Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

TEŞVİK VE CAZİBE MERKEZİ PROGRAMI HEYECANLA BEKLENİYOR

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Destek ve Teşvik Paketi’nin iş dünyasında heyecanla beklendiğini ifade ederek, yurt içi ve yurtdışından çok sayıda yatırımcının Elazığ’a yoğun ilgisinin olduğunu söyledi…

İş Dünyasının Gözü Kulağı Yayınlanacak Olan Yönetmelikte…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ’a yatırım anlamında iş dünyasının yoğun ilgisi olduğunu ifade ederek, “Sayın Başbakanımızın 4 Eylül tarihinde Diyarbakır’da açıklamış olduğu Bölgeye özgü yeni destek paketi ve Cazibe Merkezi Programı iş dünyasında büyük bir heyecan yaratmıştır. Sayın Başbakanımızın bu açıklamasının ardından bugüne kadar Elazığ’dan, yurt içinden ve yurtdışından çok sayıda girişimcinin bilgi talebiyle karşılaştık. Bu ilgi halen yoğun bir şekilde devam ediyor. Destek Paketinin açıklanmasının ardından yapmış olduğumuz değerlendirmelerde Elazığ’ın sahip olduğu avantajlar ve potansiyeli ile bölgede en fazla ilgi görecek olan şehir olduğunu ifade etmiştik. Forbes Dergisi tarafından Ekim ayı içerisinde yayınlanan araştırmada da Elazığ’ın Ülkemizde yatırım yapılabilir ve yaşanabilir iller sıralamasında ilk 20 il arasında olduğu açıklandı. Bu araştırmada Doğu ve Güneydoğu illeri arasında sadece Elazığ ilk 20’ye girmiş olup, Ülkemizin gelişmiş yöreleri olan Akdeniz, Marmara ve Ege Bölgelerindeki bir çok şehri de geride bırakmıştır. Sayın Başbakanımızın açıkladığı 8 Cazibe Merkezi il arasında da yine Elazığ bu araştırmada ilk 20’ye giren tek il olmuştur. Elazığ’a çok yoğun bir ilginin olacağını ifade etmemizin ardından Forbes Dergisinin bu araştırması bizleri doğrulamıştır. Cazibe Merkezleri Programı ile Teşvik düzenlemesi tebliğinin yayınlanması ve uygulanmaya geçilmesiyle birlikte Elazığ çok önemli bir değişim yaşayacak ve Cazibe Merkezi yaklaşımına uygun olarak çevresindeki illeri de olumlu yönde etkileyerek bölgemizde istihdam ve üretim merkezi haline gelecektir.”

 

Teşvikteki Düzenleme İle Mevcut Yatırımlar Şaha Kalkacaktır…

Başkan Alan, 6 Ekim’de Başbakan ile yapılan toplantıda mevcut yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi sözünün Başbakandan alındığını hatırlatarak bölgedeki mevcut yatırımların şaha kalkacağını söyledi. Başkan Alan, “TOBB ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye 9. Ekonomi Şurası kapsamında Bölgemizdeki Oda ve Borsa Başkanları, bakanlar  ile bazı illerin milletvekillerinin katılımı ile 10.5 saat süren bölgemiz ekonomik değerlendirme toplantısında şahsım tarafından bizzat Sayın Başbakanımızdan talep edilen bölgemizdeki mevcut yatırımların haksız rekabete uğramaması için 6. Bölge desteklerinden istifade etmeleri talebim Sayın Başbakanımızın kesin ifadeleriyle olumlu karşılanmıştır. Elazığ, Malatya, Adıyaman ve Erzincan gibi illerimiz de bu konu medya ile paylaşılmış ve iş dünyasından yoğun ilgi görmüştür. Oda olarak 4 Eylül tarihinden bugüne kadar ilimiz ve bölgemizdeki mevcut yatırımların tam anlamı ile ekonomiye kazandırılması hususunda çok yoğun girişimlerde bulunduk. ‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım’ ifadelerini sıklıkla kullandık. Çünkü bölgeye yeni bir yatırım kazandıralım derken mevcut yatırımların kapanmasına meydan vermemeliyiz. Böyle bir gelişme ne hedeflenen başarıyı, ne de huzuru getirir. Odamıza kayıtlı ve kapasite raporu olan firma sayısı 310’dur. Bu firmaların kapasite raporuna göre istihdamı yaklaşık 30 bin olması gerekirken bugün yüzde 20 kapasite ile çalışan bu işletmelerin toplam istihdamı maalesef ancak 8 bin 700’dür. Mevcut yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi ve makine, işletme sermayesi, enerji, SGK, Stopaj, navlun vb. destekler ile kapasite kullanımları yüzde 60’ların üzerine yükselecek ve bu işletmelerin istihdamları üç kat artacaktır. Bu yaklaşımın yeni istihdam anlamında devlete maliyeti yeni bir yatırım kurmaktan daha düşük olacaktır. Cazibe Merkezi Programı ile Teşvik düzenlemesinin yayınlanmasıyla birlikte bölgedeki olumlu değişime hep birlikte yüce Allah (c.c)’ın izniyle şahit olacağız” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 769 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.10.2016 14:07:28
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.