gelecektir. Çünkü başta güvenlik olmak üzere ilimizin yatırımlar açısından çok önemli avantajları ve imkanları mevcuttur.

İlimizin hak ettiği noktaya gelmesi için, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık görevini üstlendiğim 27 Şubat 2015 tarihinden itibaren çok yoğun bir mesai vermekte ve ilimizin haklarının aranması noktasında ulaşabildiğimiz tüm merci ve makamları yazılı ve sözlü olarak bilgilendirmekte ve yoğun gayret göstermekteyiz.

Bu yoğun gayretimizin karşılığı olarak Yüce Allah’a şükürler olsun ki, bugün 2012 yılından beri ilimizde yatırımların önündeki en büyük engel olan Teşviklerdeki adaletsizliği ortadan kaldırmış bulunmaktayız. Ben bu vesile ile bir kez daha bu sürece çok büyük emek veren başta Sayın Valim olmak üzere, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, siyasi partilerin temsilcilerine ve tüm sivil toplum kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kırsal Kalkınma Hibe Desteklerinin içeriği hususunda ben sözü İl Tarım Müdürlüğümüzün çok değerli uzmanlarına bırakırken, bir kez daha hepinize en derin saygılarımı sunuyor, toplantının yararlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Karahan: Yatırımın Yarısı Bizden…

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan da yaptığı değerlendirmede Kırsal Kalkınma Yatırımları ile yatırımcının toplam maliyetinin yarısının Bakanlık desteği ile İl Müdürlüğünce karşılandığını ifade ederek, “Sayın Başkanımız Elazığ’da yatırımlara sağlanacak destekler ve üst başlıkları hakkında bilgiler verdi. Ben bugün uzmanlarımızca tanıtımı yapılacak olan 11. Etap Kırsal Kalkınma Desteklerinin detaylarına girmek istemiyorum. Ancak, il müdürlüğümüz tarafından son on yıl içerisinde 43 ekonomik yatırıma 10 milyon, 2188 projeye 17 milyon makine ve 35 bireysel sulama projesine ise 878 milyon TL destek sağlamış bulunmaktayız. Bakanlığımızın programı doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce desteklerimiz ve hibelerimiz devam edecek ve gerçekten bir tarım kenti olan Elazığ’da tarım ve hayvancılığa dayalı sanayinin de gelişmesine öncülük etmeye devam edeceğiz. 04 Aralık 2016 tarihine kadar il müdürlüğümüzce kabul edilecek olan 11. Etap Kırsal Kalkınma Hibe Desteklerine girişimcilerimizin başvurularını bekliyoruz. Ben bu düşüncelerle, bu bilgilendirme imkanını bizlere sağlayan Sayın Başkanımıza ve toplantıya iştirak eden tüm harizuna en derin saygılarımı sunuyor, programın ilimiz yatırımlarına bereket getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan Bilgilendirmenin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü uzmanlarınca 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı hakkında bir sunu yapılarak sorular cevaplandırıldı.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Bu haber 924 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.11.2016 15:17:31
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.