Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

TEŞVİKTE BEKLENTİLER HAYAL KIRIKLIĞINA DÖNÜŞMEMELİ

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Başbakan tarafından 04 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklanan ve bölgemizdeki 21 il ve 3 ilçenin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesini hedefleyen ‘Destek Paketi’nin hayal kırıklığına yol açmaması temennisinde bulundu…

İLGİLİ, İLGİSİZ ÇOK SAYIDA YORUM YAPILIYOR…

Başkan Alan konuyla ilgili olarak medya kuruluşlarında çok sayıda ilgili, ilgisiz kişi ve kuruluşların beyanatlar verdiğini ve ciddi manada bir bilgi kirliliği oluştuğuna işaret ederek, “04 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan ve temel amacı, Doğu ve Güneydoğu’daki 21 il ve 3 ilçedeki işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı ve mülteci sorunlarını çözmeyi hedefleyen Destek ve Teşvik Paketi bölgemizde ve iş dünyamızda heyecan yaratmış ve büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak içeriği henüz net olmayan ve uygulama adımları noktasında henüz bir yönetmelik dahi yayınlanmamış iken, sanki bölgenin ve Elazığ’ın sihirli bir değnekle kurtarıldığı gibi bir algı oluşmaya başlamış ve ilimizin Cazibe Merkezi olarak değerlendirilmesi tarihi bir zafermiş gibi sunulmaya başlanmıştır. İlimiz son 10 yıldan beri zaten Cazibe Merkezi konumundadır. Cazibe Merkezi yaklaşımının tarifi açık olmasına karşın Elazığ bu tarife uygun bir şekilde son 10 yılda herhangi bir kazanım elde edememiştir. Dolayı ile, dereyi görmeden paçaları sıvamanın bir anlamı olmadığı gibi, toplumu büyük beklentiler içerisine sokup sonucunda hayal kırıklığı yaşatmanın da manası yoktur” şeklinde konuştu. 

ELAZIĞ TSO TRİBÜNLERE OYNAMADAN ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞMAKTADIR…

Destek ve Teşvik Paketinin açıklanan kısıtlı bilgileri doğrultusunda Elazığ TSO tarafından değerlendirildiğini belirten Başkan Alan, “Devletimiz, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinin kalkınma ve gelişmesi hususunda çok doğru bir reçete sunmuştur. Bu reçetenin doğru yönü devletin altyapıyı tamamlaması ve yatırımcıların beklentilerinin karşılanması hususlarıdır. Oda olarak  açıklanan bilgiler ışığında paketi değerlendirerek bize göre eksiklikleri tespit etmiş ve Kalkınma Bakanlığımıza konuyu bildirmiş bulunmaktayız. Yani tribünlere değil çözüm odaklı çalışıyoruz. Destek paketinde öncelikle halen uygulamada olan ve Elazığ’ın 4. Bölge teşviklerinden istifade ettiği yasanın ilimize yaşattığı mağduriyetin altı çizilerek, Destek Paketinde de aynı mağduriyetin yaşanmamasının altı çizilmiştir. Nedir bu konular? En önemlisi sektörel kısıtlar, yatırım asgari tutar zorunluluğu, destek süreleri, SGK işveren hissesidir. İkinci bir husus ise Bakanlığımıza Elazığ’ın zaten 10 yıldır Ülkemizdeki 12 Cazibe Merkezinden biri olduğu hatırlatılarak bu sürede ilin bir kazanım elde edemediği, Destek Paketi kapsamında da Elazığ isminin şeklen listede yer almaması vurgulanmıştır. Üçüncü husus ise, mevcut yatırımların durumudur. Büyük emek ve bütçelerle oluşturulan bu yatırımların sorunlarının çözümü ve beklentilerinin karşılanmasıdır. Bu yatırımcılarımız öncelikle uzun vadeli ve düşük faizli işletme kredisi, yeni makine ve teçhizat alımı için 0 faizli kredi ve teminat noktasında destek beklemektedir. Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan DPT’de çok uzun yıllar daire başkanlığı yapmış bu dönemde Doğu Anadolu Projesi (DAP)’ni yürütmüştür. Dolayısı ile bölgemizi ve bölgenin potansiyelini çok iyi bilen bir bakana sahibiz. Kalkınma Bakanlığına sunmuş olduğumuz raporumuzda özellikle DAP kapsamında illerin öne çıkan potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması talep edilmiştir. Kaldı ki, Elazığ’ın potansiyel kaynakları zaten Elazığ Ekonomi Kurultayı, Elazığ Kalkınma Kurultayı, DAP Raporu ve Elazığ TSO SWOT Analizinde belirlenmiştir.

Medyada gözükme ve gündemde kalma adına yapılan yarışı ibretle izliyor ve doğru bulmuyoruz. Sürece doğru katkı sağlanacak ise, bu doğrultuda adımların atılmasını öneriyoruz. Toplumu hayal kırıklığına uğratacak ve büyük beklentiler içine sokacak beyanatlardan kaçınılmasının bir kez daha altını çiziyoruz.

Bu düşüncelerle, yeni Destek Paketi’nin bölgenin beklentilerini karşılayacak ve kağıt üzerinde kalmayacak şekilde tüm bölge illerine adil bir şekilde uygulanması temennisiyle, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 736 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.9.2016 15:21:35
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.