Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
-Başkanım Ramazan Ayındayız… Öncelikle Ramazan Ayı için bir değerlendirme alalım sizden…

İdris ALAN: İslam alemi için Ramazan Ayı büyük önem arz eder. Onbir ayın sultanı olan Ramazan Ayı şükür ve mağfiret ayıdır. Çok şükür ki, bu yıl da Yüce Allah (c.c.) bizleri bu müstesna zaman dilimine bir kez daha kavuşturmuştur. Fert ve toplum olarak huzura, sevgiye, saygıya ve yardımlaşmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zaman diliminden geçmekteyiz. Günlük hayatımızda kişisel zaaflardan dolayı ortaya çıkan bir takım eksiklikleri ve hataları kapatmaya, zaman zaman ihmal ettiğimiz insani ilişkilerimize bu kutlu ayı fırsat bilerek daha da önem vermeliyiz. Birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz aşikardır. Manevi duyguların doruğa ulaştığı bu müstesna ayda ihtiyaç içerisinde ve zor şartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalan vatandaşlarımızın maddi ve manevi yardımlarına koşarak dertlerine derman olmalıyız. Biz Oda olarak bu yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Odamızın katkıları ile Meclis Üyelerimiz vasıtasıyla ilimizde 800 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı ulaştırdık. Bayrama kadar bu tür yardımların iş dünyası ve STK’lar tarafından artarak devam edeceğini umut ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Üyelerimiz olmak üzere tüm halkımızın Ramazan ayını bir kez daha kutlar, huzur içerisinde bayrama erişmelerini dilerim.

-Klasik bir sorudur ama çocukluğunuzda nasıl geçirirdiniz Ramazanları? İlk orucunuzu hatırlıyor musunuz?

İdris ALAN: Çocukluğumuzdaki Ramazanlar bugüne göre elbette farklıydı. İmkanlar çok daha kısıtlı hayat daha zordu. Sanıyorum ilkokul 4 veya 5. sınıftaydım ilk oruç tuttuğumda. Yine yaz sıcaklarıydı. Arkadaşlarımızla oyun oynar su ihtiyacımız dayanılmaz hale gelirdi. Çeşmelere koşar elimizi yüzümüzü yıkar serinlemeye çalışırdık. Bazen çaktırmadan ağzımıza su kaçırdığımız da olurdu. Büyüklerimiz bizlere iftarlık alırdı yada küçük harçlıklar verirlerdi. Gazoz yada Eskimo dediğimiz meyveli buzlardan alırdık. İftar saatlerine yakın anne ya da babamız buz almamız için bizi buz satılan yerlere gönderirlerdi. Eve getirdiğimiz buz parçalanır ayranlı çorba, hoşaf yada suya atılırdı. İftar saatinde komşulardan bazen bahçelerde toplanmış meyve yada tatlı falan gelir bazen de annem komşulara gönderirdi. İftardan sonra yine arkadaşlarımızla sokak oyunları oynar bazen de teravih namazına giderdik. Camide gülüşmeler bazen itiş kalkışlar olur büyükler bazen kızar bazen de aralarına alırlardı. Paylaşma ve yardımlaşmanın üst düzeyde olduğu eski Ramazanları bugün özlüyorum.

-Ramazan sonrası Ticaret Odası için önemli bir sürece girilecek. Bir seçim atlatacaksınız bu yıl içerisinde… Aday oluyor musunuz?

İdris ALAN: Türkiye genelindeki Oda ve Borsaların seçim takviminin ne zaman işleyeceğiyle ilgili henüz resmi bir takvim belirlenmiş değil. Biz şu anda görevimizi layıkıyla yerine getirmenin ilimize ve üyelerimize hizmet vermenin gayretindeyiz. 16 aydır Elazığ TSO yönetim Kurulu başkanı olarak görev yapıyorum. Bu süre içerisinde üyelerimizle istişarelerimiz ve arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmeler sonrasında seçimlerde aday olma kararı almış bulunuyoruz. Bu sürecin başta ilimiz ve camiamız olmak üzere hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yüce Rabbimden bu şehre bir çivi çakacak, bir taş üstüne taş koyacak, bir üyenin sorunun çözümü için gecesini gündüzüne katacak, makam ve mevki hırsı olmaksızın, doğruluk ve dürüstlük içinde tek amacı hizmet olan bir yönetime nasip olmasını diliyorum. Tefekkür etmiş insanlar olarak, Yüce Allah (c.c)’ın büyük bir vebal ve sorumluluk isteyen bu görevi layıkıyla yerine getireceklere nasip etmesini diliyorum.

-Seçildiğiniz takdirde yapmayı düşündüğünüz çalışmalar neler?

İdris ALAN: Nasip olur yeniden seçilirsek öncelikli olarak ilimizin en önemli sorunu olan işsizlikle mücadele ve bu sorunun çözümü için olmazsa olmaz olan yeni yatırımların ilimize kazandırılması hususu önceliğimiz olacaktır. Zaten Oda Başkanı olarak göreve başladığım 2015 yılı Mart ayından itibaren bu konuyla ilgili çok yoğun bir mücadelenin içerisindeyim. Malumunuz olduğu üzere işsizliğin çözümü ve yeni yatırımların ilimize kazandırılması konusu Teşviklerden geçiyor. İlimiz 2012 yılı Haziran ayında yayınlanan Yeni Teşvik Yasasında 4. Bölgede yer almış ve bu durum ilimiz ekonomi ve sanayisini ciddi manada olumsuz olarak etkilemiştir. Bu olumsuzluğun giderilmesi için devletin zirve noktasına kadar sorunu taşımış bir kişi olarak süreci yakından takip etmekteyim. Teşviklerle ilgili yeni bir düzenlemenin yapılması halinde yurt içi ve yurt dışında marka firmalarla Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Rektörümüz, STK temsilcilerimizle bir konsensüs oluşturarak görüşme ve ilimize yatırım yapılmasına öncülük edeceğiz. Yine ilimizin yeni OSB’ler kazanması, sektörel sanayi sitelerine kavuşması konuları önceliğimiz olacaktır. Oda Hizmet binamızda henüz modern anlamda ilimizin ve üyelerimizin hizmet göreceği bir konferans salonu, eğitim salonu, teşhir ve sergi salonu bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili proje hazırlıklarımız tamamlanmış olup inşallah 2017 yılına kalmadan bu altyapıyı Elazığ’a ve üyelerimize kazandıracağız. İlimiz ihracatının artırılması hususunda Ekonomi Bakanlığı ile imzalamış olduğumuz protokol çerçevesinde çok yoğun bir şekilde eğitim, yurtdışı Pazar araştırmaları ve alım heyeti faaliyetlerini artıracak ve bu çalışmaları Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği gibi uzman kuruluşlarla işbirliğinde geliştireceğiz. Eğitim ve bilgilendirme faaliyetleriyle birlikte özellikle KOSGEB tarafından iş dünyasına sağlanan desteklerin artırılması ve yaygınlaştırılması hususunda bugün kadar yapmış olduğumuz girişimleri sürdürerek, üyelerimizin başta KOSGEB olmak üzere FKA, TKDK ve diğer kurumlar tarafından sağlanan desteklerden en üst düzeyde yararlanması için yoğun gayretlerimizi devam ettireceğiz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreç içerisinde de her üyemizin sorununu kendi sorunumuz olarak görecek ve gece gündüz demeden çözümüne gayret göstereceğiz.

Elazığ’ın ve üyelerimizin menfaatine olan her girişim ve çalışmaya yürekten öncülük etmeye ve bu hususta en küçük bir tereddüt göstermeden hakkımızın söke söke alınmasına Yüce Allah (c.c)’ın izniyle baş koymaya devam edeceğiz. Görev yapmış olduğum şu kısa zaman dilimi içerisinde tüm bunları yapmaya muktedir olduğumuza tüm üyelerimiz ve Elazığ halkı yakından şahittir.

-Uzun süredir Elazığ TSO’nun başında görev yapmaktasınız. İşleyişini, çalışma şeklini bizzat gördünüz. Odaların çalışma mevzuatında gördüğünüz eksikler var mı? Ticaret ve Sanayi Odası’nı daha iyi hizmet eder hale getirecek ne tür düzenlemeler yapılabilir?

İdris ALAN: Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa TOBB çatısı altında olup, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlıdır. 5174 sayılı kanuna göre çalışma şekli ve alanı belirlenmiş olup, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür. Temsil ve talep makamı olan Odalar icracı yada bütçeli kurumlar değildir. Bizler ilgili kanunların hazırlık süreçlerinde ve karar alma noktalarında resmi olarak rol olmak ve temsil ettiğimiz kesimlerin ortaya çıkabilecek mağduriyetlerini önlemek istiyoruz. Sadece talep makamı olarak beklentileri dile getirmek yerine, hazırlık ve uygulama sürecinde yasal olarak temsil edilmek istiyoruz. 100 yılı aşkın birikim ve deneyimi olan Odaların bu anlamda ülke ekonomi ve sanayisinin gelişmesine çok değerli katkıları olacağını düşünüyorum.

-Elazığ açısından da değerlendirmelerinizi alalım… Esnaflar son zamanlarda ekonomik daralmadan, piyasada para bulunmamasından şikâyetçi… Sebepleri neler? Sadece Elazığ için mi geçerli genel bir durum mu?

İdris ALAN: Ülkemizin yüzde 10’lara yakın büyüme hamlesini maalesef son 5 yıldan beri sürdüremiyoruz. Bunda elbette global ekonominin getirdiği şartlar ve bölgedeki istikrarsızlar söz konusu. En büyük pazarlarımız olan Rusya, Suriye ve Irak gibi ülkelerdeki ticaret hacmimiz son derece daraldı. Tüm bunlarla birlikte bölgemizde 2015 yılının 6. Ayından itibaren neredeyse ticaret bitme noktasına geldi. Elazığ jeopolitik konumu nedeniyle doğudaki illere ürün ve hizmetin sağlandığı bir merkez konumunda. Ancak yaşanan terör olayları nedeniyle çok sayıda iş adamı arkadaşlarımız hak edişlerini ve alacaklarını alamıyor. Bu durum il ekonomisine olumsuz yönde yansıyor. BDDK Şubat ayı karşılıksız çek istatistiklerinde Elazığ yaklaşık 22 milyon TL ile ülke genelinde 19. sırda. Yani nüfusu 600 binlerde olan bir şehir için bu rakam çok ciddi bir sorundur. Hükümetimizin 2016 yılının Ocak ayı itibarı ile başlatmış olduğu çeşitli destekler söz konusu bunlar çok olumlu adımlar ve gelişmelerdir. Başbakan Yardımcısı Sayın Canikli tarafından yapılan açıklama ekonominin rayına oturması anlamında umut olmuştur. İnşallah bölgemiz ve dolayısı ile ilimiz için hayırlı kararlar çıkacaktır.

-İş adamlarına, esnaflara ne gibi önerileriniz var bu durgun geçen süreç için?

İdris ALAN: Ülkemiz son iki yılında çok sayıda seçimle karşı karşıya kaldı. Ekonomi bu dönemlerde maalesef geri planda yer aldı. İç politik çekişmeler ve sürekli değişen ülke gündemi içerisinde üretim, istihdam, yatırım ve bölgelerarası kalkınmışlık farklılıklarının ortadan kaldırılması maalesef gündeme gelmedi. 2016 yılına girerken ekonomi yeniden öncelikli olarak siyasi irade ve hükümetimizin gündeminde yer almaya başladı. Son yapılan açıklamalar ve çalışmalar da bunu gösteriyor. Yaşanan bu geçiş döneminde işletmelerimizin mevcut durumlarını korumaları en önemli beklentimizdir. Yaşanan bu sürecin çok daha dikkatli ve temkinli şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

-Görev süreniz içinde yaptığınız çalışmaları dinleyerek röportajımızı noktalayalım…

İdris ALAN: Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 1920 yılında kurulmuş ve tüm toplumun ihtiyaç, talep ve beklentilerini karşılaması beklenen ve çoğu zaman ilgi alanı dışında olan konularda dahi çözüm üretmesi talep edilen bir kurumdur. Toplumun bu beklentileri aslında bizleri mutlu ediyor. Çünkü, bu durum Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplum üzerindeki olumlu imajının ve güven duygusunun göstergesidir. Odamızın bu misyonuna uygun olarak, Odamız bütçe imkanları, yerel kaynaklar, bakanlıklar, ulusal fonlar olmak üzere çeşitli projeler üreterek ilimize ve üyelerimize katkı sağlamanın gayretindeyiz. Daha önceden de açıkladığım gibi Odamız tarafından Fırat Kalkınma Ajansı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, AB ve diğer ilgili fonlara sunduğumuz projeler söz konusu. Bu projeler ilin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesini sağlayacak çalışmalardır. 2016 ve 2017 yıllarında sonuçlanmasını beklediğimiz bu projeleri Elazığ’a kazandırma noktasında girişimlerimiz ve gayretlerimizi sürdüreceğiz.

Tüm bunlarla birlikte başta üyelerimiz olmak üzere tüm halkımızın menfaatlerinin korunması hususunda Odamız ilimizdeki yaklaşık 45 ayrı komisyonda temsil edilmekte ve bu komisyonlara öneri ve desteklerini sunmaktadır.

Günün ihtiyaç ve koşullarına göre başta üyelerimiz olmak üzere yine tüm halkımıza açık şekilde bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerimizi uzman kurum ve kişilerle müşterek olarak yapmaktayız.

İlimizde girişimciliği teşvik etmek ve yeni işletmelerin devlet desteklerinden istifade ederek açılması için KOSGEB ile işbirliği içerisinde çok sayıda girişimcilik kursları düzenlemekteyiz. 2016 yılının ilk altı ayı içerisinde 3 dönem halinde toplam 90 kişiye girişimcilik eğitimlerini tamamlamış bulunuyoruz.

Odamızın 14 meslek grubunu oluşturan sektörlerin yerel yönetimler, kamu kurumları ve diğer bürokratik sorun ve şikayetlerinin çözümü noktasında çok yoğun girişimler yapılmıştır. Bize bireysel yada grup halinde iletilen her türlü sorunun üzerine kararlılıkla gidilmiş ve çözümü noktasında ne gerekiyorsa yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Burada Odamız birimleri tarafından sağlanan hizmet ve destekleri birbir anlatma ihtiyacı duymuyorum. Çalışmalarımız zaten tüm medya kuruluşlarında ve Odamız sosyal medya hesapları ile Web sitesinde şeffaf bir şekilde yer almaktadır.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İdris ALAN: Sizin vasıtanızla tüm okurlarımıza ve üyelerimize en derin saygılarımı sunuyorum. Yaşayacak ne başka bir Elazığ ne de başka bir Türkiye var. Biz güzel yurdumuza sahip çıkmak ve insanımıza hak ettiği bir yaşam ortamı oluşturmak istiyoruz. Biz iş dünyasının temsilcileri olarak, tek hedefimiz öncelikle temsil ettiğimiz kitlenin sorun ve beklentilerini ilgili makamlara ulaştırarak sorun var ise çözümü için gece gündüz demeden çalışarak sonuca ulaşmaktır. İfade ettiğim gibi makamlar Yüce Allah (c.c.)’ın takdiridir. Önemli olan işgal edilen makamda kalıcı hizmetlere vesile olmaktır. Kimseye yaranma ya da bulunduğumuz makamı koruma gibi bir düşüncemiz olmadı bundan sonrada yine aynı noktadayız. Üyelerimiz ve halkımızın ihtiyaç ve taleplerini ilgili tüm mercilere ulaştırmaya gayret göstereceğiz. Gençliğini arkadaşlarına feda etmiş bir kişi olarak, Elazığ ve Üyelerimiz için gözümüzü budaktan esirgemeyiz. Şahsımız adına hiçbir hesap kitabın içinde olmadan bu şehir için ne gerekiyorsa Allah’ın izniyle tereddütsüz yerine getiririz.  Bu düşüncelerle bir kez daha tüm okurlarımıza ve üyelerimize teşekkür eder, şimdiden Ramazan Bayramlarını en içten dileklerimle kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.

Bu haber 1351 defa okundu.
Ekleme Tarihi :23.6.2016 14:20:03
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.