Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

ELAZIĞ TSO’DA “İHRACAT SEMİNERİ” YAPILDI

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, TOBB, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği organizasyonu ve Elazığ TSO işbirliğinde ilimizde ihracat seviyesinin yükselmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin ve ihracatın artmasına destek olmak amacıyla Elazığ TSO’da yapılan seminerde konuşan Elazığ TSO Başkanı İdris Alan hedeflerinin ilin ihracatını yükseltmek olduğunu açıkladı.

ALAN: Hedefimiz İlimiz İhracatını Artırmaktır…

Seminere Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, TOBB Dış Ticaret Müdürü Ayşe Mehtap Ekinci, Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, Ekonomi Bakanı Uzmanları Barış Zeybek, Oğuz Kökosmanlı ve Tülin Pulat, Türk Eximbank Uzmanı Erkan Arslan ile Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği temsilcileri ve işadamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, hedeflerinin ilin ihracat potansiyelinin artırılması olduğunu belirterek, “Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğü, TOBB ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile Odamız işbirliğinde bu bilgilendirme toplantısını organize etmiş bulunmaktayız.

İlimizde İhracat seviyesinin yükselmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin ve ihracatın artması, Devlet destekleri, Dış Ticaret ile ilgili işletmelerimizde çalışan elemanların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, ayrıca nitelikli eleman yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu toplantıyı organize etmiş bulunmaktayız.

Elazığ çok önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına rağmen, bugün maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği gelir anlamında istenilen noktada değildir.

Bilindiği gibi ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi bulunmakta ve bu hedefe ulaşma noktasında önüne 500 milyar dolar bir ihracat hedefi koymuştur. Ekonomi Bakanlığımız ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat potansiyeli olan illeri belirlemiş ve buna göre bu illere özel bir önem vermektedir. Elazığ’da bu iller kapsamında olup, ilin ihracatının artırılması bu dönemde en büyük hedefimizdir.

Oda olarak İlimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz hedeflerine katkı sağlanması anlamında projeler hazırlamakta ve ilimizin ihracat kapasitesinin yükseltilmesine gayret göstermekteyiz. Ekonomi Bakanlığımız, TOBB ve DAİB ile yapılan seminer de yine bu çalışmalardan biridir. Bundan sonraki dönemde de başta üyelerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgi paylaşımı ve güncel konularla ilgili eğitim ve seminerlerimiz devam edecektir.

Bu düşüncelerle seminerin yararlı olması temennisiyle, il dışından teşrif eden değerli konuşmacılara teşekkür eder, hepinize  en derin saygılarımı sunarım ”dedi.

Başkan Alan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından TOBB Dış Ticaret Müdürü Ayşe Mehtap Ekinci’de bir teşekkür konuşması yaparak, ilgili kurumlar ile işbirliği yaparak Türkiye genelinde 26. Bilgilendirme toplantısının Elazığ TSO organizasyonunda Elazığ’da yapıldığını belirterek, toplantıların amaç ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

Yapılan konuşmaların ardından, Ekonomi Bakanlığı Uzmanları ile Eximbank Uzmanı tarafından; İhracatta  Mevzuatı ve Dahilde İşleme Rejimi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim, Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları ve Gürcistan-İran Pazarına İhraç İmkanları konularında birer sunu yapılarak katılımcıların konuya ilişkin çeşitli soruları cevaplandırıldı.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1012 defa okundu.
Ekleme Tarihi :31.5.2016 13:06:23
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.