Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

 BÖLGE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILMIŞTIR

Sayın Başbakanımız tarafından 04 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan 23 ilin kalkınma ve gelişmesini hedefleyen yeni teşvik ve destek paketi bölgenin kaderini değiştirecek çok önemli ve değerli bir adımdır.

Destek paketi kapsamında terörden büyük zarar gören il ve ilçe merkezlerinin yeniden yapılması ile birlikte Elazığ’ın da içinde bulunduğu 23 ilin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınması ve gelişmesi hedeflenmiştir.

Bölgemizde yer alan 23 il 5 Cazibe Merkezi altında kümelendirilmiş ve Elazığ 5 cazibe merkezinden biri olarak değerlendirilmiştir. Sayın Başbakanımızın ifadesiyle önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde bölgemizde yer alan 23 ile kamu ve özel sektör yatırımı olarak toplam 140 milyar TL’lik yatırım öngörülmektedir. Sayın Başbakanımızın vermiş olduğu bilgilere göre, her yıl bölgemizde 10 yeni yatırım devlet tarafından yapılacaktır. Bu yatırımların her birinde en az 200 istihdam öngörülmektedir. Devlet tarafından sosyal ve kültürel altyapının tamamlanması ve güvenliğin tam olarak tesis edilmesinin yanı sıra yatırımlara da iveme kazandırılması destek paketinin önceliğini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda bölgede yatırım yapacak olan özel sektör temsilcilerine şu desteklerin sağlanacağı ifade edilmiştir:

-          Bedelsiz arsa desteği

-          Fabrika binasının devlet tarafından yapılması

-          Makine teçhizat alımına sıfır faizli kredi

-          1 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli işletme sermayesi desteği

-          Üretilen ürünlerin devlet tarafından alım garantisi

Tüm bu desteklerden yatırımcıların ne şekilde yararlanacağı ve hangi sektörlerin destekleneceği hususları yakın bir zamanda yayınlanacak olan yönetmelikte belirlenecektir.

Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan bu desteklerin halen uygulamada olan mevcut Teşvik Yasası ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bu destekler bölgenin kalkınma ve gelişmesini esas alan ve önümüzdeki 10 yılı kapsayan bir programdır. Biz Elazığ iş dünyası olarak, bölgemizdeki mevcut tüm yatırımların da bu paket kapsamında desteklerden istifade etmesi, sektörel kısıtların olmaması, yatırım tutarı şartının aranmaması gibi desteklerin de verilmesini arzu ediyoruz. Devletine ve milletine bağlılığını tarih boyunca ispatlamış ve bunun bedelini fazlasıyla ödemiş bir il olan Elazığ’ın hükümetimiz tarafından bu süreçte en üst düzeyde değerlendirilmesini bekliyoruz. Bu anlamda bölge için uygulanacak olan destek ve teşvik paketinin bir kez daha hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum.

 

İdris ALAN

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber 932 defa okundu.
Ekleme Tarihi :6.9.2016 13:09:10
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.