Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
DESTEK VE TEŞVİK PAKETİNE ELAZIĞ’IN HAZIR OLMASI GEREKİYOR

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Başbakan tarafından 04 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yatırım ve Destek paketinin, kalkınma ve gelişme açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek Elazığ’ın altyapı olarak yatırımlara hazır olması gerektiğine işaret etti.

 

BEKLENTİLERİMİZİ İFADE ETTİK

Başkan Alan, Destek ve Teşvik Paketinden ilimizin en üst düzeyde istifade edebilmesi için iş dünyasının talep ve beklentilerini başta Kalkınma Bakanlığı olmak üzere ilgili yerlere ulaştırıldığını ifade ederek, “ Sayın Başbakanımızın genel hatları ile açıkladığı ve daha sonra ilgili bakanlar tarafından yapılan sözlü değerlendirmelerde ilimiz için çok önemli olduğunu gördüğümüz bazı eksiklikleri yazılı olarak ilgili bakanlıklara ulaştırmış ve medya ile paylaşmıştık. Bunların başında özetle; sektör kısıtları, asgari yatırım tutarlarının ne olacağı, mevcut tüm işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması ve büyük yatırımlar için illerde konsensüsler oluşturulması geliyordu.

Son olarak Sayın Valimizin daveti ile, Elazığ Valiliğinde yapılan toplantıda yine beklentilerimizi ifade ederek hazırlamış olduğumuz dosyamızı takdim ettik. Sayın Valimizin, Sayın Milletvekillerimizin ve Sayın Belediye Başkanımızın Elazığ’ın da içinde bulunduğu Cazibe Merkezi kapsamındaki illerin yöneticileriyle Ankara’da yaptıkları girişim ve görüşmeler sonrasında sektörel kısıtların önemli ölçüde ortadan kalktığını büyük bir memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz.

Yapılan açıklamada; Makine ve Ekipman İmalatı, Kauçuk ve Plastik Sanayi, Temel Metaller ve Metal Dışı Mineraller, Yapı Malzemeleri üretimi,  Tekstil ve Konfeksiyon, Gıda Sanayi, Turizm, Karayolu Taşımacılığı, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, Sebze ve Meyvecilik sektörlerinin destekleneceği ifade edilmiştir.

Ancak; Destek ve Teşvik Paketinin mevzuatının yayınlanmadan önce desteklenecek sektörler bölümünün revize edilerek, Maden ve Mermer, Su Ürünleri Üretimi ve İşlenmesi başlıkları ile Küçük Baş Hayvancılık yerine, Hayvancılık, Arıcılık yerine Kanatlı Hayvancılık ve Arıcılık, Sebze ve Meyvecilik sektörüne Seracılığın ilave edilmesi ve Yapı Malzemeleri Üretimi kısmına da Mobilya Üretiminin dahil edilmesi ilimizin kalkınma ve gelişmesine önemli katkı sağlayacak ve ilimiz kaynaklarının ekonomiye kazanmasına öncülük edecektir.”

 

DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAYALIM

Bölgedeki eski yatırımların mevcudiyetini koruması ve rekabet güçlerinin yeni yatırımcılarla eşit olması için mutlak suretle Cazibe Merkezi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Başkan Alan, “Dimyata pirice giderken evdeki bulgurdan olmak gibi güzel bir ata sözümüz var. Bu söz tam da Cazibe Merkezleri programı noktasında eski yatırımcıların durumunu özetliyor. Biz bölgemizde yeni yatırımcılar kazanalım derken mevcutların bir bir kapanmasına da meydan vermemeliyiz. Yeni yatırımları 6. Bölge teşviklerinden istifade ettirirken eskileri görmezlikten gelmek çok yanlış bir tutum olacaktır. İşletmelerin yeni istihdam, yeni ürün, yeni makine, ihracat taahhütü, kapasite büyütme gibi taleplerinin karşılanması noktasında sıfır faizli ve uzun vadeli kredi talepleri karışlanmalı, devlet alım garantisi noktasında bu işletmelerinde taleplerini değerlendirmelidir.

 

SÜRATLİCE ALTYAPIYI OLUŞTURMALIYIZ

Başkan Alan değerlendirmesinde, Destek ve Teşvik Paketinin açıklanmasının ardından özellikle il dışından çok sayıda girişimcinin Elazığ TSO’yu arayarak ve ziyaret ederek bilgi sahibi olmak istediğini belirterek, “Destek ve Teşvik Paketi’ne çok ciddi bir ilgi söz konusu. Her gün Odamızı mutlak suretle il dışından arayanlar ve ziyaret ederek bilgi sahibi olmak isteyen girişimciler mevcut.

Elazığ’a çok yoğun bir ilginin olacağını ön görüyoruz. Çünkü ilimizin mevcut potansiyel kaynakları, ilin altyapı avantajları, jeopolitik konumu, ulaşım avantajları, insan kaynağı varlığı ve hepsinden önemlisi güvenilir bir liman oluşu Elazığ’ı bölgede bir adım öne çıkarıyor. Yakalanmış olan bu önemli fırsatın ilin kalkınma ve gelişmesi adına iyi değerlendirilmesi noktasında yatırımlar için altyapıyı çok iyi kurgulamalıyız.

Burada en önemli husus yatırım yeri tahsisleri olacaktır. Yatırımcılara ‘yerimiz yok’ dememek için bugünden hazırlıklara başlamalıyız.

Bu noktada Elazığ OSB’deki mevcut tesis ve parsel tahsislerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Uzun süredir atıl durumda bulunan kapalı tesislerin, arsa tahsisi yapılmış olmasına rağmen yatırıma geçmeyen parsellerin, imalat amacı dışında bağ-bahçe yada arsa olarak büyük parselleri işgal eden işletmelerin ivedi şekilde yeniden değerlendirilmesi ve bu alanların üretime kazandırılması gerekiyor.

Elazığ OSB’nin amacı dahilinde üretim merkezine dönüştürülmesi için çok önemli bir fırsat yakalamış durumdayız. Bununla birlikte Milli Emlak Müdürlüğü ve Elazığ Belediyemizin yatırımcılara tahsis edilebilecek arsa üretmesi gerekiyor. Elazığ’ın arsa sorunu nedeniyle yatırımcı kaçırmaması gerekiyor.”

 

TANITIM VE BİLGİLENDİRME SEFERBERLİĞİ YAPMALIYIZ

Destek ve Teşvik Paketinin yönetmelik ve mevzuatının kısa bir süre içerisinde hazır olmasını beklediklerini söyleyen Başkan Alan, “Elazığ’ın desteklerden en yüksek oranda yararlanabilmesi için ilimizde oluşan hava bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir. İlimiz yöneticileri başta olmak üzere Sayın Vekillerimiz ve tüm STK temsilcilerimizin bugün büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki önceliği destek ve teşvik paketidir.

Bu birlikteliğin devamının sağlanarak, Elazığ’ın yatırımcılara sağladığı imkanlar ve destek ve teşvik paketinin avantajlarını Ankara, İstanbul başta olmak üzere Avrupa’da bir iki noktada yapılacak kapsamlı bilgilendirme toplantıları ile yatırımcılara çok iyi anlatmalı ve bu konuda bir seferberlik anlayışı ile çalışmalıyız. Yatırımlar kapsamında sadece Elazığlı girişimcilerin değil, Ülkemizde ve Avrupa da yaşayan tüm girişimcilerin de dikkatini ilimize çekmemiz gerekiyor.

Geçmiş dönemde Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan Elazığ Tanıtım Günleri konseptine benzer, ‘Fırsatlar Şehri Elazığ’ konseptiyle yeni bir tanıtım ve bilgilendirme hamlesini hayata geçirmeliyiz.

Bu çalışmalara tüm kurum, kuruluş, meslek örgütleri ve STK’larımızla birlikte il dışında bulunan tüm Elazığ Dernek ve Vakıflarıyla, sanatçı, siyasetçi, medya ve bürokratların da destek ve katılımı sağlanmalıdır. Gün Elazığ için birlik ve beraberlik günüdür. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak zaman ve mesai meftunu gözetmeksizin tüm kurumlarımızla bu çalışmalara hazır olduğumuzu belirtir, saygılar sunarım” şeklinde açıklamada bulundu. 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 824 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.9.2016 13:28:08
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.