Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’la 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasını değerlendirdik:

ALAN: TÜRKİYE AYDINLIK BİR GELECEĞE YELKEN AÇMIŞTIR

15 Temmuz darbe girişimini önleyen halkın Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da canlarını feda edenlerle aynı ruha sahip olduğunu belirten Başkan Alan, “Ülkemiz, tarihi bir dönemeçten ve uçurumun eşiğinden halkın kahramanlığı sayesinde dönmüştür. 15 Temmuz aydınlık bir geleceğe yelken açtığımız tarihin başlangıcıdır…” dedi.

 

 

Sayın Başkan; Ülkemiz bu sürece nasıl geldi?

İdris ALAN: Bu süreç son iki üç yılın ya da son on yılın konusu değildir. Devlet içerisindeki paralel yapılanma hususu ülkemizin 35-40 yıllık geçmişine dayanan bir husustur. Halkın dini duygularını ve hassasiyetlerini istismar ederek tarihin bir çok döneminde farklı boyutlarda olaylar meydana gelmiştir. Bu olay da sinsice ve devletin kılcal damarlarına kadar sızarak ve kendini iyi gizleyerek bugünlere kadar gelmiş ve artık devlet yönetimini ele geçirme zamanı diyerek ortaya çıkmış bir kalkışmadır. Her şerde bir hayır vardır düşüncesiyle ben Ülkemizin artık daha aydınlık ve daha güvenli bir geleceğe doğru gideceğine inanıyorum. Çünkü devletin tüm hassas noktalarına sızan bu hain şebekenin ortaya çıkmış olması ve temizlenme sürecinin başlaması liyakat sahibi ve hak edenlerin toplumun tüm kesimlerine yayılmasına vesile olacaktır. Bu hain şebekenin icraatları nedeniyle Türk toplumunda tüm kurum ve kuruluşlara olan güven maalesef yüzde 20-30’lar seviyesine gerilemişti. Şimdi bu durum tersine dönecek ve Türkiye hızla yaralarını saracaktır. Çünkü bu toplumu oluşturan tüm katmanlar darbeye karşı durmuştur. Demokrasiden ve milletin iradesinden öte bir gücü kabul etmediğini göstermiştir.

Sayın Başkanım; halkımızın kararlı duruşuna tüm açıklamalarınızda büyük övgüler yaptınız. Son olarak Oda olarak demokrasi nöbetine katılanlara ikramınız oldu. 15 Temmuz’dan beri sizleri sürekli halkın içinde görüyoruz. Neler söyleyeceksiniz?

İdris ALAN: 15 Temmuz gecesinden bugüne kadar başta Sayın Valimiz olmak üzere, devletimizin tüm kademelerinin demokrasiye sahip çıkma adına yaptığı tüm faaliyetlere katılım sağladık. İfade ettiğiniz gibi 15 Temmuz’dan beri demokrasi meydanında halkımızla birlikte olmaya devam ediyoruz. Çünkü biz de bu halkın içerisindeyiz. Tankın, uçağın, merminin, silahın önünde kahramanca duran yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çocuğu ile bu halk, dünyaya örnek bir duruş sergilemiştir. Dün Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da mücadele eden ruh 15 Temmuz’da yeniden canlanmıştır. Bu millet 15 Temmuz gecesi asker kıyafetli teröristleri geri püskürtmüştür. Milletimizin gönlündeki irfan, iman ve vatan sevgisi bu belayı, darbeyi bertaraf etmiştir.  Bu halk bütün dünyaya bir vatana, bir toprağa ait olmak ne demektir, bayrak ne demektir, insan ve onu var eden değerler ne demektir çok iyi göstermiştir. Bu hareketle milletimiz iradesinde Allah’tan başka hiçbir güç tanımadığını ortaya koymuş ve çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakarak tarihe not düşmüştür. İşte onun için diyorum ki, ayaklarının altına ipek halı serilesi bu halk her şeyin en iyisini hak ediyor. Şahsım ve Odamız bu mücadelede sonuna kadar halkımızın içinde yer almaya devam edecektir. 

Sayın Başkanım, halkın idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili talepleri var. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

İdris ALAN: Halkımızın darbe girişimine kalkanların davranışı karşısında böyle bir talepte bulunması normaldir. Kendi halkına tankla, uçakla ateş açan, seçilmiş cumhurbaşkanının kaldığı mekanı bombalayarak canına kast eden, cumhurbaşkanlığı külliyesini, TBMM’yi bombalayan bu alçak girişimlere karşı halkın idam talebini yadırgamamız gerekiyor. Türkiye’de bu ve buna benzer girişimlere ve hatta tüm terör olaylarını organize edenlere karşı bu tür bir yasanın getirilmesi toplumun beklentisidir.

Sayın Başkanım; darbe süreci ekonomiyi nasıl etkiler?

İdris ALAN: Hükümetimiz darbe girişi sonrası güvenlik tedbirleri ile birlikte ekonomik tedbirleri de hemen gündeme alarak iş dünyasının yanında olduğu mesajını ilk gün verdi. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, açıkladığı vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ve varlık barışına yurtiçi varlıkların da dâhil edilmesine ilişkin kararı açıkladı.

Sayın Ağbal bu açıklamasıyla tahsilatlarda sıkıntı yaşandığı bir dönemde, Devletimiz, ‘Merak etmeyin biz sizin arkanızdayız’ demiştir. Ayrıca, iş dünyamızdan gelen yoğun taleplere olumlu karşılık verilerek, matrah artırımı ve stok affı konusunda da adım atılması son derece yerinde olmuştur. Merkez Bankası da yaptığı açıklamada piyasalara güven vermiştir. Tüm özel sektörümüzün bu imkânlardan azami şekilde faydalanacağından eminim. Darbe girişiminin hemen arifesinde uluslar arası derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu düşürmesini ise Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi kasıtlı bir açıklama olarak görüyorum. Çünkü darbe girişiminin etkilerinin bir hafta on gün yada bir iki ayda ortaya çıkması beklenmemelidir. Bu bir süreçtir. Biz Elazığ iş dünyasının temsilcileri olarak şunun üzerinde hep durduk ve Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için iş dünyasının daha fazla üretmeye, daha fazla yatırım ve istihdam sağlamaya gayret etmesine işaret ettik.

Yaşanan süreç zaman alacaktır. Bu süreç içerisinde piyasaların kilitlenmemesi ve tüm çarkların dönmesi hususunda tüm kesimlerin hassas olmasını istiyoruz. Darbeyi bahane ederek iş ve işlemlerin aksaması, devlete iş yapan iş adamlarının hak edişlerinin zamanında ödenmesi, ihalelerin yapılarak günlük hayatın devam etmesi gerekiyor. Üyelerimizden zaman zaman bankalarla ilgili sorunlar duyuyoruz. Teminat mektubu, çek ya da kredi noktasında yardımcı olunmadığı üzerine serzenişler var. Bugün itibarı ile kurumları ya da bankaları eleştirmiyorum. Çünkü tüm kurumların yaşamış olduğu ağır bir süreç ve travma söz konusu, ancak bunu uzatmadan piyasaların işleyişini kolaylaştırmak için hükümetimizin yapıcı açıklama ve tavrına uygun şekilde davranmalarını bekliyoruz. Hükümetimiz ekonominin herhangi bir sekteye uğramaması için darbe girişiminin ikinci günü ekonomik tedbirler alırken bankaların yada diğer kurumların buna aykırı davranış içinde olmaları kabul edilmez. Özetleyecek olursak, hükümetimiz tüm kurum ve kuruluşları ile ekonomik tedbirler noktasında iş dünyasını rahatlatacak adımlar atmıştır. Ben sizin vasıtanızla kendilerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın Başkanım; son olarak yaptığınız açıklamada OHAL kararını desteklediğinizi açıkladınız. Bu karar ekonomi ve temel hak ve hürriyetleri nasıl etkileyecektir?

İdris ALAN: Öncelikle şunu iyi analiz etmek gerekiyor. Türkiye hiçbir şey yokken keyfine bir OHAL kararı almış değil. Ülkenin birliğine, halkına, demokrasisine ve Sayın Cumhurbaşkanının hayatına kast edilmiştir. OHAL böyle bir girişim sonrası alınmıştır.

Olağanüstü hal uygulaması, bütün uygar ülkelerde olduğu gibi, sivil ve özgür hayatın sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve milletin canına, malına ve devletine göz dikmiş darbecilerin bir an evvel kanunun karşısına çıkartılabilmeleri ve yeni kalkışmalara cesaret edememeleri için getirilmiştir. Darbe teşebbüsü sonrası olağan üstü bir durum yaşıyoruz ve bu tür durumlarda olağan üstü tedbirlerin alınması zorunludur. Geçtiğimiz aylarda Fransa’da yaşanan terör olayı sonrası hemen olağanüstü hal ilan edildi ve sürenin dolması ile 6 ay daha uzatma kararı alındı. Devlet, kendisine yönelik tehditlere karşı önlem almak zorundadır. Bu kapsamda OHAL, yerinde alınmış etkin bir mekanizmadır. Kamu düzeninin korunması ve hizmetlerin etkin bir şekilde işlemesi için bu kararın alınması zaruri ve yerinde olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, tüm hükümet yetkililerinin tüm açıklamalarında üzerinde ısrarla durulan en önemli konu OHAL ile temel hak ve hürriyetlere ve aynı zamanda ekonominin seyrine zarar verilmeden sadece terörle mücadele kapsamında değerlendirileceği olmuştur. Bu bakımdan iş dünyası olarak OHAL için herhangi bir endişemiz bulunmamaktadır.

Sayın Başkanım, okurlarımız adına teşekkür ediyoruz.

İdris ALAN: Ben sizlere teşekkür ediyorum. Halkımızın bir daha böyle acılar yaşamamasını Yüce Allah (c.c.)’tan niyaz ediyorum. Tüm okurlarımıza ve halkımıza en derin saygılarımı sunuyorum.

Bu haber 940 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.8.2016 08:50:04
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.